Wpis z mikrobloga

Niektórzy mówią że ludzie nie rozumieja czym jest wibor, a ja wlasnie mimo ze mam wibor 6m i nastepna zmiana oprocentowania dotyczyc mnie bedize w lutym, dostalem od banku info o zmianie oprocentowania o 0,5% (po 1 podwyzce stop procentowych), zadzwonilem do banku z prosba o wyjasnienie a konsultant na infolinii mowi mi ze mimo ze mam wibor 6m to bank moze co miesiac zmieniac oprocentowanie XD beka z pekao #kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 9
@murvs: aktualizuje raz w miesiacu, zgadza się, natomiast zgodnie z umową "Stopa bazowa kredytu mieszkaniowego 6M wyliczona zgodnie z zasadami (tj srednia z 6 miesiecy) obowiazuje do ostatniego dnia 6 miesiecznego okresu obrachunkowego rozumianego jako okres kolejnych 6 miesiecy kalendarzowych od dnia otwarcia rachunku kredyowego, wiec sobie moze aktualizowac ile chce, w pekao jest to spoko bo jesli glapa podniesie stopy procentowe to i tak biorą srednią.

moj okres obrachunkowy konczy
Niektórzy mówią że ludzie nie rozumieja czym jest wibor, a ja wlasnie mimo ze mam wibor 6m i nastepna zmiana oprocentowania dotyczyc mnie bedize w lutym, dostalem od banku info o zmianie oprocentowania o 0,5% (po 1 podwyzce stop procentowych), zadzwonilem do banku z prosba o wyjasnienie a konsultant na infolinii mowi mi ze mimo ze mam wibor 6m to bank moze co miesiac zmieniac oprocentowanie XD beka z pekao #kredythipoteczny #
Bank Pekao SA co miesiąc oblicza stopę bazową kredytu mieszkaniowego 6M. Ta stopa jest używana przez sześciomiesięczny okres obrachunkowy. Okres obrachunkowy to 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych, liczonych od dnia otwarcia rachunku kredytowego. Ten okres może być skrócony w przypadku zmiany marży banku.


@marcpol Nie bardzo rozumiem, skoro jest używana przez 6 miesięcy to w jakim celu oblicza co miesiąc. Dlaczego OPowi już zaktualizowali jeżeli ma aktualizację w lutym i dlaczego konsultant powiedział
@marcpol Nie bardzo rozumiem, skoro jest używana przez 6 miesięcy to w jakim celu oblicza co miesiąc. Dlaczego OPowi już zaktualizowali jeżeli ma aktualizację w lutym i dlaczego konsultant powiedział że bank może zmieniać co miesiąc? Może ale nie musi? Jeżeli tak to dziwne bo myślałem że umowa jest wiążąca a tam nie powinno być raczej pól do manewru, że ktoś coś może robić lub nie może.


@vertical: Już wyjaśniam. W
Wyjątkiem jest skrócenie okresu obrachunkowego, co może nastąpić w przypadku zmiany marży banku (np. obniżenie marży na skutek wpisu hipoteki). Z tego, co pamiętam w takim przypadku pierwszy okres okres obrachunkowy po zmianie trwa też krócej, ale nie mam teraz pod ręką umowy, aby to zweryfikować.


@vertical: Sprawdziłem. W przypadku zmiany marży i umów opartych o WIBOR 6M okres obrachunkowy ulega skróceniu do pięciu miesięcy.

W przypadku starszych umów opartych o