Wpis z mikrobloga

@Jonn: masz na myśli fundusze indeksowe inPZU? Jeśli tak to musisz zadać sobie pytanie, czy chcesz inwestować w PLN, czy może w innej walucie? Zakup ETF dodaje dywersyfikacje walutową, co może okazać się w naszym przypadku zbawieniem, patrząc na politykę monetarną NBP. Dużo zależy od twojego podejścia i strategii inwestycyjnej. Sam się zastanawiałem nad ofertą inPZU, ale własnie dodatkowa dywersyfikacja walutowa w EUR przekonała mnie do inwestycji w ETFy. Często spotykanym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Willmer: podoba mi się prostota inwestowania w inpzu, teraz można także w ramach ike. Mam także obligacje indeksowane oraz waluty. W dłuższej perspektywie stopa zwrotu z funduszy indeksowych przełamią inflację. Jednak piszę to jako laik, który chce poświęcać tego typu analizom minimum czasu i zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości z szansą na zysk przy umiarkowanym lub raczej minimalnym ryzyku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Willmer: rozważając ike obligacje edo i fundusze indeksowe, ta druga opcja wydaje się lepsza przy założeniu kilkunastoletniego okresu inwestycji.
@Jonn: w ogólnych rozrachunkach zakładając że zwrot z akcji będzie wyższy oszczędzasz więcej na podatku kupując ETF.
Z drugiej strony warto też wziąć pod uwagę ile ogólnie posiadasz oszczędności, w jakich aktywach są ulokowane, na jakie ryzyko chcesz się wystawiać. Inaczej sytuacja wygląda dla osoby z dużymi oszczędnościami które częściowo są już w obligacjach a inaczej dla kogoś kto dopiero zaczyna oszczędzać, wtedy być może sensowne jest IKE Obligacje + ETF