Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak to jest z tym JDK teraz na płatnych licencjach Oracle bo nie całkiem to rozumiem.
Z tego co czytam wydaje mi się, że Java sama w sobie jest darmowa, ale już Oraclowe JDK jest płatne do celów komercyjnych.
Są natomiast OpenJDK - darmowe do celów komercyjnych, ale z tego co czytam darmowe tylko przez 6 miesięcy??
Oprócz tego Adoptium, Amazon Corretto, Liberica JDK czy Red Hat build of OpenJDK - które są darmowe do celów komercyjnych.

Czyli to jest tak, że java to jedno, a jdk to drugie i jdk od oracle to tylko jedna z wielu implementacji?
Czy te Adoptium, Amazon Corretto, Liberica JDK czy Red Hat build of OpenJDK to pełnoprawne działające JDK i są kompatybilne pomiędzy sobą? Tzn. czy mając powiedzmy apkę webową w Springu czy tam samym JakartaEE, chodzącą do tej pory na OracleJDK można sobie spokojnie przenieść na Adoptium i będzie działać? :)

Bo jeśli tak, to nie rozumiem tego hejtu, że java jest płatna, bo wychodzi mi z tego, że Oracle tylko bierze kasę za swoje JDK i wsparcie które zapewnia, co przecież nie jest czymś dziwnym, szczególnie jeśli są pełnoprawne alternatywy. No chyba, że coś rozumiem źle? :)

#programowanie #java

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61824b7d5ec838000a7ef398
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 10
@AnonimoweMirkoWyznania: Z grubsza dobrze kombinujesz, pełnoprawna Java od wersji 9 w górę jest za darmo pod postacią OpenJDK od różnych dystrybutorów - i nie tylko przez 6 miesięcy. Ja np. przeważnie korzystam z zuul bo przez lata ta dystrybucja sprawiała mi najmniej problemów. A dystrybucja Oracle jest płatna i płaci się tak jak napisałeś głównie za wsparcie.

Przejście powinno być bezbolesne, różnice między dystrybucjami są subtelne i czasem występują jakieś drobne
OP: @Eoghan czytam, że jdk17 od oracle jest darmowy przez ograniczony czas do września 2024 (do roku po nowym LTS), a później przechodzi na licencję OTN, czyli co 3 lata przesiadka na nowe jdk aby mieć za free to też nie jest tanie.

Wydaje mi się, że trochę kombinują z tymi licencjami, rozumiem, że dzięki temu alternatywne jdk mogą śmiało konkurować z oracje jdk, bo wcześniej jedyna prawilna była właśnie ta
@AnonimoweMirkoWyznania: Pytanie, czy Amazon będzie utrzymywał np. Javę 17 dłużej niż te 3 lata. Ja ten ruch oracla raczej odbieram jako zachętę do tego, żeby nie tkwić na jakichś prehistorycznych wersjach Javy, tylko żeby podążać za nowym cyklem wydań i regularnie podbijać wersję co pół roku, czy rok. Od kilku lat mamy nowe wydanie Javy co pół roku, a niektóre firmy/ludzie mentalnie nadal są na etapie Javy 5, 6, 7, 8,