Wpis z mikrobloga

#matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

Chiny to kraj z najkrótszym urlopem na świecie

Chińczyk, który zaczyna pracować przez pierwszy rok nie ma żadnego urlopu.
Po 1 roku pracy dostaje do dyspozycji 5 dni rocznie
Gdy przekroczy 10 lat pracy dostaje 10 dni urlopu rocznego
A po przekroczeniu 20 lat pracy już całe 15 dni urlopu


Oprócz urlopu jest jeszcze 11 dni wolnych od pracy (świąt państwowych).
Jest to:
1 dzień na nowy rok,
3 dni na chiński nowy rok,
1 dzień na majówkę,
1 dzień na święto smoczych łodzi,
1 dzień święto środka jesieni,
1 dzień na święto zmarłych,
3 dni na święto narodowe

#ciekawostki #chiny #swiat #polska #pracbaza
matiwoj11 - #matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

Chiny to kraj z najkrótsz...

źródło: comment_1639209041fkqp9ot36TqM0OycPJCAo9.jpg

Pobierz
  • 84
jak naliczyłeś te 26 dni? Jest 11 dni ustawowo wolnych od pracy


@matiwoj11: Wygooglałem jakiś artykuł ze świętami wolnymi od pracy w Chinach. Może niezbyt dokładnybbył. 7 dni nowego roku robi wrażenie. Jest wolne?
@cecyl zobacz wyżej. Te 7 dni wolnego to tak na prawdę 3 dni wolnego + 2 dni weekendu + 2 dni, które są odrabiane w weekend przez i po. Przykładowo jak to wygląda:

春节:1月31日至2月6日放假调休,共7天。1月29日(星期六、1月30日(星期日上班。

Święta są od 31 stycznia do 6 lutego. Razem 7 dni. 29 stycznia (sobota) praca, 30 stycznia (niedziela) praca.
Czyli
W sobotę i niedzielę przed świętami pracujesz. Potem masz 7 dni wolnego z rzędu,
W Polsce czas spędzony na uczelni też nie wlicza się do stażu pracy.


@dlugi-gr: skąd te rewelacje? xD Poniżej Kodeks Pracy:

Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej
@matiwoj11: zgadzam się w sumie z Tobą
Faktycznie, z jednej strony to mam wrażenie że oni co rusz mają jakieś długie wolne, a z drugiej strony - jak gadam z chińczykami i sprawdzam która jest godzina w Polsce to łapie się za głowę. Odpisują mi o 22,23 ich czasu, pracują w soboty, niedzielę. Myślałem ze to jest specyficzne dla handlowców (bo wiedzą że ich klient jest w innej strfie czasowej i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matiwoj11: To nie jest prawda, w Skandynawii jest sporo dni wolnych, ale nie najwięcej. Najwięcej jest w Austrii.

Austria – 35 dni (22+13)*
Portugalia – 35 dni (22+13)
Niemcy – 34 dni (24+10)
Hiszpania – 34 dni (22+12)
Francja – 31 dni (30+1)
Włochy – 31 dni (20+11)
Belgia – 30 dni (20+10)
Nowa Zelandia – 30 dni (20+10)
Irlandia – 29 dni (20+9)
Australia – 28 (20+8)
Wielka Brytania –
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Henio13: Bo w Chinach czy Japonii się pracuje, żeby pracować, ludzie udają. Nie są efektywni, czy zorientowani na cele. Z własnego doświadczenia wiem. Siedzimy w biurze 12h, ale nie robimy nic. W Europie w 6h zrobiłem co miałem i koniec pracy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fuji: To samo mam w Japonii. 10 dni po pół roku pracy dopiero. Z każdym kolejnym rokiem u tego samego pracodawcy +1 dzień i tak max do 20. W praktyce nierealne wziąć dwa dni urlopu pod rząd