Wpis z mikrobloga

#policja #prawo #ruchdrogowy #stopagresjidrogowej #polskiedrogi #kierowcy

Jak to generalnie jest z tym Stop Agresji Drogowej?
Chodzi mi o to, że czasem w ogóle nie dostaję wiadomości zwrotnej, więc nie wiem, czy w ogóle została sprawa ruszona.
Czasami muszę zeznawać z własnoręcznym podpisem, czasem idzie z automatu, nikt ode mnie nic nie chce w cztery oczy.
Bywa, że dostaję pismo o treści, że wniosek nie pójdzie do sądu, bo sprawca nie został ustalony - z tego co wiem, oznacza to, że po prostu nie podał, kto kierował pojazdem i dostał za to mandacik.
Bywa jednak, że dostaję pismo, że został ukarany mandatem (bez detali), i wtedy o zdziwko - wraz z imieniem i nazwiskiem gagatka.
Raz nie musiałem jechać na pocztę, bo dostałem skan pisma mailem - w sprawie "z automatu" - to było najpiękniejsze, co mi się przytrafiło.

Zgłaszanie wykroczeń stricte tego typu regulują jakieś przepisy? Bo mam kilka pytań takich jak:

1) Czy np. zamiast spotykać się z policjantem celem złożenia zeznań, nie można by takich zeznań wysłać powiedzmy przez ePUAP?
(W tych przypadkach, w których wymagają spotkanka - bo tak jak pisałem - nie zawsze.)
2) Czy rzeczywiście powinienem otrzymywać imię i nazwisko osobnika, który popełnił wykroczenie? Nie to, że mam coś przeciwko, ale mnie to po prostu dziwi trochę. ;)
3) Czy jak nie dostanę w ogóle przez kilka miesięcy feedbacku, to mam prawo domagać się takiej informacji? (Ogólnej, po prostu czy ustalono i dostał mandat lub poszło do sądu, bo nie chciał dostać; czy w ogóle nie ustalono - j.w.)
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Twingoer:
https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/prawo/15373,Wytyczne-nr-3-Komendanta-Glownego-Policji-z-dnia-13-lipca-2020-r.html

Tutaj masz odpowiedź na większość pytań, do tego zarządzenie 21 KGP

https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/prawo/15372,Zarzadzenie-nr-21-Komendanta-Glownego-Policji-z-dnia-13-lipca-2020-r.html

Do tego kpow

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20011061148

Różnice w opisanych przez Ciebie sprawach sprowadzają wszystko do tego, że przepisy są interpretowalne. W każdym mieście i każdym województwie inaczej prowadzone są sprawy zarówno przez policjantow jak i przez sądy.

Udanej lektury
1) Czy np. zamiast spotykać się z policjantem celem złożenia zeznań, nie można by takich zeznań wysłać powiedzmy przez ePUAP?

(W tych przypadkach, w których wymagają spotkanka - bo tak jak pisałem - nie zawsze.)


@Twingoer: nie

2) Czy rzeczywiście powinienem otrzymywać imię i nazwisko osobnika, który popełnił wykroczenie? Nie to, że mam coś przeciwko, ale mnie to po prostu dziwi trochę. ;)

w określonym zakresie jesteś stroną postępowania, więc masz
Ja odpowiem, gdyż sporo zgłaszałem i wiem jak to wygląda.

1. Niestety nie, pytałem się jednego policjanta i powiedział, że muszę być wzywany za każdym razem. Chociaż też mi się wydaje, że czasami nie byłem wzywany, ale kto wie.

2. Nie. Czasami jest napisane, czasami nie. Jest to zależne do tego, czy sprawca wykroczenia powiedział, że chce skorzystać z prawa do anonimizacji danych. Pewnie nikt go nie poinformował o takim prawie bądź