Wpis z mikrobloga

Na czym polega rzekoma wyższość nauki nad religią? Nie rozumiem sensu nawet porównywania obu tych dziedzin. Nauki szczegółowe mają to do siebie, że zajmują się kwestią badania określonej dziedziny takiej, jak biologia albo fizyka. Bazują na określonych paradygmatach i raczej nie wychodzą poza swoją specjalizację. Religia ma charakter nie tyle poznawczy, co aksjologiczny. Orzeka co jest dobre, a co złe w ramach danej społeczności. Stanowi podstawę systemu normatywnego. Ma to, co prawda przełożenie również na system pojęć i metod poznawczych, ale jest on już pośredni. Mówienie o jakieś wyższości nauki jest w tym przypadku zwyczajnym nieporozumieniem. Religia owszem może poprzez mit podjąć próbę wyjaśnienia powstania świata, lecz zawsze bazuje ona na symbolice i wpisuje się w bardziej ogólny sposób rozumienia świata w ramach danej kultury. W tym przypadku mogą jej podlegać jakieś określone paradykmaty nauki szczegółowej. Parafrazując Spenglera każda kultura ma swoją matematyke.
#kultura #socjologia #nauka #religia #filozofia #przemyslenia #anime
Al-3_x - Na czym polega rzekoma wyższość nauki nad religią? Nie rozumiem sensu nawet ...

źródło: comment_1637002645k3LSgJq0Rg0BzUSvagE5Zc.jpg

Pobierz
  • 25
@nick-uzytkownika: Jeśli chodzi ci o bardziej pragmatyczne podejście do religii to odpowiem ci w ten sposób. Jeśli mówimy o religiach pokroju chrześcijaństwo, to rzeczywiście w dziedzinie aksjologicznej, jak i poznawczej wyczerpała ona swoje możliwości. Tylko że ja do religii zaliczyłem już na wstępie różnego rodzaju ideologie jak marksizm czy liberalizm. Nie mają one może bogów, ale również starają się na pewne sposoby tłumaczyć świat i miejsce człowieka w tym świecie. A
tylko że ja do religii zaliczyłem już na wstępie różnego rodzaju ideologie jak marksizm czy liberalizm.

@Al-3_x: Ha! I tu Pan przegrał naszą potyczkę słowną, bo zmienił Pan temat. A wie Pan dlaczego Pan przegrał? Bo jestem doskonale wykształconym prawnikiem, któremu ludzie płacą grubą kasę, żeby masakrował takich cieniasów jak Pan. Niech Pan potrenuje, może jeszcze zaproponuję Panu sparing.