Wpis z mikrobloga

W którą stronę w #gis warto się rozwinąć?
Znam #qgis #arcgis, wektoryzacja, kalibracja, ale czuję, że to za mało.
Nie wiem tylko w jakim kierunku pójść i czego się nauczyć. Jakie rzeczy przydają się Wam w pracy zawodowej?
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@PanDanda: przejrzyj archwalne ogłoszenia o pracę z branży.
Wg mnie gisu już nie ma ;) ucz się pythona czy innego programowania ;)
Jak chcesz to idź w teledetekcję, wojsko od czasu do czasu szuka pracownika cywilnego, ale z tego widać to spora tam rotacja.
  • Odpowiedz
@PanDanda: Sama znajomość programów to jak technik. Musisz mieć jakieś umiejętności wykorzystania go, czyli wiedzieć co chcesz w nim robić: rysować plany jak urbanista, zarządzać wycinką lasów jak leśnik, a może nadzorować naprawy linii elektroenergetycznych. Ale sam gis to jest narzędzie do wykorzystania.

Chyba, że idziesz grubiej i wchodzisz w bazy danych, programowanie, stawianie geoportali, udostępnianie map dla użytkowników itd. To wtedy nadal jest narzędzie, ale o wiele, wiele lepiej płatne
  • Odpowiedz
@PanDanda: GIS sam w sobie jest już tylko narzędziem. Na start dał mi pracę bo firma z branży projektowania i realizacji infrastruktury liniowej potrzebowała kogoś "od map" i kogoś, kto dane przestrzenne będzie w stanie przetworzyć. Szybko się okazało jednak, że umiejąc tylko obsługiwać QGISa lub Arca, sufit jest bardzo nisko. Poszedłem w kierunku DBA i obecnie zarządzam całym środowiskiem PostgreSQL + PostGIS + QGIS w dużym projekcie, od zadań typowego
  • Odpowiedz
  • 0
@Drmscape2
@ondraszek
@gobi12

No właśnie na ten moment jestem "klepaczem" w qgisie i chciałbym coś więcej, ale nie wiem gdzie co i jak.
Nauka czegoś więcej wymaga szkoły/studiów czy samodzielnie z pomocą kursów też się uda dojść do zadowalającego poziomu?
  • Odpowiedz
ale to tylko narzędzie, które zna każdy inżynier po polibudzie.


@Drmscape2: O to byś się zdziwił ;D Większości się umiejętności kończą jak trzeba cokolwiek jakimkolwiek narzędziem z Toolboxa w Arcu zrobić :)

@PanDanda: Przede wszystkim to musisz wiedzieć co chcesz w tym robić. Ciężko mi sobie wyobrazić naukę bez robienia czegoś praktycznego - stosowania w pracy. Więc stawiałbym na samodzielne zaczęcie tematu, poświęcenie kilku miesięcy na zapoznanie się i szukanie
  • Odpowiedz
@PanDanda: Najwięcej można się nauczyć mając zadania praktyczne, a nie teoretyczne do rozwiązania, ale tak, można się uczyć samemu. Oczywiście dobrze byłoby mieć kogoś, kto ma dobre wzorce i zestaw dobrych praktyk z danego zagadnienia przekaże. Osobiście wiele rzeczy w obecnym projekcie zrobiłbym inaczej, gdybym miał to robić jeszcze raz, ale taka już jest natura nauki.
Generalnie określiłbym 3 najpopularniejsze ostatnio kierunki "dewiacji" GISowców:
- teledetekcja, jakieś licencje na drony,
-
  • Odpowiedz
@PanDanda: Wysyłaj gdzie popadnie, jest bardzo dużo ofert z GIS z różnych dziedzin, możesz pracę znaleźć i w administracji tj. ARiMR na bazodanowca lub na zwykłego projektanta sieci światłowodowych gdzie się wykorzystuje QGIS oraz CAD. Na pracuj.pl jest różnych ofert m.in. w Gdańsku, Warszawie czy nawet dużo ofert się pojawiło na Śląsku.
  • Odpowiedz