Wpis z mikrobloga

@Mathieu_gbw: Nawet nie o to chodzi - facet przypieprza się do banku, że zlecił głupią operację a bank ją wykonał.

Ja teraz mam do wybrania depozyt w CAD, i to z rachunku poza granicami Polski. Jakbym działał jego logiką, to bym zlecił przelew na pałę z tamtego rachunku na któryś ze swoich złotowych w Polsce (buląc raz że za SWIFT-a, a dwa że za przewalutowanie), ale że mam minimum RiGCZ-u to
Chodziło o to, że krypto są krytykowane, że "marnują prąd" robiąc nic "pożytecznego" i to samo można powiedzieć o bankach, które "tylko zamieniają jedną cyferke na drugą"


@greengrapefruit: Dalej się żalił, że gdyby miał do przewalutowania 1 milion, to by stracił 30 tysięcy.

Inna rzecz, że o ile bez banków raczej ciężko sobie wyobrazić współczesną (albo w ogóle jakąkolwiek młodszą niż XV wiek) gospodarkę bez bankowości. A bez krypto już tak.
1. Bądź wielkim kryptowaluciarzem, królem finansów, geniuszem inwestycyjnym.

2. Wyślij na żywca przelew z konta złotowego na konto w euro.

2. "Banki są złe, bo nie umiem z nich korzystać i zapłaciłem 3,5% zamiast 0,9% prowizji za przewalutowanie".


@Filipterka25: gdzie on napisał, że wysłał przelew na żywca z pln na euro? Trochę się rozpędziłeś w domysłach na ten temat. Może normalnie robił przewalutowanie w kantorze banku ale kursy #!$%@??

Inna rzecz,
gdzie on napisał, że wysłał przelew na żywca z pln na euro?


@WhiskeyIHaze: Sądząc po spreadzie to tak. Absolutnie żaden kantor z tych poważnych nie ma takich marż.

wystarczy #!$%@?ć banki i zostawić krypto.


@WhiskeyIHaze: xD

"Nie widzę potrzeby budowy autostrad ani w ogóle samochodów, wszędzie rower wjedzie, a i tory kolejowe położyć".

Krypto w obecnej formie ma niskie szanse na konkurencję z systemem bankowym. Kwestia dystrybucji kosztów, egzekucji (czy
Sądząc po spreadzie to tak. Absolutnie żaden kantor z tych poważnych nie ma takich marż.


@Filipterka25: czyli domysły i tylko domysły.
a co do krypto zastępującego banki to masz małą widzę o krypto i dlatego nie widzisz opcji żeby zastąpiły system bankowy. mogą i to zdecydowanie lepiej i taniej niż obecny system bankowy. Większość z rzeczy o których piszesz da się załatwić smartcontractem. a anonimowych krypto jest mnóstwo.
PS. nie tylko
Wie o tym bank, visa albo mastercard, plus sklep w którym go kupiłeś jeśli masz jakąś kartę lojalnościową.


@WhiskeyIHaze: I to mi doskonale zwisa, gdyż nie stanowi dla mnie żadnego zagrożenia. A de facto bieżący podgląd dla każdego, kto zna adres portfela już jest ryzykiem wręcz dużym

czyli domysły i tylko domysły.


@WhiskeyIHaze: No to który kantor internetowy ma takie spready?

Większość z rzeczy o których piszesz da się załatwić
No to który kantor internetowy ma takie spready?


@Filipterka25: nie wiem, nie interesuje mnie to.

OK, to pokaż smartcontract który pozwoli ściągnąć od dłużnika hajs pod przymusem. To jest kluczowy element całej gospodarki - ściąganie kasy od niesolidnych dłużników.


@Filipterka25: wiesz jak działają defi? wiesz, że bank bez sądu nie może tego hajsu sobie wziąć? więc ten sam "bank" ale w defi może potem też normalnie iść do sądu i
więc ten sam "bank" ale w defi może potem też normalnie iść do sądu i pokazać dokument potwierdzający pożyczkę i sąd przyklepie jej zwrot i potem wjedzie komornik?


@WhiskeyIHaze: A jak popularne są DeFI w świecie krypto i czy tak łatwo i szybko kase ściągnie też inny wierzyciel posiadacza DeFI?
@Filipterka25: sa bardzo popularne i ściągnie szybciej niż bank bo aktualnie, żeby dostać 100k pożyczki trzeba dać koło 150k zastawu. jak wartość zastawu spada do wysokości pożyczki to jest sprzedawany i hajs wraca do pożyczkodawcy.
żeby dostać 100k pożyczki trzeba dać koło 150k zastawu. jak wartość zastawu spada do wysokości pożyczki to jest sprzedawany i hajs wraca do pożyczkodawcy.


@WhiskeyIHaze: Może wyjaśnię:

problem egzekucji nie dotyczy tylko pożyczek pod zastaw, ale też takich spraw jak choćby alimenty, niezapłacone faktury i tak dalej. No, powiedzmy że X mi wisi kasę, bo rok temu mi nie zapłacił faktury - damy radę w obecnej sytuacji ściągnąć coś z DeFI,
Kwestia dystrybucji kosztów, egzekucji (czy w ogóle cały enforcment prawa cywilnego), dyspozycji na wypadek śmierci i wielu, wielu innych spraw po prostu jest nie do wprowadzenia w krypto na ten moment


@Filipterka25: #!$%@? chlopie XDDDDD wez sie
@Filipterka25: narób długów w pl, potem wyjedź do Niemiec, Holandii albo Anglii do pracy. Załóż tam konto bankowe i trzymaj hajs. Polski komornik może cię w dupe pocałować. Więc z hajsem na kajmanach jesteś bardzo bezpieczny.
Dlatego też krypto może zastąpić banki.
Załóż tam konto bankowe i trzymaj hajs. Polski komornik może cię w dupe pocałować.


@WhiskeyIHaze: Polski owszem, ale istnieje możliwość egzekucji w innym kraju - w ramach UE to choćby ETE. Oczywiście, nikt za jakieś gówniane kilkadziesiąt tysięcy nie będzie się w to bawił, ale jak najbardziej jest to możłiwe.

Inna rzecz, że większość drobnych dłużników nie będzie zdolna do ewakuacji hajsu na Kajmany ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Filipterka25: no to jak masz miliony do odzyskania to ten co nie chce ich oddać a ma je w btc też je odda bo są inne możliwości egzekucji długu niż standardowy komornik ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i jak ma miliony w btc to raczej ma też inne dobra materialne, które można zlicytować. Bo w sumie tylko długi na kilka maks kilkanaście tysięcy są ściągane z twojego
Bo w sumie tylko długi na kilka maks kilkanaście tysięcy są ściągane z twojego konta reszta to licytacja majątku bo nikt nie trzyma milionów na koncie.


@WhiskeyIHaze: A tu byś się zdziwił.

no to jak masz miliony do odzyskania to ten co nie chce ich oddać a ma je w btc też je odda bo są inne możliwości egzekucji długu niż standardowy komornik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
czyli idziesz siedzieć nie za długi a za kombinowanie


@WhiskeyIHaze: To też zależy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale temat jest za długi i zbyt zmienny, by go omawiać zwięźle - tym bardziej, że gdyby nagle nam spadła efektywność egzekucji komorniczych to by wróciły w trybie ekspresowym więzienia za długi i inne nieprzyjemnośći.