Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Zapiski z Norymbergi

W samym sercu tego średniowiecznego miasta, które jest poważnie zniszczone, stoi wielki budynek renesansowy uważany za jeden z najpiękniejszych pomników niemieckiego budownictwa. Budowany tuż przed pierwszą wojną światową, ukończony został zaraz po wojnie, w najcięższych chwilach weimarskiej republiki. Dookoła budynku ustawione były popiersia największych prawników, jakich wydała Europa, z Eyke von Repkow i Hugo Grotiusem na czele. Przed wejściem do gmachu wisi olbrzymia tablica dziesięciorga przykazań. Wspaniałe wrażenie robi gwardia angielska przypominająca swym długim krokiem zmianę warty w Buckingham Palace w Londynie. Po skończonym dniu rozprawy żołnierze i czołgi wracają do koszar.

Jeden z oskarżonych, mianowicie Juliusz Streicher, jest silnie związany z tą salą rozpraw. W czasach przedhitlerowskich był skazywany za działalność antysemicką i propagowanie haseł nienawiści rasowej w czasopiśmie "Sturmer".

Po zwycięstwie Hitlera sąd norymberski został zamknięty. Odbywały się tutaj wytworne przyjęcia oraz festiwale partyjne, a także sesje trybunału ludowego, który sądził za przestępstwa przeciwko władzy hitlerowskiej. Ferowano wyroki zależnie od dobrego nastroju i wskazówek Hitlera lub Himmlera. W tym gmachu odbywały się również prawnicze kursy dla sędziów hitlerowskich oraz adwokatów, którym patent dawał Streicher.

Żołnierze amerykańskiej straży zwrócili się o autografy do oskarżonych. Najchętniej rozdawał je Hermann Goering, najmniej chętnie von Papen.

Martin Bormann wciąż ukrywa się przed wyrokiem. Dziennikarze zapytali jego obrońcę, czy już zakomunikował swojemu klientowi, że trybunał odrzucił wniosek o wyłączenie sprawy Bormanna do czasu jego zgłoszenia się do sądu. Obrońca zbiega uniknął odpowiedzi na to pytanie.


AD. 1 Na całym pograniczu czesko-niemieckim wyświetlany jest film dokumentalny pt. "Oświęcim". Władze czechosłowackie wydały zarządzenie, aby wszyscy Niemcy zamieszkujący na pograniczu zobaczyli film pod groźbą utraty kart żywnościowych.
AD. 2 Menu więzienne oskarżonych: śniadanie- zupa z płatków owsianych i chleb, obiad- zupa, ryby, owoce, ryż, kawa, kolacja- gorące danie mięsne, chleb, herbata.