Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej,

mam pytanie do ludzi znających się na branży IT. Czy Waszym zdaniem osoba, która zna wyłącznie programowanie w SQL (o ile to można nazwać w ogóle programowaniem) ma jakieś szanse na to, żeby próbować swoich sił w IT? SQL był nieodłączną częścią mojej ostatniej pracy, która jednak poza tym nie miała zbyt wiele wspólnego z programowaniem czy informatyką jako taką. Uważam jednak, że bardzo dużo się w tej materii nauczyłem..

Poza tym nie mam jakichkolwiek umiejętności związanych z programowaniem. Być może pytanie wyda Wam się głupie, ale nie jestem totalnie zorientowany na ile ten język jest cenioną umiejętnością w IT. A może jest po prostu traktowany jako dodatek (tak jak w mojej ostatniej pracy), na którym nie za bardzo można się opierać? Czekam na Wasze opinie.

#praca #programowanie #it #programista15k #jezykiprogramowania #informatyka #sql

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61c39a7fddfc93000ae0d471
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 12
@AnonimoweMirkoWyznania: jeśli umiesz zbudować strukturę bazy danych z dobrymi indeksami i relacjami to fajny wstęp myślowy do programowania obiektowego to jest

natomiast miło byłoby obadać C i tym podobne wynalazki typu assembler żeby zobaczyć jak to działa od podstaw, jak działa stack tcp/ip i inne, no idź na studia jak masz czas

o ile to można nazwać w ogóle programowaniem


procedury składowane ogarniasz?
@AnonimoweMirkoWyznania:
Zależy co robiłeś w sql, czy tworzyłeś strukturę bazy czy korzystałeś z istniejącej.
Jakie zapytania robiłeś. Czy wymagały optymalizacji wydajnościowej. Jeśli tak to w jaki sposób.
Jaka była wielkość bazy na której pracowałeś. Jak długo ta baza była używana, czy wymagała modyfikacji. Czy wiedziałbyś jakie mogą wyniknąć problemy w przyszłości na podstawie designu jakiejś bazy.

Pracę na pewno byś gdzieś znalazł bo wielu miejscach polega ona na tworzeniu sql za
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie pytaj na wykopie bo tu tylko demonizują jak to ciężko jest w IT i jak cięzko się tam dostać. Tak, mozna zacząć z samym SQL, czesto wystarczy się dobrze zaprezentować, nie byc bucem i ogarniac angielski (pierwsze dwa to jest powód, dla którego wykopki twierdzą, że ciężko o pierwsza prace XD). Jezeli chcesz coś robić poza SQL to ucz się tej technologii i jazda. Tez kiedys pytalem na wykopie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: znając sql dość łatwo możesz rozwijać się w takie strony; DB Admin, SQL Developer, ETL Developer, BI Engineer, Data Analyst. Sql tam wszędzie będzie ważny ale oczywiście będziesz musiał nauczyć się też nowych rzeczy. Ja właśnie przez sql głównie wbilem się na dobre do it.
@AnonimoweMirkoWyznania sama znajomość SQL jest ok, ale proponował bym ukierunkowanie na konkretną działkę. Koledzy wyżej wymienilo kilka dziedzin. Ja bym proponował ogarnięcie pl/sqla albo t-sqla i ukierunkowanie na konkretną bazę, MS albo Oracle. Sam język nie jest ciężki i to nie jest też takie rzeźbienie jak w javie czy c#. Może ciężej dobić zarobkami do programistów np. Javy, ale kasa jest niezła i ssanie na rynku dalej jest.
@AnonimoweMirkoWyznania: ja zaczynałem od sql. Później nauczyłem się vba do automatyzacji raportów w excelu. Stamtąd już szybka droga do obiektowych jezykow (java). Z czasem doszedł frontend, architektura. Teraz mam już 6 lat doświadczenia jako fullstack+cloud i mam tez trochę doświadczenia w big data i ml ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@AnonimoweMirkoWyznania: Cóż od kilkunastu lat na tym zarabiam ;) Jak najbardziej jest z tego kasa, a do tego brakuje ludzi. Dzisiaj znowu miałem "kandydata" z X lat doświadczenia w hurtowniach na papierze, a wyłożył się na podstawowych pytaniach z SQL. Cały czas szukam inżyniera danych ogarniającego chociaż na przyzwoitym poziomie SQL + jakieś sensowne podstawy pythona/java script/airflow.