Wpis z mikrobloga

Mam taką głupią, może nie głupią rozkminę na temat tego czego symbolem jest wygnanie ludzi z raju w tradycji judeochrześcijańskiej.

Wygnanie ludzi z raju to symboliczne przedstawienie momentu gdy ludzie przestali być zwierzętami ostatecznie, moment w którym pierwszy raz możemy mówić o powstaniu przedstawiciela rozumnego gatunku.

Dopóki bezpośredni homoidalni przodkowie ludzi nie mieli tego ostatecznego pierwiastka człowieczeństwa i świadomości byli ciągle bardziej zwierzętami.
Nie wiedzieli czym jest dobro i zło, nie martwiły ich problemy egzystencjalne jak nieuchronność śmierci czy brak wyższego celu, a ich życiem ciągle kierował wyłącznie instynkt.
Z tej perspektywy świat był dla nich w pewnym sensie do tej pory rajem.
Wraz z uzyskaniem świadomości raj się skończył. "Pojawiło" się dobro i zło. Pojawiła się świadomość nieuchronnej śmierci. Tym może być wygnanie z raju.

Przez lata cała historia obrosła w symbolikę, jej bohaterami stała się para ludzi, chociaż w rzeczywistości ta zmiana mogła nie dotyczyć nawet pojedynczych ludzi, tylko całych pokoleń ale żeby lepiej się ją opowiadało, skompresowano ją do tego co znamy obecnie.
Jest tu też miejsce na wyjaśnienie czemu aktu poznania dobra i zła dokonała kobieta. Jedna z hipotez mówi w końcu że pierwszym przedstawicielem homo sapiens była właśnie kobieta

To tylko luźne rozkminy, proszę mnie nie linczować.

#religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #biblia #ewolucja #depresja #ateizm #niebieskiepaski #rozowepaski #gehenna
o.....i - Mam taką głupią, może nie głupią rozkminę na temat tego czego symbolem jest...

źródło: comment_1635008205cZ8Pjp2H1ytT9FyTAyXMxB.jpg

Pobierz
  • 13
@olaf_wolominski: Lepiej przestać rozmyślać, odrzucić hobby, przyjemności, relacje międzyludzkie, wakacje, dbanie o zdrowie i jak najszybciej umrzeć. Ja staram się tak zrobić. Dziś mamusia ma ból dupy, bo chciała ze mną jechać do Wawy, a tak ja się rozmyśliłem i bilety poszły w #!$%@?.
Nie mieli tego ostatecznego pierwiastka człowieczeństwa i świadomości byli ciągle bardziej zwierzętami.

Nie wiedzieli czym jest dobro i zło.


@olaf_wolominski:

Biblia opisuje to trochę inaczej. Od początku istnienia widzimy Adama jako myślącego, rozumnego człowieka. Sam Bóg powierzył mu zadanie, pewną miarę władzy które wymagało myślenia:

Rdz 2:15 " I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł."*

Czy to nie Adam miał nadać
@olaf_wolominski:
Zgadzam się - wygnanie z raju to symboliczny opis momentu przejścia hominidow ze stanu zwierzęcego do bycia świadoma istota ludzka, i co chyba najważniejsze - moment w którym człowiek zaczyna swiadomie wybierać zło.

Raj to miejsce błogiej nieświadomości, albo też miejsce w ktorym człowiek korzystał ze swoich zdolności poznawczych jedynie w dobrych celach.
Nasi przodkowie współpracowali i prowadzili życie społeczne na wysokim poziomie aż nagle około 1,5 miliona lat temu
@OstatnieKuszenie:

Już po wygnaniu z raju Bóg mowi Ewie, że za swe nieposłuszeństwo i zerwanie owocu z drzewa poznania będzie w ogromnych bólach wydawać na świat swoje potomstwo. Wiadomo, że od czasu gdy nasz mózg stał się większy, kobiety w trakcie porodu doswiadczaja bólu, którego nie spotyka się u żadnych innych zwierząt. Duże czaszki ludzkich noworodków z trudem przeciskają się przez kobiece kanały rodne, z tego też powodu umieralność ludzkiego potomstwa
@olaf_wolominski: Biblia oferuje wiele takich rozkmin (i nie tylko ona, opowiesc oo wygnanou z raju występuje też w różnych pradawnych mitach), może podam jeszcze przykład Kaina i Abla.. Myślę, że w taki sposób została pokazana walka między dwoma gatunkami hominidow, ale też walka między cywilizacja zbieraczy i pasterzy a cywilizacja rolniczą.
Abel składa w ofierze mieso - przejście na dietę mięsną dokonało się dzięki wzrostowi umiejętności hominidow, i doprowadziło także do