Wpis z mikrobloga

A to nie jest tak, że łatwiej było przekształcić POGAŃSKIE Szczodre Gody na boże narodzenie, niż wprowadzać zakaz, który mógłby doprowadzić do buntu? I te wszystkie tradycje związane z wigilią, jak wieczerza, obdarowywanie dzieci, wkładanie sianka pod nakrycia, dzielenie się chlebkiem, kolędowanie, jedno wolno miejsce etc. są to pogańskie obrządki. Ta Ida to nie wie co #!$%@? xD
#bekazkatoli #religia #swieta #ciekawostki #ateizm
Pobierz
źródło: comment_1640177928PdPgyAI7qFcAMZbXPNNw6L.jpg
  • 25
@jan_zwyklak: Może i ukradli święto, ale głupi by nie skorzystał. W podstawówce uczęszczałem na religie i nie przypominam sobie, żeby ktoś napominał o etymologii tego święta, tej prawdziwej. Ale np na historii również o tym nie wspominali, tylko od Egipcjan był przeskok na tytuły szlacheckie xD Moim marzeniem skierowanym do pana Jezuska jest laicyzacja państwa
@Szaka_laka: To co zwykle w Polsce świętuje się w tym czasie faktycznie nie ma z religią nic wspólnego. To zwyczajne przyjemne świętowanie zimy, nowego roku, wydłużania się dnia, fajnego jedzenia i spędzanie czasu z rodziną. Nawet kolędowanie wtórnie zaadaptowano na potrzeby chrześcijańskie - zwyczaj wspólnego śpiewania w święto przesilenia zimowego jest starszy. Sianko, choinka, kluski z makiem, sałatka jarzynowa, pośpiewać, wieczorem się trochę napić. Nie wiem z czym Ida ma problem.
@Szaka_laka: najbardziej mnie rozbraja, że z roku na rok coraz więcej katolików zdaje sobie sprawę z pogańskiego rodowodu Świąt Bożego Narodzenia, ale w ogóle ich to nie rusza, jakby nie byli w stanie połączyć dwóch kropek. Oni nawet wtedy uważają, że Święta są "ich", włącznie ze wszystkimi zwyczajami, a pogańskie pochodzenie traktują na zasadzie ciekawostki, w stylu "a czy wiedzieliście, że starożytni Grecy robili widelce z rybich ości?".
@MaszBaboTalerz: A czasami się wejdzie dla odmóżdżenia zobaczyć co tam się w wielkiej warszafce dzieje, tak jak prosty chłop z nizin jest ciekaw co tam na olimpie, proszę nie oceniać ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak na serio to typiara odzwierciedla przekonania katoli o własnej nieomylności i pięknie obnaża ignorancję przyprószoną arogancją: „Proszę się zapoznać z historią Bożego narodzenia”. Zdecydowana większość jej przytaknie i utwierdzi się przekonaniu,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Szaka_laka: no znam historie BN i nie jestem do końca przekonany czy terror, śmierć i chrześcijańskie okrucienstwo powinmo byc powodem do dumy no ale co kto uważa. Moze im mniej ludzkich odruchów i empatii okazuja tym maja większe prawdopodobieństwo spotkania ze swoim bogiem ¯\_(ツ)_/¯
@Szaka_laka: ech skąd to znam. Moja różowa katoliczka, a o jakichkolwiek symbolach chrześcijaństwa- ni w ząb. Bo mame tak robiła to ja też. Ja chociaż coś nie coś kojarzę z religii za gówniaka, mimo, że od lat nie chodzę do szkoły ani kościoła xD
@Szaka_laka: Sprowadziłeś w swoim wpisie święta do tradycyjnych ceremoniałów i zakładasz, że ona myśli w tej sam sposób. Babka pisze o historii Bożego Narodzenia, a nie o historii świąt i adaptacji pogańskich tradycji.
wszystkie tradycje związane z wigilią, jak wieczerza, obdarowywanie dzieci, wkładanie sianka pod nakrycia, dzielenie się chlebkiem, kolędowanie, jedno wolno miejsce etc. są to pogańskie obrządki


@Szaka_laka: daj jakieś dobre źródła w temacie