Wpis z mikrobloga

@fantazm: Trochę bzdura z tym LO i brakiem umiejętności. Wystarczy robić rzeczy poza szkołą. Ja na przykład foto, video i grafika, i pierwszą moją pracą był fotograf produktowy w znanym sklepie online, a wcześniej mniejsze zlecenia + fotosy na planach filmowych.

Moja kuzynka na 19 lvl (po LO, bio-chem): asystentka stomatologiczna + recepcja i pomoc podologowi, a w międzyczasie robienie mani w tym samym miejscu. Zaczęła od razu po maturze, a zaocznie kosmetologia.

Moja druga kuzynka - od razu po maturze napier^dalanka ceryfikatów i zaczęło się od mani, później praca jako podolog u kogoś, a skończyło na własnym gabinecie podologicznym w wieku 22 lat (równolegle studia kosmetologiczne zaocznie). Ma też znajomą, która ma najlepszy gabinet mani w mieście, który otworzyła na 19 lvl. Ma tyle klientów, że od kilku lat tylko stałe obsługuje, a nowe idą do
  • Odpowiedz
@tylko_dresowy_styl_: smieszki, heheszki, a widzialem w zeszly weekend rodzine, ktora w centrum nauki kopernik nie potrafila zlozyc organow w brzuchu. Jest taki model z plastiku, dosc duzy i trzeba poukladac to co czlowiek ma w bebechach. No poziom braku ich wiedzy byl przytlaczajacy.

Najlepiej szlo malej 5 latce, bo byla na tyle kumata, ze mimo braku wiedzy z anatomii probowala dopasowac wyprofilowane elementy z plastiku jak puzzle.
Mama za to
  • Odpowiedz
@tylko_dresowy_styl_: i tak źle wiesz, bo ze względu na entropię i II prawo termodynamiki energia nie może być wytwarzana, a co najwyżej przekształcana. Na maturze rozszerzonej z biologii miałbyś zero punktów za użycie sformułowania "produkcja energii".

Dlatego powinien istnieć przedmiot, który skupia nauki, a nie je oddziela, bo tak jak widać brak zrozumienia fizyki i chemii wpływa na niezrozumienie biologii
  • Odpowiedz
dobrze powiedziane. A to wszystko jest efektem powielania tego durnego poglądu że liceum to lepiej uczy a do zawdy i technikum to sami słabi idą. No pewnie, szczególnie jak próg zaliczenia na tytuł technika to 75%, licealiści to by się zesrali na miękko gdyby matura była od 75% xD


@NPC_358034: Aby się dostać na dobre studia musisz zdać maturę na minimum 75%, i to rozszerzoną, a nie podstawową, więc porównanie do dupy... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak samo to, że do liceum idą mądrzejsze osoby to niestety fakt, a nie żaden stereotyp... To widać po progach, czyli ile punktów z egzaminu gimnazjalnego i jaką średnią ocen miała najgorsza przyjęta osoba - dla liceów (przynajmniej tych w dużych miastach) te progi są średnio wyższe, prestiżowe licea mają bardzo wyśrubowane wymagania typu minimum 45/50 na teście i średnia minimum 4.5, podczas gdy termin "prestiżowe technikum" nie istnieje w zasadzie wcale i to wśród techników więcej jest szkół, gdzie przyjmują
  • Odpowiedz
@tylko_dresowy_styl_ na polibudzie jest ciekawie
Ludzie po licbazie marudzą że żałują że nie byli w technikum bo nic nie umieją z rzeczy technicznych
Ludzie po techbazie marudzą że nie byli w liceum bo nic nie umieją z matmy czy fizyki
I tak to się żyje xD
  • Odpowiedz
@fantazm: ale ci ludzie, którzy wybierają pomiędzy technikum, zawodówką a liceum mają 14-15 lat, a Ty oczekujesz od nich świadomej decyzji o wyborze kariery zawodowej. Jeśli tak ma być, to niech ich przygotują do tej decyzji poprzednie lata w szkole. A przygotowują, uczą czegoś o rozwoju umiejętności czy rynku pracy? Nie, tam też #!$%@? o mitochondrium.
  • Odpowiedz
@fantazm Panie, tylko technikum, może zawód mi się w życiu nie przydał, bo się dalej kształciłem w innym kierunku, ale w CV zawsze to dobrze wygląda, no i na niektórych rekrutacjach do pracy miałem więcej punktów. I przy okazji czegoś w tym technikum się nauczyłem jeśli chodzi o pracę manualną.
  • Odpowiedz
@fantazm: warto pamiętać, że za równo licea i technika mają podstawę programową i to w niej leży problem. Oczywiście, że każdy człowiek powinien mieć wiedzę ogólną żeby rozumieć mniej więcej jak działa świat i gadanie typu "biologia/chemia/matematyka/historia/geografia/język polski mi niepotrzebne w prawdziwym życiu" jest idiotyczne.
Ale podstawy programowe są przestarzałe, rozrośnięte, a i same lekcje pozostawiają wiele do życzenia. Do tej pory pamiętam lekcje biologii na której przygotowywaliśmy preparaty i oglądaliśmy je pod mikroskopem. To była super lekcja, ale zdarzyła się raz na 3 lata. A tak to sprzęt leży w gablocie zamknięty na klucz i się kurzy. To samo na chemii i fizyce. Pomyśl o ile chętniej uczniowie by się uczyli tych przedmiotów gdyby szkoły miały laboratoria, a lekcje byłyby praktyczne. No i może minister edukacji by wiedział, że to jednak nie labolatoria.

Lektury to skostniałe pozycje które często jedynie zniechęcają ludzi do czytania, ciekawsze książki są w lekturach dodatkowych na które nigdy nie ma czasu. A gdzie książki które pokażą dzieciakom, że czytanie to też rozrywka?

Historia w każdej szkole zaczyna się od nowa i przez to nikt przeważnie nie dochodzi do XX ani XXI wieku, a przecież to właśnie ma największy wpływ na nasze życie, czego większość dzieciaków nie rozumie i potem nie idą na wybory, bo
  • Odpowiedz
@Voyo: #!$%@?. Pierwszy i drugi rok to było ciągnięcie wiedzy ogólnej, ale w tygodniu było kilka godzin (koło 10) związanych z zawodem. Trzeci i czwarty rok to odejście od nauki chemii/WOS/WOK i innych ogólnych przedmiotów na rzecz przedmiotów specjalizacyjnych, których było po 6-8 godzin w tygodniu doliczając jeszcze ogólne przedmioty jak programowanie, zarządzanie sieciami etc. Więc nie mów że technikum to takie same gówno jak liceum.
  • Odpowiedz
@Pantegram Nie zgodzę się. W technikum też są niektóre zawody, które wypadają lepiej w wynikach matur aniżeli licea. A po liceum jednak dużo osób nie idzie na studia i dlatego też po liceum nic mają. Po technikum przynajmniej masz wykształcenie w danym zawodzie, a co za tym idzie i wiedzę. Sam miałem dobre wyniki w nauce w gimnazjum i mimo, że miałem jedno z lepszych liceów w kraju pod nosem, to
  • Odpowiedz
@nika_blue: Ale ja odnoszę się tylko i wyłącznie do tej wymówki że liceum nie daje umiejętności praktycznych, ergo przegrałem w życiu, dziękuję, jestem rozgrzeszony, bo to #!$%@? system mnie zaprowadził na manowce. Tylko o to mi chodziło. O narzekanie, że hurr durr, przecież ja byłem w liceum, dlaczego mnie nie nauczyli jak podłączyć silnik elektryczny albo kłaść papę.
  • Odpowiedz
@nika_blue: System jest #!$%@? w praktyce, nauczyciele mało zmotywowani albo niekompetentni, a ci dobrzy zazwyczaj przepracowani bo muszą nadrabiać braki miernych kolegów, ale to że niektórzy ludzie budzą się po dziesięciu latach z ręką w nocniku to nie zawsze jest wina tylko i wyłącznie systemu.
  • Odpowiedz
@bunnyboy:

jeżeli idzie się do pracy zamiast studiów to tak, po samym technikum ciekawe czy młodzi wiedzą w 100% co i gdzie chcą robić, z czym wiązać przyszłość

Większość ludzi przez całe życie tego nie wie xD Jednakże możliwość wcześniejszego skończenia studiów, a co za tym idzie wcześniejszego zaczęcia pracy w zawodzie to też raczej coś fajnego ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Voyo No, a co za zawód, skoro niektóre zawody w technikum nie potrzebują mieć rozszerzonej fizyki. Typu technik żywienia czy innej gastronomi. Sam chodziłem do technikum i już na etapie rekrutacji pisało, że fizykę i matematykę mam rozszerzoną. I faktycznie miałem matematyki po 5 godzin w tygodniu, a przed maturą osiem godzin w tygodniu, podobnie było z fizyką.
  • Odpowiedz
@fantazm: a to racja, głupie takie narzekanie bo dobre licea dają dużo możliwości i jednak średnio wyższy poziom nauczania, poza tym są też licea które mają "praktyczne" lekcje dodatkowe, przykładowo klasy wojskowe, programistyczne, teatralne, sama byłam w klasie prawniczej która miała dodatkowo łacinę, podstawy prawa i więcej historii
  • Odpowiedz