Wpis z mikrobloga

Mircy, jest pytanie. Mam dwie tabele i potrzebuję szybko i skutecznie wypełnić pierwszą danymi z drugiej. W idealnym świecie człowiek używa wyszukaj.pionowo i ma robotę z bani. W moim świecie produkty z pierwszej tabeli są czasami zduplikowane albo i lepiej, a produkty z drugiej tabeli potrafią mieć kilka opcji kolorystycznych. Wyszukaj.pionowo zwraca tylko pierwszą wartość, czyli wychodzi Krzesło A biały, Krzesło A biały (a chciałbym w drugim wersie drugą opcję). Da radę coś na to zaradzić?
Drugi problem to Krzesło C które w drugiej tabeli ma dwa warianty a na pierwszej jest tylko jedna wartość, fajnie jakby dało się wbić dwie wartości do jednej komórki.
Brak rozwiązania drugiego problemu przeboleję, pierwszy jest mocno priorytetowy.
Oczywiście przykład maksymalnie uproszczony, na moich tabelach mam bazę kilkuset produktów.
#excel
bonixes - Mircy, jest pytanie. Mam dwie tabele i potrzebuję szybko i skutecznie wypeł...

źródło: comment_1634834937FjMZIMYrBT3rImDrNz7GEZ.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@bonixes: w kolumnie h można złączyć teksty =F3&"-"&g3, usunąć w kolumnie h duplikaty i później w kolumnie b i c zrobić część tekstu do myślnika i po myślniku

Oczywiście rozwiązanie na jednorazowe wykorzystania, coś bardziej automatycznego by trzeba inaczej wymyślić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bonixes: ostatnio spotkałem się z podobnym problemem i zrobiłem tak: w obu tabelach musisz dorzucić kolumnę scalającą produkt z ilością wystąpień, ale liczona dla połowicznie dynamicznego zakresu, u ciebie wyglądałoby to dla 1 tabeli tak: w A3: =B3&licz.jeżeli(B$3:B3;B3). Z drugą tabela robisz analogicznie i później robisz wyszukaj.pionowo wg tych nowych kolumn.
  • Odpowiedz
@bonixes jak masz 365 dajesz w B3: =unique(f3:g7), to Ci wyciągnie wszystkie unikalne kombinacje z drugiej tabeli. A jak dasz =sort(unique to jeszcze Ci produktem poukłada.
  • Odpowiedz