Wpis z mikrobloga

Czy wiecie w jakim celu dodaje się kofeinę do leków przeciwbólowych? ()

Kofeina jest dodawana jako adiuwant, czyli substancja, która nie wykazuje własnego działania przeciwbólowego, ale wzmacnia działanie leku, do którego została dodana. Najczęściej można ją spotkać w połączeniu z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym, rzadziej z metamizolem. Badania wykazują też wzmocnienie działania przeciwbólowego ibuprofenu, ale takiego połączenia w postaci jednej tabletki jeszcze nie widziałam.

W pojedynczej dawce zazwyczaj znajduje się zazwyczaj 30-65 mg kofeiny, czyli około połowę mniej niż zawarte jest w 1 szklance kawy (zależy oczywiście od rodzaju kawy i sposobu przygotowania) i troszkę więcej niż w 1 szklance herbaty czarnej.

Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych. Mechanizm potęgowania działania przeciwbólowego leków nie został dokładnie poznany. Uważa się, że kofeina zwiększa absorpcję leku na skutek obniżenia pH żołądka i nasilenia przepływu krwi oraz osłabia klirens metaboliczny leków w wyniku zmniejszonego przepływu krwi przez wątrobę. Ponadto poprawia nastrój i oddziałuje na stan emocjonalny, co może wpływać na odczuwanie bólu.

Czasami pacjenci sami tworzą połączenie leku przeciwbólowego z kofeiną popijając lek kawą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kawa może działać drażniąco na żołądek. Podobnie jak leki z grupy NLPZ, a szczególnie zażywane na pusty żołądek. Przede wszystkim powinny się tego wystrzegać osoby mające problem z wrzodami czy zgagą.

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #leki #farmacja #infografika #ciekawostki #lekarz #kawa

Pobierz dwa_fartuchy - Czy wiecie w jakim celu dodaje się kofeinę do leków przeciwbólowych? (...
źródło: comment_1637445248BnlN3ACRRExb7AzlZ3xObO.jpg
  • 78
@dwa__fartuchy: Kiedyś słyszałem ciekawostkę , że w przypadku bólu głowy stosowało się kofeinę z kwasem acetylosalicylowym (coffepirine ???) i działanie przeciwbólowe samej kofeiny opierało się o zwężanie naczyń krwionośnych mózgu. Ilość kofeiny zawartej w tabletce (ok 50mg) nie miała wpływu na zmianę nastroju , czy przyśpieszenie pracy serca , ze względu na niewystarczającą ilość. Znając życie pewne jakieś brednie , albo w jakimś stopniu prawda :P
@dwa__fartuchy: Fajny post. Za autopsji dodam, że choć takie połączenie kusi, bo możemy łatwo dojść do wyższej sprawności to najważniejszy przy chorobie jest wypoczynek. A takie combo maskując objawy zachęca nas do działania.
Tak więc polecam, ale z głową. I nie przesadzać z ilością kofeiny.
@mleki: myślę, że to bardziej działka dentystów, niż farmaceutów.
Z tego co ja wiem, to irygator jest chyba dopełnieniem dla nitkowania i przydaje się w tych miejscach, gdzie nitką nie dajemy rady wyczyścić przestrzeni miedzyzębowych. Ale mogę się mylić ¯\_(ツ)_/¯

Może @SkrytyZolw coś więcej powie na ten temat :)
@dwa__fartuchy: Tak właściwie to irygator nie służy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i jest uzupełnieniem codziennego szczotkowania i nitkowania, tylko do płukania kieszonek dziąsłowych (czyli tego miejsca pomiędzy dziąsłem a zębem). @mleki:

już jestem za stara na pryszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


E tam, trądzik hormonalny może Cię jeszcze dopaść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Roxi5017: o. Nawet nie wiedziałem, że są dawki większe niż 10000. Brzmi jak dobry towar. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zwiększenie D3 wpłynęło jakoś na ciebie? W sensie zniknęło zmęczenie, bóle mięśni czy nisza szansa na depresję?