Wpis z mikrobloga

@oliwkowemydlopodprysznic: wiem. Ziomek byl w tek samej szkole na mechatroniku i sobie chwalil. Z reszta pozyczalem od niego ksiazki i chodzilem do jego nauczycieli pytac o rozne rzeczy jak sie douczalem na wlasna reke. Nawet chodzilo mi po glowie zmienic profil ale stwierdzilem ze po dwoch skonczonych latach bez sensu i douczalem sie sam i nie zaluje.
  • Odpowiedz
@fantazm: W sumie to o czym piszesz też jest dowodem na porażkę naszego systemu edukacji. Jeśli istnieje jedna najważniejsza rzecz, jakiej szkoła powinna uczyć, to samodzielnego wyszukiwania i weryfikowania informacji, a także technik sprawnego uczenia się. Fakt, że ludzie narzekają na to, że szkoła nie uczy wypełniania PITu tylko dowodzi tego, że w tym zadaniu zawiodła.
  • Odpowiedz
Program nauczania czy to w technikum czy w liceum z tych samych przedmiotów jest taki sam. Trzeba dobrze wybrać, bo przecież i w liceach i niektórych technikach są przedmioty rozszerzone na przykład matematyka i fizyka. I tutaj też program nauczania, a nawet podręczniki są takie same. Prawda jest taka, że w zasadzie i tak nauka zależy od ucznia i jak ktoś jest leniwy to nie ukończy ani matury ani też egzaminów zawodowych.


@Janishek: Program tak, jest taki sam, ale w dobrym liceum wychodzi się poza ten program i uczy uczniów dodatkowych rzeczy - np. całek, bo przecież przydadzą się na studiach na politechnice... U mnie akurat całek nie było, ale była matematyka na wysokim poziomie, o jakim dzieciaki ze słabych szkół mogły sobie pomarzyć i w życiu nie słyszały o takich sztuczkach, co potem bardzo przydało mi się na polibudzie.
Na matmie zamiast robić zadania z oficjalnego zbiorku podstawy programowej, to przerabialiśmy 3 inne, bo tam były dużo trudniejsze zadania, lepiej przygotowujące do matury rozszerzonej, więc z tymi "takimi samymi podręcznikami wszędzie" to też nieprawda...

Trzeba też było się dużo uczyć czy się to komuś podobało czy nie, bo w dobrym liceum jest tak ogromna presja na wyniki, że jak jesteś tylko średni, to nauczyciele uwalają Cię z przedmiotu i nie dopuszczają do matury... Dlatego nie ma za bardzo opcji, by ktoś leniwy sobie przebimbał przez takie liceum - no chyba, że je po prostu rzuci albo zmieni szkołę, stąd nie ma opcji, by przebrnąć przez takie liceum i potem zdać
  • Odpowiedz
@fantazm: @Voyo: przerobilem technikum, zawodówkę i liceum no #!$%@? nei zgadniecie gdzie się czegoś przydatnego w życiu nauczyłem, z czego od niechcenia mogę żyć a i teraz mi pomaga ta wiedza.
  • Odpowiedz
Ojejku mieliście religię w szkołach i teraz nie możecie dostać się na żaden kierunek, ani iść do żadnej pracy xD Myślę, że problem leży jednak gdzie indziej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Pantegram Akurat w technikum też miałem całki i pochodne a przynajmniej podstawy tego tematu bo miałem taki przedmiot jak automatyka. Wiele rzeczy zależy od szkoły. Co do języków mieliśmy podział na dwie grupy na osoby które miały bardziej zaawansowany program i ci którzy mieli podstawę. Wiadomo każdy chwali swoją szkołę na przestrzeni lat. Ja sobie chwalę bo w wakację tuż po zdaniu matury mogłem sobie podjąć pracę w zawodzie z technikum.
  • Odpowiedz
Wiadomo każdy chwali swoją szkołę na przestrzeni lat


@Janishek: No nie wiem czy tak każdy chwali xD Ja pomimo dobrego poziomu to ogólnie bardzo źle wspominam ;)

W każdym razie bardzo dobrze, że jesteś zadowolony z wyboru!

Dla zdecydowanych osób technikum to może być super opcja, tylko jak pisałam - nie zawsze kiedy w okolicy dobre technikum o interesującym profilu, ale jak jest, to tylko korzystać i się cieszyć :)
  • Odpowiedz
@dyskutek2:

średnie techniczne jest poszukiwane, chociaż zależy to od branży.

Znajdziesz mi choćby jedną ofertę pracy gdzie szukają technika? Nigdy takowej nie widziałem.

A co do technikum, to nie są złe. Problem w tym, że uczy się tam najczęściej do egzaminów i niewiele więcej.

Jedno właśnie wyklucza drugie, bezsensowne kucie pod egzaminy i przestarzałą podstawę programową jest rakiem techników. Ludzi uczy się tam wiedzy która jest przedawniona i nieprzydatna na
  • Odpowiedz
@Zgrywajac_twardziela: swiete slowa. A sam egzamin to byla jakas kpina. 3h pisania recznie! Na kartkach a4 co sie w danym momencie robi na komputerze xD a prawdziwej roboty bylo ja 5 minut (zalozyc jakies konta, ustawic przydzialy dysku, skan antyvirem). Na pisemnej czesci tez pytania na ktore generalnie odpowie aktualnie kazdy sredniorozgarniety uzytownik kompa.
  • Odpowiedz
@Polanin: no wlasnie maja. Fizyka i matematyka to wstep do wszystkich dziedzin technicznych. Nie mowie o jakis technikach zywienia itp. Ale moja szkola to glownie informatyk/elektryk/elektronik/mechatronik
  • Odpowiedz