Wpis z mikrobloga

Myślicie że rozpoczęcie przygody z #etf budując portfel typu 4 lub 6 będzie OK?

https://inwestomat.eu/jak-zbudowac-portfel-inwestycyjny-z-etf/

Nie mam jeszcze takiej wiedzy by samemu decydować więc pomagam sobie tym blogiem. Autor wydaje się dosyć obeznany w temacie więc jestem gotowy mu zaufać.
Dużo też słuchałem podcastów Marcina Iwucia i to on zaszczepił we mnie pomysł by spróbować z etf. Ponad rok czaiłem się z tematem ale w końcu chciałbym zrobić pierwsze zakupy.

Macie jakieś uwagi do tych propozycji z linka? Po najmniejszej linii oporu szedłbym w te konkretne tam przytoczone etf'y. Dobrze, źle?


#inwestowanie #oszczednosci #finanse #gielda
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomy86: Jak najbardziej etfy są świetną opcją na oszczędzanie. Sam zbudowałem portfel z trzech a wydaje mi się że to o conajmniej jeden za dużo. Mam dwa etfy akcyjne, jeden na Europę drugi na s&p 500 i jeden na złoto.
Swoje walory wybierałem pod pod kątem tego jak daje sobie radę względem indeksu, który naśladuje, tani oraz dywidendowy
@tomy86: Dużo zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Powiedz coś więcej o sobie - czeko oczekujesz od inwestycji, jak długo nie zamierzasz wypłacać, to może coś podpowiem.

Blogi Mateusza i Marcina oceniam bardzo pozytywnie i w wielu kwestiach doszedłem do identycznych wniosków, jakie głoszą i oni, zanim jeszcze na nich trafiłem.

Co do tych porad Mirków to w sumie też się zgadzam, bo poziom wiedzy i rzetelność jest przeważnie beznadziejna. ( ͡
@tomy86: obligacje kiedyś były w portfelach inwestycyjnych, ponieważ stopy procentowe były bardzo wysokie i można było na tym rzeczywiście zarobić, w dobrej proporcji ryzyka do zysków. Obecnie jest to tylko forma przechowywania gotówki, trochę lepsza od lokaty, głównie po to, jak oczekujesz na okazję inwestycyjną. Więc dla większości ludzi najlepiej kupić indeks światowy, a ewentualnie z czasem, w przypadku obaw przed stratą, można przerzucić przed emeryturą część na obligacje, w formie
@tomy86: myślę, że w przypadku budowy portfela ETF to zasada jest prosta, im mniej tym lepiej. Ja posiadam jeden ETF (VWCE) na IKE i to stanowi 100% mojej części akcyjnej w portfelu długoterminowym. Oszczędzam przy tym na prowizjach i kosztach, a dodatkowym atutem jest prostota.

Myślę, że do zbudowania solidnego portfela ETF wystarczy jeden lub dwa ETFy. Jeden na rynki rozwinięte, drugi na rynki wschodzące lub pójść drogą jednego ETFa na
@KrwawyPacyfista: @Candy: @Silvervend: @xMikan: @Willmer: Coś więcej o mnie.. Nazywam się Tomy86, od dwóch tygodni nie piję..xD A na poważnie..
Aktualnie prowadzę działalność która przynosi jakieś zyski ale w perspektywie nastu lat mocno sie to zmieni dlatego raczej już nie inwestuję "w firmę" bo powoli myśle nad zmianą branży. Z tego powodu pojawiły się jakieś górki oszczędności które warto byłoby rozsądnie zagospodarować. Kilkanaście/kilkadziesiąt tys złotych. Raczej nie
tomy86 - @KrwawyPacyfista: @Candy: @Silvervend: @xMikan: @Willmer: Coś więcej o mnie....

źródło: comment_1637785213wP4rrw1XJT4xHNEYFmXz34.jpg

Pobierz
Aha, odnośnie obligacji indeksowanych inflacją to nawet Marcin mówi że obecnie tylko te 10-12 letnie mają szanse pokonać inflację. Krótsze terminy zawsze przyniosą straty. Nawet wypuścił wczoraj o tym material na kanale.
@tomy86: to rozwiązanie nie jest zbyt rozbudowane, ja w swojej wypowiedzi odnosiłem się głównie do portfela 4. W tym portfelu, który przedstawiasz bez sensu są obligacja amerykańskie bo one nie stabilizują portfela ani nie przynoszą zyskow jak akcje. Skoro piszesz że masz zabezpieczone pieniądze w dolarze to na co Ci dodatkowa inwestycja na obligacje USA notowane w dolarze? Nie lepiej dla zmniejszenia ryzyka walutowego trzymać je w polskich obligacjach? Oczywiście, że
Może napisz jeszcze dla jasności jaka alokację chciałbyś uzyskać, ile % akcji, ile % obligacji, ile w złocie i innych instrumentach. Podaj też na jakie ryzyko jesteś gotowy przy obsunięciu kapitału.
Złoto fizyczne.. czy to dobry pomysł kiedy, jak prawie wszystko, jest na górce, a do tego to z mennicy jest rejestrowane..:/


@tomy86: Tu się sporo mylisz, bo alternatyw jest dużo więcej. Są ETFy na złoto fizyczne. Trzymają je w magazynie i masz do nich prawo, nabywając jednostki udziału. W niektórych przypadkach możesz nawet zarządać dostawy złota na wycieraczkę twoich drzwi do domu. Dokładniej na ten temat rozpisywałem się tutaj.

Co