Wpis z mikrobloga

#matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

W tym roku na rynku chińskim jest wysyp polskiego mleka. Na Taobao (chińskie allegro) widziałem mnóstwo nowych polskich marek, ostatnio polskie mleko sprzedawano też w Ikei.
Wczoraj w sklepie, w którym zamawiam zakupy zobaczyłem jakieś nieznane mleko. Patrzę na opis, a tam kraj pochodzenia 波兰 (Polska) ʘʘ

Ale marka tego mleka jakaś taka niezbyt polsko-brzmiąca _ 尼平河 NEPEAN RIVER

Dzisiaj mleko dotarło, patrzę na opakowanie a tam informacja po chińsku, że logo jest na licencji australijskiej firmy NEPEAN, a mleko dostarczane jest przez SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA MLEKOVITA ( )

Polskie mleko jest najtańsze na chińskim rynku. Tańsze od lokalnego. Kupując je przez internet zapłacimy około 7¥ za 1l opakowanie (4.30zł).

#chiny #polska #mleko #mlekovita #ciekawostki #swiat
matiwoj11 - #matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

W tym roku na rynku chińs...

źródło: comment_1639379144DvB99CfL5AfPWYb6pEzQBX.jpg

Pobierz
  • 165
@matiwoj11: Wizytując Chiny parę lat temu też sporo polskiego mleka widziałem. Przeważnie Łowickie.
Znajomi Chińczycy, posiadacze małych dzieci prosili tez aby przywozić im mleko w proszku z Polski. Targałem tego po parę kilo i o dziwo bez przypału ;)
A czemu prosili o to mleko? A bo nie mieli zaufania do mleka kupowanego na rynku lokalnym
https://www.newsweek.pl/swiat/kara-smierci-za-trujace-mleko/z1z8b8v
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@emasele mleka w proszku. Chińskie mleko jest jak najbardziej cenione i jest drogie, bo mają jego mało. Świeże mleko z prowincji 新疆 zwykle kosztuje 2-3 razy więcej niż polskie mleko. Kiedyś czytałem artykuł po chińsku na temat cen mleka, oni twierdzili, że świeże lokalne mleko w Chinach jest tak drogie przez problem z transportem. Nie mają odpowiedniej ilości ciężarówek chłodniczych + wielkie odległości między miastami i prowincjami.

@matiwoj11: potwierdzam. Pracowalem kiedys
@kamil062: > Generalnie mają. Nie pamiętam dokładnych liczb ale to było coś w stylu że 80% ludzi nie toleruje laktozy.

@kamil062: trochę więcej...92% Chińczyków nie toleruje laktozy. Co nie przeszkadza być 3 największym producentem mleka na świecie. https://qz.com/402455/china-is-the-third-largest-milk-producing-country-even-though-most-asians-are-lactose-intolerant/
S.....v - @kamil062: > Generalnie mają. Nie pamiętam dokładnych liczb ale to było coś...

źródło: comment_1639398505wbibBTSZ4rZgarslrOyt6c.jpg

Pobierz
  • 1
@Littauer do mleka? To wystarczy na taobao wpisać 波兰食品
A link do mleka to choćby tutaj (albo można też wpisać 波兰牛奶)
https://m.tb.cn/h.f7pPgh9?sm=65ba68

Jest trochę piwa, czasami soki jabłkowe, nutella z Polski, wódki, mleko, sery bursztyn/Amber (jeśli dobrze pamiętam nazwy), takie sery w plastrach też są często w supermarketach (serenada?). Ceny serów są około dwa razy wyższe niż w Polsce. Ale generalnie z polskich produktów to tu zbyt dużo nie ma. Rosyjskich słodyczy
@matiwoj11: nie wiem czy chodzisz/odwiedzasz, ale czasem w METRO jest "wysyp" i mozna kupic polskie mleko na pelety, potem jakis czas nic, potem znow.

tuz przed covidem widzialem po 12/litr