Wpis z mikrobloga

#podatki #kiciochpyta #emigracja #uk #ksiegowosc

Zmiana rezydencji podatkowej.

W 2020 roku przez 2 miesiace pracowalem w UK. W styczniu tego roku rozliczyłem PIT za okres 1.01.20 - 31.12.20, gdzie uwzglednilem prace w UK na kontrakcie, pracę w PL oraz dochody z #gielda.

W kwietniu tego roku (04.2021) wraz z dziewczyna przeprowadzilem sie do UK (do tego czasu nie pracowalem w PL). Kupilem samochod, mam prace, zalozylem konta w banku itd. Rok podatkowy trwa tu od 06.04.21 do 05.04.22.

Pytanie za sto punktów.
Gdzie (i jak) rozliczyc podatek z zysków kapitalowych (capital gains tax) za okres 30.12.20 - 05.04.21? Zalozmy ze zysk zarowno z kryptowalut oraz gieldy przewyzszyl £12,300.

  • 12
Za okres 30.12.20 - 05.04.21 powinieneś się rozliczyć następująco:
30-31.12 - Polska.
Cała reszta UK. Najlepiej jakbyś złożył self assessment za poprzedni rok podatkowy (do kwietnia) uwzględniając capital gains z tego okresu, a potem od kwietnia liczył kolejny okres.
@PiterLyncz:
Gdzie (i jak) rozliczyc podatek z zysków kapitalowych (capital gains tax) za okres 30.12.20 - 05.04.21?


@PiterLyncz: W Polsce, bo nie mieszkałeś wtedy w UK, nie? :) Prawa rezydenta podatkowego nabyłeś dopiero w październiku, po 185 dniach pobytu w UK.
@motoinzyniere: czyli wypelniajac pit w PL mam tylko wpisac dochod z gieldy za okres 30.12 - 05.04? Rozumiem ze nie wpisuje dochodu z pracy w UK? Nie bedzie to podchodzilo pod jakis wał? Teoretycznie PIT jest za caly rok, a tym roku osiagalem dochody w UK ktorych teoretycznie nie wykażę?
@mynameis60: nie zdążę juz z self assessment, poza tym w okresie 06.04.20 - 05.04.21 w UK pracowalem tylko 2 miesiace, pozniej mialem ponad 183 dni przerwy, wiec to rozwiazanie nie ma sensu. Do tego CGT za 2020 jest rozliczony i oplacony w PL.
@motoinzyniere: ale nie moge wykazac dochodu z UK bo zaplace 19% podatku od dochodu przez zniesienie ulgi abolicyjnej. Nie po to tam wyjezdzalem aby nadal byc okradany przez polski rząd. W pierwszym zdaniu napisalem: zmiana rezydencji podatkowej.

Do tego tam zakladam firme, tam pracuję i tam żyję.
@PiterLyncz

Pytanie za sto punktów.

Gdzie (i jak) rozliczyc podatek z zysków kapitalowych (capital gains tax) za okres 30.12.20 - 05.04.21? Zalozmy ze zysk zarowno z kryptowalut oraz gieldy przewyzszyl £12,300.

Rozliczasz w Polsce.

czyli wypelniajac pit w PL mam tylko wpisac dochod z gieldy za okres 30.12 - 05.04? Rozumiem ze nie wpisuje dochodu z pracy w UK? Nie bedzie to podchodzilo pod jakis wał? Teoretycznie PIT jest za caly rok,
@innv: Zle zrozumiales. 2 miesiace pracy w UK zostalo rozliczone w PIT za rok 2020 (jak rowniez zysk z dochodu kapitalowego). W kwietniu 2021 przeprowadzilem sie do UK, gdzie przebywam od ponad 183 dni w biezacym roku, wiec teoretycznie moja rezydencja podatkowa mogla ulec zmianie.

Ja chyba sam sobie odpowiadam na pytania.
@PiterLyncz Trzeci test rezydencji podatkowej to co najmniej 91 dni zatrudnienia pod rząd, ale jak już byłeś w UK to masz 3 automatyczne testy zamorskiej rezydencji podatkowej obejmujące okres 3 lat. W przypadku przeprowadzki możesz mieć split year treatment - ale do tego liczą się dni w których pracowałeś powyżej trzech godzin w okresach 24-godzinnych. To generalnie nie jest tak że po 183 dniach pyk i się zmienia rezydencja, to jeden z