Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad aparatem na zęby. I nie wiem co robić. Nie chce wyrywać zdrowych zebow. Moje zeby są już wszystkie wyleczone, a chciałam aparat żeby je naprostować, szczególnie kły przez ktore gdzieś tam od zawsze miałam kompleks podczas uśmiechania się.

Mam dwie opcje aparat druciany lub nowsza technologia aparat nakładkowy invisaling. Koszty w tym przypadku to sprawa drugorzędną - problem główny jest taki, ze usunelam wszystkie 8 (rekomendowane niezależnie od tego czy chciałabym mieć aparat czy nie), ale podczas wizyty ortodonka powiedziała, ze rekomendowałaby również usunięcie zdrowych 5, bo jeżeli założymy aparat/nakładki to lepiej będzie bez 5. Zapytałam co w chwili kiedy nie godzę się na wyrwanie zdrowych zebow i otrzymałam odpowiedz: „zrobiłam Pani pełną diagnostykę i leczenie bez usunięć " piątek" w mojej opinii nie skończy się dla Pani dobrze- chodzi o zdrowie przyzębia tj dziąseł i kości, która otacza zęby. Nie jest to niemożliwe- można wykonać alignery czyli Invisalign wspierając się 4 miniimplantami, ale takie leczenie jest związane z dużo dłuższym czasem leczenia i strippingiem (nieznaczną redukcją szkliwa na zębach do około 0,5 mm/ ząb). Wiąże się również z większym ryzykiem niepowodzenia.”

Hm..
#ortodoncja #dentysta #krakow #aparatnazeby #stomatologia #zeby #invisalign
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tangerine_: ja mam podobną rozkminę, jakieś 3 lata temu byłem u ortodontki, również mam komplet wszystkich 8, a zaleciła mi wyrwanie czwórek żeby zrobić miejsce, nie zważając na ósemki
@atencjuszka: Wyrywanie zdrowych zębów to duży red flag pokazujący, że orto siedzi w jakichś historycznych metodach.
Jak zawsze przy postach o aparatach polecam grupę na FB "Progrenia, retrogenia i inne wady zgryzu". Jest tam dużo informacji o tym czemu nie powinno się wyrywać zdrowych zębów oraz mają listę polecanych orto w Krakowie. Zachęcam do zmiany orto i wybrania się do tych topowych bo nieudane leczenie boli bardzo po kieszeni
@qriozm: Zapisze się i zajrzę dzięki
Właśnie nie chce wyrywać zdrowych zebow bo już kiedyś za dzieciaka dentystka mówiła ze to nie zawsze dobrze się kończy i żebym wtedy szukała innego ortodonte wiec mi się czerwona lampka zapaliła xD
@atencjuszka: No i w czym problem? Ma zapewne rację, jeśli brakuje miejsca, to usuwa się zdrowy zęby (lub te mniej "wartościowe", czyli z wypełnieniam, po kanałówce itp). Skoro ósemki i tak trzeba było to usunąć, to pewnie na nie miejsca nie było. Zatem ich usunięcie nie poprawiło sytuacji ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@atencjuszka: Ortodonta mojego męża (który zaczął leczenie u jednej idiotki i mało to się źle nie skończyło) na każdej wizycie powtarzał studentom i stażysta którzy tam bywali, że mężowi niepotrzebnie usunięto jedną 5. Mimo że było asymetrycznie, jedna 5 miał drugiej nie, na tym samym łuku nie, to i tak nie było to konieczne. Zastanowiła bym się dwa razy, uśmiech wygląda tym ładniej im jest "więcej" zębów i jest pełniejszy. Wzięłabym
@dr_Batman: W większości przypadków taki asymetryczny brak kończy się przesuniętą linią pośrodkową, albo będzie to niewielkie i pomijalne, albo się już będzie rzucać w oczy. Osobiście miałbym dużo dystansu do lekarza, który każdą wizytę poświęta na rozstrząsane potencjalnego błędu innego lekarza. Jak ktoś skopał to się pacjenta informuje i leczy, a nie robi z tego aferkę.
Radziłbym trochę pokory podczas wypowiadania się poza swoją działką, ja w tematach ogólnolekarskich nie wyobrażam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Artoth: Ortodonta prowadził zajęcia dydaktyczne to edukował. A co ci się nie podoba w moje wypowiedzi? Że warto wziąć drugą opinie zanim się zacznie usuwać zdrowe zęby pod plan leczenia co do którego nie jest się przekonanym?
@dr_Batman: zaznaczyłem przecież że druga opinie oczywiście że warto uzyskać. Nie podoba się mi ślepe zawierzanie jednemu lekarzowi vs drugiemu i wykorzystywanie tej opinii w celu ukazania ekstrakcyjnego leczenia ortodontycznego jako czegoś z założenia złego