Wpis z mikrobloga

#libertarianizm #akap #korwin #konfederacja #aborcja
Powiem wam więcej. Skrajny libertarianizm - ale naprawdę skrajny - mówi, że nie można nawet PŁODZIĆ dzieci, żeby nie łamać aksjomatu o nieagresji. Samo płodzenie i sprowadzanie na świat pełen cierpienia i chorób, jest wtedy agresją. To jest pogląd "ostatni gasi światło", bo nikt by nie miał dzieci i świat umarłby naturalną starością, no chyba że wymyślimy wieczne życie.

Łagodniejszą formą libertiarianizmu jest pogląd, że dzieci można spłodzić, ale zabicie płodu to jest oczywisty akt skrajnej agresji na płodzie, jest oczywiście całkowicie niedopuszczalny w tej łagodniejszej wersji libertarianizmuniu, no chyba że jest to sytuacja życie za życie/zdrowie.

I jak tutaj szukać miejsca na pogląd, że "płoda to se można zabić"?

Ludzie od #childfree i #antynatalizm powinni być oczywiście też przeciw aborcji.
Lewica jest oczywiście skrajnie anty-libertariańska.
  • 94
@sorek

to nie jest KARA tylko to jest SKUTEK.


Skutkiem jest ciąża. To, że państwo zmusza do jej donoszenia, jest zamordystyczną, narzuconą karą.

Gdyby nie zamordyzm państwa, żadne donoszenie niechcianej ciąży nie miałoby miejsca.

Zdecydowałem, że chce tylko #!$%@?ć po mieście 200km/h. Zabicie człowieka jest tylko przykrym efektem ubocznym, którego jedną z możliwych konsekwencji jest ucieczka z miejsca wypadku


Dokładnie. A ewentualną karą za to jest więzienie.

Tylko, że tu jest ono
Skutkiem jest ciąża. To, że państwo zmusza do jej donoszenia, jest zamordystyczną, narzuconą karą.


@Ekspert_od_niczego: nie, jest tylko efektem tego że państwo przestrzega prawa osobnego człowieka który powstał w procesie na którym oboje rodziców się zgodziło i znało jego skutki.

Dziecko jest agresorem - mogło się tam nie tworzyć.


@Ekspert_od_niczego: ale to rodzice je tworzyli, więc jest poszkodowanym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zrobili to z pełną
@sorek

nie, jest tylko efektem tego że państwo przestrzega prawa osobnego człowieka


Agresor w momencie dokonywania agresji nie ma żadnych praw, nawet do szybkiej śmierci.

który powstał w procesie na którym oboje rodziców się zgodziło i znało jego skutki.


Tak samo, jak włamywacz dostał się do twojego mieszkania w procesie, na który się zgodziłeś i znałeś jego skutki. Trzeba było nie budować domu, albo kupić drzwi przeciwpancerne.

A jednak ja nie miałbym
Agresor w momencie dokonywania agresji nie ma żadnych praw, nawet do szybkiej śmierci.


@Ekspert_od_niczego: ale to rodzice dokonali aktu xD

Tak samo, jak włamywacz dostał się do twojego mieszkania w procesie, na który się zgodziłeś i znałeś jego skutki. Trzeba było nie budować domu, albo kupić drzwi przeciwpancerne.


@Ekspert_od_niczego: no jak dałeś mu kluczyki do domu i powiedizałeś "bierz co chcesz" a potem Ci się nie podoba że wziął co
@sorek

ale to rodzice dokonali aktu xD


Którego wynikiem jest ciąża. Koniec. Nijak nie powinni ponosić za to kary, bo nikogo nie skrzywdzili.

no jak dałeś mu kluczyki do domu i powiedizałeś "bierz co chcesz" a potem Ci się nie podoba że wziął co chciał..


Opisałem zupełnie inną sytuację. Tak samo w przypadku ciąży nikt nie podpisuje umowy z płodem, że ma prawo tam przebywać.

Gdyny tak było, to fakt, aborcja byłaby
Którego wynikiem jest ciąża. Koniec. Nijak nie powinni ponosić za to kary, bo nikogo nie skrzywdzili.


@Ekspert_od_niczego: masz racje! Nie powinni też karać dziecka bo nikogo nei skrzywdzili. Aczkolwiek biorą odpowiedzialność za to dziecko z tego powodu.

Opisałem zupełnie inną sytuację. Tak samo w przypadku ciąży nikt nie podpisuje umowy z płodem, że ma prawo tam przebywać.


@Ekspert_od_niczego: umowa słowna czy in principle funkcjonuje normalnie w świecie. Tutaj jest to
@sorek

Nie powinni też karać dziecka bo nikogo nei skrzywdzili


To nie jest kara, tylko obrona własna. Sprawiedliwy rezultat jego bezpośrednich działań.

umowa słowna czy in principle funkcjonuje normalnie w świecie.


Nie zrozumieliśmy się. Z płodem nikt ŻADNEJ umowy nie zawierał. A już tym bardziej w momencie seksu, gdy on nie istniał.

Tutaj jest to oczywisty przypadek.


Dokładnie. Żadna umowa nie została zawarta, płód znajduje się więc tam nielegalnie - i idzie
Zanim to zrobisz, podpisujesz umowę lub zawierasz umowę ustną. Jeśli nie zgodzisz się na to, to jak najbardziej możesz posądzić przeciwnika o pobicie, nawet jeśli znalazłeś się na hali treningowej.


@Ekspert_od_niczego: Ty jesteś po prostu zwykły biurokratą etatystą. Każdy dobrze wie, że by się zgodzić na boks wchodzisz na ring. To jest oczywiste i żaden sąd tego nie obroni "nieznajomość prawa szkodzi" i jedynie niepoczytalność mogłaby Cię wybronić z tego procesu.
@sorek

Ty jesteś po prostu zwykły biurokratą etatystą.


Ciekawe, że etatyzm zarzuca mi ktoś, kto chce, by państwo zmuszało swoich obywateli, z użyciem narzędzi przemocy, przestrzegania etatystycznego prawa.

Dlatego, że chcę, żeby przestrzegano umów pomiędzy prywatnymi podmiotami. Aha.

Każdy dobrze wie, że by się zgodzić na boks wchodzisz na ring.


Jeśli tak jest w regulaminie ośrodka to tak. W innym przypadku - nie.

Sądzisz, że gdyby pobito na ringu panią sprzątaczkę, to
@milymirek: > Oj błądzisz niesamowicie.

Daruj sobie takie pieprzenie.

Jakby chcieć rozwijać temat minimalizacji cierpienia dogłębnie, to prawdopodobnie wyścielenie globu bombami atomowymi spowodowałoby plus minus nieskończoność mniej cierpienia, niż pozwolenie na dalsze istnienie życia, kolejnych pokoleń, dopóki wszechświat będzie możliwy do dalszego życia. Wtedy radykalnie zmniejszasz ilość cierpienia, to cierpienie ludzi którzy wyparowali jest nieskończenie mniejsze, niż konieczność życia n kolejnych pokoleń ludzkosci.


Oczywiscie, ze tak. Tylko jaki to ma zwiazek
to nie jest KARA tylko to jest SKUTEK. Tak samo jak zabicie człowieka nie jest KARĄ za szybką jazdę tylko SKUTKIEM.


@sorek: Dobrze, skutek. Aborcja też jest skutkiem pojawienia się niechcianej ciąży.

tak jak też wybór by wrobić Cię na alimenty beciaku xD


oho, zaczyna się xDD

mówisz o sobie również, wiesz? :)


Tak. Nie wiem co to zmienia, ale tak, zdaję sobie sprawę.

Zabicie człowieka jest tylko przykrym efektem ubocznym,
@milymirek: można dokonać aborcji bez inicjacji agresji na płodzie przez manipulację tylko ciałem kobiety, czy to farmakologiczną czy chirurgiczną. matka nie jest zobowiązana dostarczać płodowi tlenu i substancji odżywczywch, a powstrzymanie się od działania z definicji nie może inicjować agresji.
@milymirek:

zabicie płodu to jest oczywisty akt skrajnej agresji na płodzie

jest to krzywda, jest to akt agresji.


Nie jest możliwe dokonanie agresji na istocie nieczującej. Istoty nieczującej nie da się skrzywdzić w żaden sposób.

Jak już się spłodzi, to już "za późno".


Za późno jest wtedy, kiedy istota przekształci się w istotę czującą (w przypadku płodu człowieka dochodzi do tego dopiero w trzecim trymestrze). Po spłodzeniu jest sporo czasu (~6
Jesli jest inaczej, to opisz, jak jest naprawde


@Racjonalnie-do-przodu: > I nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, co jest antynatalizmem, a co nie, bo nie opisales

@Racjonalnie-do-przodu: Kur*a, ile razy mam linkować do swojej rozmowy o antynatalizmie?:
https://www.wykop.pl/wpis/57137393/#comment-203561977
(całość, nie tylko ten komentarz)

Daruj sobie takie pieprzenie.


@Racjonalnie-do-przodu: Byłoby to pieprzenie, gdybym nie podparł tego zdania argumentacją, do której możesz się później odnieść i zgodzić się albo ją
można dokonać aborcji bez inicjacji agresji na płodzie przez manipulację tylko ciałem kobiety, czy to farmakologiczną czy chirurgiczną. matka nie jest zobowiązana dostarczać płodowi tlenu i substancji odżywczywch, a powstrzymanie się od działania z definicji nie może inicjować agresji.


@prewenaza: No to zdziwiłbyś się, jakie rzeczy można traktować jako agresję.
@HAL__9000: Ale wiesz, że życia się nie ma tylko jednego w skali wieczności kosmosu?? Tylko odpowiedz szczerze. Bo podpowiem Ci, że NIE MA ANI JEDNEGO DOWODU na to, że życie się ma tylko jedno w skali cykliczności modelu. Chyba, że znasz taki dowód to wciąż czekam aż go przedstawisz. Zgadnij, na jaką napotkasz niespodziankę przy myśleniu no tylko odpowiedz mi na to jedno: zgadnij. ( ͡° ͜ʖ ͡°
@milymirek: nie spinaj sie tak, bo pekniesz. Czy nie zauwazyles, ze napisalem, ze nie mam zamiaru czytac Twojej dyskusji w innym watku?

To, ze uwazasz, ze cos jest szalone to tylko Twoja opinia, a nie zaden argument cokolwiek obalajacy. Na razie nie przedstawiles zadnej merytoryki.

To, o co chodzi w antynatalizmie tez nie jest oparte o Twoje widzimisie.

Jak chcesz kontynuowac dyskusje to po pierwsze podaj w koncu merytoryczne argumenty, skad
@HAL__9000: Ty jesteś zbyt bardzo pewny swojego. Oto dowód, że "permanentny" "stan" "śmierci" "wiecznej" nie może mieć sprzężenia z rzeczywistością i ponowne narodziny są możliwe. W tym jednym, konkretnym przypadku nawet @PaniFral zgodzi się ze mną i przyzna mi całkowicie rację potwierdzając jedynie, że nie mam schizofrenii, schiz, halucynacji, ani innych zabobonów. A oto dobitny dowód:

https://youtu.be/dbD2jRVtxz8
@sorek

bo tak dziecko nie słyszy nie ma umowy słownej elo xD


Nie. Nie ma umowy słownej, bo nigdy nie został wyrażony wobec niego jakikolwiek akt woli. Papierek jest zbędny, jeśli wyrażono wolę. Ale nie wyrażono.

Etatystyczne prawo broniące podstawowych praw jednostki do wolnośc


Nikt nie ma prawa do żerowania i szkodzenia czyjemuś organizmowi wbrew jego woli i bez jego pozwolenia. Nie ma wolności do życia kosztem innych, wbrew ich woli -
Nikt nie ma prawa do żerowania i szkodzenia czyjemuś organizmowi wbrew jego woli i bez jego pozwolenia. Nie ma wolności do życia kosztem innych, wbrew ich woli


@Ekspert_od_niczego: Owszem, ale płód nie mieszka w łonie matki z własnej woli, lecz w wyniku decyzji matki (wyłączając ciążę jako skutek zgwałcenia).

Nie ma wolności do życia kosztem innych, wbrew ich woli


@Ekspert_od_niczego: Prawda, ale płód nie może inicjować agresji. Natomiast matka może
@vrim

Owszem, ale płód nie mieszka w łonie matki z własnej woli, lecz w wyniku decyzji matki


Dycyzja była na seks, nie na ciążę. To samo, co wyżej - jak laska pójdzie nago do obozu dla uchodźców, nie oznacza, że wyraziła zgodę na jej zgwałcenie. Nawet jeśli mogła temu zapobiec.

Prawda, ale płód nie może inicjować agresji.


Może i inicjuje, znajdując się w matce, okradając ją z substancji odżywczych i szkodząc jej
Czy nie zauwazyles, ze napisalem, ze nie mam zamiaru czytac Twojej dyskusji w innym watku?


@Racjonalnie-do-przodu: No to nara. Tam wszystko jest. Nie chcesz, to nie. Nie będę dublował.

Po drugie skoncz z tym paternalistycznym tonem w moim kierunku. Nie mam zamiaru czytac, ze bladze ani nie potrzebuje Twojego dawania mi do myslenia. Kulturalny czlowiek potrafi prowadzic dyskusje bez takich docinek. Oczekuje od Ciebie kultury. Jezeli chcesz sie wyzyc zamiast pogadac,
jak laska pójdzie nago do obozu dla uchodźców, nie oznacza, że wyraziła zgodę na jej zgwałcenie. Nawet jeśli mogła temu zapobiec.


@Ekspert_od_niczego: Oczywiście. Natomiast znaczy, że jest idiotką lub ma zaburzenia instynktu samozachowawczego.

Dycyzja była na seks, nie na ciążę.


@Ekspert_od_niczego: A tym samym na akceptację ryzyka ciąży.

Może i inicjuje, znajdując się w matce, okradając ją z substancji odżywczych i szkodząc jej zdrowiu, m. in. przez zaburzanie gospodarki hormonalnej.
proszę, podaj argumenty i przykłady za tym, że powstrzymanie się od działania inicjuje agresję.


@prewenaza: W zasadzie, to nie miałem na myśli dokładnie czegoś takiego, tylko ogólnie że można rozumieć agresję znacznie szerzej, niż się to może wydawać.

Powstrzymanie się od działania jak najbardziej może. Np. zastawiasz komuś drogę, i jesteś w tej sytuacji całkowicie bierny, nie inicjujesz żadnej akcji. Ale ktoś nie może się wtedy przedostać do miejsca do którego
@vrim

Natomiast znaczy, że jest idiotką lub ma zaburzenia instynktu samozachowawczego.


Dokładnie. I to nie jest usprawiedliwienie gwałtu.

A tym samym na akceptację ryzyka ciąży.


Tak. Tak samo, jak wspomniana kobieta na akceptację ryzyka gwałtu. I w żadnym z tych przypadków nie oznacza to, że wyraża zgodę na gwałt lub ciążę.

Jeśli ona go tam wpuściła dzięki zgodzie na seks bez użycia antykoncepcji lub jej metod wadliwych.


Nie istnieją metody stuprocentowe. Równie
@milymirek: świecenie komuś po oczach fotonami jest akcją, ponieważ nie świecisz sam z siebie. chyba że mówisz o podczerwieni czy coś, wtedy każdy to robi i jest to cecha środowiska a nie akcja.
zastawianie komuś drogi biernie nie jest możliwe, ponieważ jeśli nie dasz się obejść, przesunąć czy ustąpić na prośbę, to już nie blokujesz jej biernie tylko czynnie. przykłady bez sensu.
zastawianie komuś drogi biernie nie jest możliwe, ponieważ jeśli nie dasz się obejść, przesunąć czy ustąpić na prośbę, to już nie blokujesz jej biernie tylko czynnie. przykłady bez sensu.


@prewenaza: Zaraz, a jak niby ktoś ma być zobowiązany spełniać kogoś prośbę?
Czyżbyś złamał swoje założenia? :D
W sensie, jeśli TO uznajesz za czynną agresję, to tym bardziej całe zaprzestanie dostarczania składników odżywczych itd., jest super agresywne...
@milymirek: te akcje nie są równoważne. w jednym przypadku ktoś broni ci przejść z obszaru który nie jest jego własnością na inny obszar który nie jest jego własnością - wtedy inicjuje agresję. w przypadku zaprzestania dostarczania składników odżywczych, są one własnością dostarczającej. w tej chwili tniesz się że ktoś nie chce cię wpuścić do jego własnego domu. komuchu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@prewenaza: Bardziej wyobrażałem sobie ten przykład, jako nie wypuszczanie z twojego domu.
I ja właśnie uznaję to za agresję, ale bierną. A ty za czynną. Tylko taka jest różnica.

Ale chyba nie doczytałeś końcówki, tam jest coś lepszego niż opis biernej agresji, coś bezpośrednio o płodzeniu, płodzie i aborcji.
Włamywacz może być na narkotykowym haju i włamać się tam nieświadomie/niezależnie od woli.


@Ekspert_od_niczego: On może mieć osłabioną percepcję sytuacji czy zdolności oceny moralnej czynów, ale nadal realizuje swoją wolę, jeśli owe substancje przyjął dobrowolnie. Nieświadomość ryzyka nie zwalnia z konsekwencji jego podjęcia, analogicznie do ignorantia legis non excusat.

I nawet gdyby kobieta nie byłaby świadoma ryzyka ciąży, to też zabicie dziecka nie byłoby słuszne.

A tym samym na akceptację
@milymirek:

samo płodzenie jest aktem agresji.

dyskutowalne. równie dobrze można sobie wyobrazić istnienie płodów które wolały być spłodzone. równie dobrze wyrosły już płód może być wdzięczny, nawet jeśli z nielogicznych powodów - jeśli nie jest to z samoposiadania wynika jego prawo do samobójstwa. natomiast nie można w żaden sposób apriori zweryfikować otrzymania zgody na spłodzenie. a przynajmniej nie mamy takiej technologii. jeśli coś nie istnieje to trudno mówić o tym by
@vrim

ale nadal realizuje swoją wolę, jeśli owe substancje przyjął dobrowolnie


To ktoś mógł mu je wmusić bez jego wiedzy i zgody, np. skopolaminę. To nadal nijak nie uzasadnia zakazu obrony własnej, gdy taka osoba dokonuje agresji.

to też zabicie dziecka nie byłoby słuszne


Słuszność czy moralność tego czynu to inna kwestia. Dla mnie ćpanie i tym samym destrukcja własnego organizmu jest niemoralna i idiotyczna, tym niemniej jestem ostatnią osobą, która by
@Ekspert_od_niczego: Obrona własna jest świętym prawem człowieka, tu się oczywiście zgadzamy. Inna sprawa, czy powinno się miarkować siłę lub środki używane do obrony.
W sytuacji, gdy ktoś jest aktywnie atakuje, możesz się bronić dowolnie.

Dziecko w macicy nie jest agresorem aktywnym. O ile kobieta ma prawo usunąć go ze swojej macicy, kiedy ciąża zagraża jej życiu lub zdrowiu, ale bezpośrednie jego zabiciem byłoby nadużyciem, choć praktycznie zawsze należałoby odstąpić od wymierzenia
dyskutowalne. równie dobrze można sobie wyobrazić istnienie płodów które wolały być spłodzone.


@prewenaza: No wiesz, założyłem ten temat, właśnie z tym twierdzeniem. :D
Nie ma możliwości, żeby chciały być spłodzone, jeśli nie istnieje jednostka podejmowania decyzji. W sensie ono, jako byt, w ogóle nie istnieje.
I z założenia rezygnujemy z EWENTUALNEJ agresji, na wszelki wypadek.

Teoretycznie można patrzeć właśnie w drugą stronę, i mówić że jak nie ma jednostki podejmowania decyzji,
@#!$%@?: Szkoda że nie cytujesz zdań z dalszych komentarzy i z linka, które potwierdzają to zdanie.
(childfree dałem tylko dlatego, że nieraz wpisy ludzie dodają wymienne z antynatalizm, co jest błędne, ale się dostosowałem)