Wpis z mikrobloga

@trevoz: Na B2B kwota netto to całkowity koszt pracodawcy. Przy UoP do kwoty brutto musisz jeszcze doliczyć składki pracodawcy. Jeśli przyjmiemy 15k za całkowity koszt pracodawcy to na UoP daje to ok 12.5k brutto, czyli niecałe 9k netto.

Jeśli chcesz uwzględnić te 26 dni urlopu to możesz liczyć całkowity koszt pracodawcy na 15.7k (0.7k = ~2 dni w miesiącu razy dniówka), czyli na UoP ok. 13k brutto, 9.2k netto.
  • Odpowiedz
@trevoz: No to zależy, bo na B2B musisz z tych 15k zapłacić jeszcze podatek i ZUS. Plus nie masz żadnych praw wynikających z UoP. Ale sama wypłata - tak, będzie wyższa na B2B, jak od nowego roku wejdzie jeszcze ryczałt 12% to może być jeszcze taniej.

Poza tym na B2B dużo trudniej dostać kredyt.
  • Odpowiedz
@trevoz: Zysk z przejścia na B2B wynika z 2 rzeczy:
- 17/32%->19% unikamy drugiego progu
- płacimy mniejszy ZUS od pensji średniej a nie procentowo od realnego przychodu

O ile zysk z tej pierwszej części jest bezdyskusyjny to w przypadku tej drugiej części okradamy siebie z przyszłości. Oczywiście zaraz się zlecą wszyscy co krytykują ZUS i że pieniędzy na nasze emerytury nie będzie ale jednak przez ostatnie 40 lat było
  • Odpowiedz
@trevoz: 15k koszt pracodawcy vs 15k koszt całkowity UoP:
Będąc na JDG powinniśmy:
- odłożyć dodatkowo ~15k rocznie na emeryturę
- odłożyć lub wykupić ubezpieczenie od utraty dochodu. Na UoP dostaniemy 80% pensji jak jesteśmy na zwolnieniu. Na B2B dostaniemy 2000/miesiąc pod warunkiem że płacimy 77,31 zł/miesiąc(nieobowiązkowe)
- wziąć jakieś ubezpieczenie wypadkowe
  • Odpowiedz
aha, czyli w skrócie nie opłaca się w tym kraju pracować na UoP ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@trevoz: na tak zwany chłopski rozum to i może. Bo na konto wpłynie ci faktycznie więcej na koniec miesiąca. Ale w kolejnym pójdzie na: zus, pit, odłożenie na urlop, na chorobowe.
Do tego liniowy 19% zabiera ci wszelkie możliwości odliczeń od podatku.

Kiedyś to sobie przeliczałem i wychodzilo mi
  • Odpowiedz