Wpis z mikrobloga

Czy ktoś się faktycznie orientuje jak to będzie działać z tą ulgą podatkową i jakie w końcu będą zarobki na UoP?
Przykładowo, obecnie kalkulator dla zarobków 9500 zł brutto, liczy kwotę netto 6 787,77 zł, po wejści na kalkulator polskiego ładu przy tej kwocie wylicza 6 654,34 zł i wesoło informuje mnie, że co ja się czepiam jak "Zmiany podatkowe nie wpłyną
na wynagrodzenie roczne". Ale no jak nie, jak teraz mam 6767, a dostanę 6654. Kalkulator mnie najwidoczniej okłamuje. Ale wjeżdża jeszcze ta ulga, której chyba nikt nie rozumie i teraz cały myk polega na tym, czy ta ulga zniweluje te 113 zł różnicy, czy (co chyba bardziej prawdopodobne), jeśli w danym roku niezawnioskuję lub się nie załapię na ulgę to będę musiał jeszcze w zeznaniu rocznym dopłacić.

Tak czy inaczej, wszystkie materiały bezczelnie kłamią, pokazując mi kwotę netto niższą niż mam, a mówiąc "zmiana neutralna". W sumie tak, przy tej inflacji stówa w tę czy w tę to jak 5 zł.

#podatki #finanse #polskilad #polskiwal #ekonomia
  • 8
@zibizz1: Czyli jeszcze inaczej to liczy, bo w polskim ładzie podaje miesięczną kwotę 6533, ale z tego linku wynika, że ulga będzie uwzględniana rocznie, czyli wówczas w kwietniu 2023 będzie ulga/zwrot podatku 1450 zł tylko #!$%@? wie na jakiej podstawie, co i jak.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaspe: masz napisane ulga dla klasy średniej, w moim kalkulatorz jest rozliczana rocznie, może być też rozliczana miesięcznie estymujac że masz przez cały rok równa pensje, ale jeśli np dostaniesz podwyżkę w trakcie roku to na koniec roku wyjdzie Ci dopłata bo ulga to taki trójkąt na wykresie, rośnie a potem spada. Ogólnie chodzi o to żeby ludziom o dochodach 6-11 brutto nie zabrać, i żeby rządowy kalkulator mógł wyświetlić że