Wpis z mikrobloga

Czołgiem modelarskie świry. Po 20 latach chcę sobie wrócić do hobbystycznego sklejania modeli. Co teraz jest na rynku sensownego do kupienia jeśli chodzi o plastikowe samoloty? Dziecięciem będąc gorące były Ravel i Italeri ale kosztowały chyba z pół pensji. Oczywiście sky is the limit ale może w międzyczasie wskoczyło na rynek coś nowego?
#modelarstwo
  • 14
sky is the limit


@sradam: skoro tak, to siądź sobie i zastanów się co ci się tak najbardziej podoba. Jak samoloty to ok. Tylko prawdziwe, sci fi, steam punk, może coś z jajem jak egg plane. A może jednak samochody, czołgi, figurki z bieliniaków itd....
@sradam: Coś Ci mogę w czołgach/chemii/sprzęcie doradzić, bo parę lat temu też wróciłem do tego hobby po podobnej przerwie co Ty - a z samolotów to kojarzę, że eduard chyba robi fajne
A jak z farbkami i akcesoriami?


cenowo ci nie ogarnę bo mi się nie chce

@sradam:

cążki
https://www.mojehobby.pl/products/Sprue-Cutter.html
jak już wytniesz to skalpel żeby pozbyć się linii podziału formy - kwestia dowolna bo i tak zazwyczaj drapiesz stroną przeciwną do ostrza np.:
https://www.mojehobby.pl/products/Noz-AK-1.html
jak już wydrapiesz linię podział to warto przelecieć tym klejem w celu wygładzenia powierzchni
https://www.mojehobby.pl/products/Limonene-Extra-Thin-Cement-40-ml.html
zaletę ma taką że nie #!$%@? w porównaniu z innymi i prawie w
@Pieron: jak zabrakło to i tak bywało (dzieciak że wsi here) ale butapren to głównie papierowe. Ale pamiętam że miałem taki patent że w plastikowych kleiłem krawędzie taką dosłownie nitką butaprenu która rozpuszczała delikatnie plastik tak że można było te krawędzie delikatnie modelować jak plastyczną masę. Byli czasy.. Mały modelarz był dostępny w gminnym kiosku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sradam: Kup se klej typu extra thin (np Tamiyi), do klejenia plastiku imo nie ma lepszej opcji. Do tego ewentualnie jakiś cyjanoakrylowy średniogęsty jak się będziesz w blaszki i takie tam bawił.

Z farbek do malowania: jak do pędzla to może być akrylowe vallejo (używam) albo hataka (kiedyś kupiłem i była rozwarstwiona a buteleczka pęknięta, nie używam) a jak chcesz się bawić w aerograf (warto), to akrylowa tamiya/mr hobby. Do robienia
@knoor: na aerograf nie mam za bardzo miejsca, już I tak kminię gdzie trzymać te dodatkowe gracisze w moim prestiżowym apartamencie 35m2 ( ͡° ͜ʖ ͡°) już na samą myśl się jaram bo za dzieciaka to była moja wielka zajawka, teraz człowiek pracuje, stać go na więcej a zapomniał o takiej wielkiej pasji i zajawce
@sradam: Zerknij tu:
Zestaw startowy PZL P11c
Aktualnie niedostepne ale co chwilę wraca. Do tego ich poradnik na YT i masz wstęp w modelarstwo za min. ceny. Jak się nie spodoba, będziesz w plecy 2 butelki whisky i tyle. Jak się wkręcisz, dokupisz do tego Łosia, Karasia itp, farbki i sprzęt już będziesz miał.
@Djinn: Z agtomu to korzystają chyba tylko nowicjusze. Jeden z najdroższych sklepów modelarskich. Praktycznie wszystko da się znaleźć kilkadziesiąt procent taniej w innych sklepach czy allegro a nawet na amazonie (gdzie ze smartem/prime jeszcze odchodzi koszt wysyłki.)
@Rafixo: Może i tak, najtańszy sklep to to nie jest. Mam go po sąsiedzku, stąd moja sugestia (brak kosztów przesyłki). Podsunąłem pomysł zakupu zestawu, który został przygotowany przez nich własnie do nowicjuszy. Można na jego bazie skompletować coś na Amazonie czy Allegro, ale to musi się chcieć :)