Wpis z mikrobloga

A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze nie?
Nic straconego sezon dopiero się rozpoczyna. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć dokarmianie, ale nie bardzo wiedzą jak powstał tag #dokarmianieptakow Pomysłodawcą i głównym inicjatorem jest @powsinogaszszlaja.
Warto obserwować ten tag, ponieważ oprócz tego, że można będzie się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, dla obserwatorów tego tagu przewidziany jest konkurs z nagrodami rzeczowymi. Powiem wam, że warto :)
Więcej informacji dotyczących funkcjonowania tagu należy się spodziewać lada dzień.
Jeszcze raz zachęcam do obserwowania tagu, a każdy kto chce być wołany do pierwszego wpisu niech zaplusuje pierwszy komentarz.
Jak widać ptaki już czekają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dokarmianieptakow #ptaki #ornitologia #przyroda #ogrod
aaadam91 - A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze...

źródło: comment_1636898201zvR73V0hDgXxpL8N2pdAvt.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
które przyleciały na różne jedzeniowe pokusy i było ich ponad 20 gatunków.


@Tulkandra: Muszę poszukać zapisków. W 2016 lub 17 - nie pamiętam, było przez zimę 46 różnych.
Nie wszystkie udało się sfotografować, ale na bieżąco podrzucałem obserwacje do radia.
Gdzieś mam na starym dysku - trzeba go wyjąć i odczytać.
To był wyjątkowo urodzajny w ptasiory rok. Teraz niestety między mną a sąsiadami są wycięte świerki - trochę zagrażały
  • Odpowiedz
@aaadam91: A ma to sens? Jest masa przeciwników budowania karmników, bo tam się ptaki gromadzą i przekazują sobie różne choroby. Lepiej chyba tak sobie wysypać jakąś karmę na większej przestrzeni.
  • Odpowiedz
@not_me: Właśnie po to powstał ten tag, żeby w merytoryczny sposób porozmawiać na tematy około karmnikowe. Zimą normalne jest to, że ptaki się gromadzą. Różne gatunki sikor razem z kowalikami i dzięciołami tworzą ze sobą wędrujące po okolicy grupki, czy dzwońce i czyża które już od końca lata stale przebywają w dużych skupiskach. Według mnie najlepiej starać się tak dokarmiać, żeby poszczególne grupy ptaków miały ze sobą jak najbardziej ograniczony
  • Odpowiedz
@Leon44: Nie no, karmnik można powiesić nawet wiosną ;)
Natomiast co do samego dokarmiania to duża część osób by się z tobą zgodziła. I takie osoby ty są potrzebna na tagu, właśnie po to, żeby przekazać innym swój punkt widzenia.
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: chwała Ci za to u mnie pół hektara starego sadu i mam taką stara grusze podziurawiona przez dzięcioły jak sito rośnie owoce też są i w te dziury wkładam orzechy włoskie przepołowione albo wyłuskane w te mniejsze otwory robię tak od pierwszych mrozów za dnia regularnie dwa razy dziennie u mnie na wsi też dość słabo z różnorodnością roślin ale staram się aby rosło jak najwięcej krzewów i traw
  • Odpowiedz
@aaadam91: moje kochanie mnie o karmik dla ptaków molestuje od jakiegoś czasu i nagle trafiam na ten tag. Przypadek? ;)

Myślę, że będę czynnie uczestniczył w dokarmianiu w tym roku, ale opisy zdjęć będą typu: ptaki jedzo karme.jpg, wincyj ptakuf je karme.jpg ;)
  • Odpowiedz
@aaadam91: jest troche za wczesnie i trzeba pamietac - ze raz sie da to trzeba caly czas. u nas juz powieszone bo dzieciaki robily i szok. pojawilo sie ok pieciu sikorek. nie widzialem ich od dawna u nas. no ale skad maja byc, jak wiekszosc drzew wycieta, a w tujach sikorek nie spotkach...
  • Odpowiedz
Czytałem (a pisali to znawcy tematu), że ptaki powinno się dokarmiać dopiero kiedy mają problemy normalnie zdobywać pożywienie, czyli przy ujemnych temp bo wtedy zamarza gleba.
  • Odpowiedz