Wpis z mikrobloga

@Kryspin013: a wystarczyłoby, żeby do obecnych menadżerów pakietów dodano możliwość umieszczania kilku wersji tej samej biblioteki, tak jak to było przy tranzycji biblioteki OpenSSL, gdzie przez jakiś czas był w repo (wielu dystrybucji) OpenSSL 1.0.x i OpenSSL 1.1 równocześnie.

Byle to zrobić w bardziej cywilizowany sposób.

Wtedy większość przypadków używania Flatpaka i Snapa idzie do kosza - prócz moze tego systemu sandboxingu, który też jak tutaj piszą w artykule, że może
@patrolez: Było to już zmorą w poprzednim stuleciu (przynajmniej na linuxach, bo z bibllioteką Win32 - ma się kompatybilność 30+ lat wstecz... ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

O to właśnie chodzi, żeby móc mieć kilka wersji tej samej biblioteki równocześnie. Z tego co mi wiadomo, to nie ma jeszcze zarazem skutecznego i prostego rozwiązania.
O to właśnie chodzi, żeby móc mieć kilka wersji tej samej biblioteki równocześnie. Z tego co mi wiadomo, to nie ma jeszcze zarazem skutecznego i prostego rozwiązania.


@dict: Jest NixOS, który pozwala ci trzymać dowolną ilość poprzednich wersji pakietu.

@patrolez: W mojej opinii nieźle podsumowuje tym libportalem i fikołkami flatpaka dla zwykłego okienka o wywołanie pliku.

a wystarczyłoby, żeby do obecnych menadżerów pakietów dodano możliwość umieszczania kilku wersji tej samej
bo z bibllioteką Win32 - ma się kompatybilność 30+ lat wstecz... ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).


@dict: Które nie działają zawsze poprawnie. :/

W tym momencie flatpak służy głównie do uruchamiania apek opensource albo apek, które są już paczkowane natywnie w distro. Twrócy distro jak fedora się troją by udowodnić, że flatpak jest użyteczny. Tymczasem ja nie widzę powodu by instalować flatpaka do uruchomienia GIMP-a skoro mam
Które nie działają zawsze poprawnie. :/


@fervi: Wciąż nie masz takich jaj jak pod MacOS czy linuksem.

Jasne, ale w Flatpakach są też projekty, których nie ma "natywnie" i takie dostarczanie jest spoko. Albo przeniesienie apki na konkretne distro jest problemem.


@fervi: Takie rzeczy się zdarzają jedynie w przypadku bardzo nowego softu albo bardzo starego distro.

Moim zdaniem Flatpaki mogłyby ssać mniej, ale nikomu nie zależy na tym. Myślałem by
Takie rzeczy się zdarzają jedynie w przypadku bardzo nowego softu albo bardzo starego distro.


@Kryspin013: I moim zdaniem na tym po części powinien skupiać się Flatpak. Nie walczymy z repozytoriami, a uzupełniamy je. Na Pinephone Flatpaki mają spory sens, gdy nie masz czasu i chęci kompilować, a w łatwy sposób możesz sobie aplikacje doinstalować. Czyli te ultra nowe, czy ultra stare aplikacje - albo takich co nie ma.

Ale może to
Tylko to dalej grosze. Niektóre smartfony z Androidem mają po 12GB+ Ramu


@fervi: No, tylko nie pinephone ziom. A smartfony z 12GB ramu nie są przystosowane do uruchamiania innych systemów a producenci często starają się to blokowac więc twój argument to inwalida.
@Kryspin013: No niezbyt. Wszak 4GB ramu na telefon to jest często aż nadto. Chyba, że nie wyłączasz nigdy aplikacji :P Pinephone 3GB ramu z włączonym Waydroidem zżera 1.7GB Ramu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)