Wpis z mikrobloga

Dlaczego scoring BIK tak drastycznie spada po zaciągnięciu nowych zobowiązań?

Od 4 lat korzystam z dwóch kart kredytowych z dosyć wysokimi limitami, zawsze spłacane w 100% i zawsze wykorzystywane w nie więcej niż 20-30% (poza pojedynczymi przypadkami, ale BIK nadal twierdzi że "w małym stopniu korzystam z limitów").

Został naliczony scoring 83.

Na początku roku dorzuciłem kredyt gotówkowy, scoring natychmiast spadł do 76 pkt.
Teraz jeszcze dorzuciłem zakup ratalny i scoring kompletnie się wysypał, spadając do 73 pkt i zaczynając świecić na żółto.

Nigdy nie miałem opóźnień w płatnościach (raz tylko zdarzyło mi się zapomnieć przelać kasę na ROR na spłatę KK i bank zrobił spłatę minimalną; dzień później natychmiast spłaciłem całość), nigdy nie korzystałem z pożyczek/rat pozabankowych.

Nie mam innych zapytań kredytowych, poza tymi związanymi z ww. kredytami.

Ciekawi mnie co tutaj się wydarzyło i dlaczego dla BIKu sytuacja w której mam kilka zobowiązań, ale wzorowo sobie radzę z ich regulowaniem oznacza że staję się coraz mniej wiarygodnym kredytobiorcą.

#bik #kredyt #bankowosc #scoring
  • 5
  • Odpowiedz
@surma: ale czego ty oczekujesz od statystyk które obniżają się w momencie zaciągania jakichś zobowiązań?
piszesz w momencie gdy monitorujesz po zaciągnięciu
nic nie wspomniałeś jak wyglądały po spłacaniu każdej raty względem wcześniejszego scoringu
  • Odpowiedz
Dlaczego scoring BIK tak drastycznie spada po zaciągnięciu nowych zobowiązań?


@surma: Ocena punktowa BIK, którą można samodzielnie sprawdzić dokonywana jest przez algorytm na podstawie wielu parametrów między innymi opóźnień w spłacie zobowiązań, aktywności kredytowej, wykorzystania limitów i ilości zapytań. Brane jest też pod uwagę dane statystyczne mówiące o tym, jakie jest prawdopodobieństwo, że dany klient nie będzie spłacał poprawnie zobowiązania.

Banki pobierają z BIK zupełnie inny raport, z oceną wydaną w
  • Odpowiedz
BIK. W przypadku zobowiązań zabezpieczonych takich jak kredyty hipoteczne scoring BIK nie ma znaczenia pod warunkiem, że historia spłacania zobowiązań nie jest negatywna.


@marcpol: To ciekawe, bo w profilu BIK można sobie zrobić symulację zdolności na kredyt hipoteczny i tam to pokazują tak jakby punktacja BIK miała krytyczne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt.

Ale rozumiem że to po prostu zabieg marketingowy, żeby nakręcać paranoję i sprzedaż indywidualnych raportów?
  • Odpowiedz
@marcpol: To ciekawe, bo w profilu BIK można sobie zrobić symulację zdolności na kredyt hipoteczny i tam to pokazują tak jakby punktacja BIK miała krytyczne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt.


@lab_rat: Niska punktacja BIK wynika ze złej historii kredytowej, opóźnień w spłacie zobowiązań, dużej aktywności kredytowej itp. Takie zdarzenia mają duże znaczenie przy ubieganiu się o kredyt.

BIK nie udziela kredytów hipotecznych, a narzędzia tam umieszczone mają charakter edukacyjny.
  • Odpowiedz