Wpis z mikrobloga

Skuteczność szczepienia w ochronie przed zgonem w ubiegłym tygodniu (od 6 do 12 grudnia).

1. W grupie 18-30 to 100% (16 zgonów niezaszczepionych i 0 zaszczepionych)

2. W grupie 31-40 to około 90% (3 zgony zaszczepionych, 32 niezaszczepionych, szacuję że około połowa zaszczepionych)

3. W grupie 61-70 to około 94% (156 zgony zaszczepionych, 430 niezaszczepionych, szacuję że około 85% zaszczepionych z czego część trzema dawkami).

Źródło danych: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761

#koronawirus #covid19 #szczepienia
  • 42
  • Odpowiedz
@maniac777: W mojej rodzinie była masa przypadków zachorowań na covid. 1 osoboa zmarła lvl. 79 a czy faktycznie był to covid tego nigdy się nie dowiem ¯\_(ツ)_/¯. Najlepszy przypadek?. Chłop po 40 i problemy z oddychaniem, który mieszka w domu wielorodzinnym i tylko on i żona której nic nie było byli chorzy.
  • Odpowiedz
@Lubie_Budyn: Gdyby była mowa o ochronie przed zachorowaniem to tego argumentu dałoby się jakoś bronić, ale w ochronie przed zgonem ten argument jest inwalidą ponieważ nie ważne czy ktoś szczepiony czy nie to jak się dusi i przyjeżdża karetka to jest testowany. Osobiście podejrzewam że liczba zgonów jest raczej niedoszacowana - w szczególności w sytuacjach w których covid zabija nie niewydolnością oddechową ale zatorem czy sepsą.

@Azurusek: Widzę
  • Odpowiedz
@maniac777: Wylicz sobie z tych danych średni wiek zmarłych i procentowy udział w zgonach ludzi z grupy 30-40 lat. Zestaw to ze średnią długością życia w Polsce, 72 lata dla mężczyzn, 80 dla kobiet. Wyciągnij wnioski zakładając, że te dane są wiarygodne. Daj sobie szanse na normalne życie.
  • Odpowiedz
@TataAstronom: Taka argumentacja sugeruje że nie rozumiesz ani matematyki, ani jej dziedziny statystyki, a i z logiką masz problem.

Czy to coś zmienia w tym że w tydzień szesnastu niezaszczepionych ludzi w wieku 23-30 lat przypłaciło swoje nieszczepienie życiem? No nie. Czy zdajesz sobie sprawę że te 72 lata o których wspominasz to ze wszystkimi którzy zmarli jako niemowlęta, w młodości, w wypadkach i na dziesiątki innych sposobów? No pewnie
  • Odpowiedz
@maniac777: No więc muszę policzyć za Ciebie. Grupa wiekowa 30-40 lat odpowiada za 3% wszystkich zgonów Średnia wieku zmarłych raportowanych około 80 lat. Kolejne dane podajesz - szesnastu ludzi przypłaciło życie w tydzień. To teraz wylicz sobie procentowy udział w zgonach, skoro w Polsce w ciągu tygodnia umiera około 8 tysięcy ludzi.
  • Odpowiedz
@TataAstronom: No i mam rację. Nie rozumiesz. Ilu ludzi zaszczepionych covid uśmiercił w w grupie wiekowej 18-30? 0. Ilu uśmiercił zaszczepionych w tej grupie? 16. Jaki wpływ na śmierć osoby w wieku 23 lat ma śmierć 80-o latka lub na odwrót? Żaden - to są zdarzenia niezależne od siebie, a zależne od choroby na którą nikt samodzielnie nie ma wpływu oraz faktu czy ktoś jest czy nie jest zaszczepiony na
  • Odpowiedz
@maniac777: No to policz jak jedna osoba zmarła w wieku 30 lat zaniży oczekiwaną długość życia w Polsce... Przechodzimy z procentów na promile, a z promili na milionowe części procenta. Dlaczego nikt ludzi otyłych nie namawia do zdrowszego odżywiania, dlaczego starszych nie uczulamy na uzupełnianie niedoboru witamin, zmiany nawyków, zwiększenia aktywności. Otyłość, brak ruchu, słaby układ odpornościowy to podstawowe czynnik zwiększające wielokrotnie ryzyko zgonu na wiele chorób, w tym na
  • Odpowiedz
@TataAstronom: Eh... Co robi 80-o latek umierajacy na COVID? Zawyża oczekiwaną długość życia. Traktujesz zdarzenia niezależne jako zależne i wbrew logice uzasadniasz że umierający młody człowiek to nic, bo umarł tez 80-o latek.

Dlaczego nikt ludzi otyłych nie namawia do zdrowszego odżywiani


@TataAstronom: A o ile w grupie 30-o latków w przytoczonym tygodniu śmiertelność zwiększyła ryzyko zgonu nadwaga czy otyłość a o ile zwiększył fakt nieszczepienia się? Tak.
  • Odpowiedz