Wpis z mikrobloga

#rolnictwo #nostalgia #gimbynieznajo #feels #kiedystobylo

Ale dziwnie się czuje jak sobie pomyślę że jeszcze w tych latach 2003-2005 mój wujek kosił usługowo snopowiązałką Warta 2 zboże które było młócone Warmianką.A wszystko dlatego bo wtedy jeszcze były normalne zimy i kartofle,burak i inne okopowe dobrze się przechowywał w kopcach.A słoma po kombajnie była kiepska do kopców i sporo osób specjalnie część zboża młóciło starymi sposobami żeby móc zrobić dobry kopiec.Dzisiaj już zimy zupełnie inne a okopowe mało kto uprawia na małe potrzeby żeby było sens trzymać je w kopcach.Potem niektórzy do tych celów załatwiali sobie za darmo liście grabione w miejskich parkach które dobrze zastępowały słomę ale to był bardzo krótki okres.
Ależ ten czas szybko zasuwa i wszystko się zmienia.
PawelW124 - #rolnictwo #nostalgia #gimbynieznajo #feels #kiedystobylo 

Ale dziwnie...
  • 6
@PawelW124: Snopowiązałki u mnie nie pamiętam, bo ojciec w roku w którym się urodziłem kupił Rekorda, czym zrobił niemały szał we wiosce ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale młockarnia jeszcze długie lata stała w stodole. Jeszcze na strychu mam tą siatkowaną osłonę napędu, tylko nie wiem czy to była Warmianka, czy coś innego, bo jak byłem jeszcze glutem, to ją starzy sprzedali.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PawelW124: U mnie do około 2000 roku było koszone kosiarką konną z tym osprzętem do zboża ciągniętą przez c-330. Potem młócenie zimą w stodole. Dopiero później braliśmy kombajny na usługi bo więcej się ich pojawiało w okolicy.
@PawelW124: No nostalgia, albo robienie paczek i układanie ich potem na przyczepie a później w stodole. Ile to się trzeba było roboty narobić żeby coś zrobić () ten postęp w te ostatnie 20 lat jest ogromny, ale konieczne było zwiększenie wydajności gospodarstw, skoro np cena za litr mleka przez te lata niewiele się zmieniła
@cichanos: bo to była taką mentalność, jak ktoś miał trochę oleju to zmechanizować gospodarstwo w PRL było dość łatwo. Ojciec mi opowiadał że jego brat stryjeczny był taki do przodu, gdy większość ludzi czekała na C-330 on z placu bez czekania wziął mtz z przednim napędem . Jak kupował siewnik to śmiali się po tym nic nie urośnie bo nowością to były jeszcze konne. Jak miał rozrzutnik to śmieli się że