Wpis z mikrobloga

@guest: Urocze. Ktoś, kogo jedyną zasługą jest urodzenie się w rodzinie królewskiej mówi co mają robić ludziom*, którzy popychają ludzkość do przodu swoją pracą i pomysłowością.

* za wyjątkiem Jeffa Who, bo ten dwa lata dłużej niż SpaceX udaje że pracuje przy rakietach, g---o osiągnął i teraz próbuje sabotować SpaceX.
  • Odpowiedz
@guest: Smutne, jak niby wykształceni ludzie nie rozumieją skąd się bierze postęp i bogactwo, rozumiane trochę szerzej niż jak dużo możesz kupić w galerii/macu za x$ w tym lub następnym roku.
  • Odpowiedz
@lewymaro: gdzies byl podobny wpis. Rok 2020, covid, ludzie siedza na dupach, podrozy nie ma, hotele zamkniete, samochody prywatne stoja, bo praca zdalna. Jeb, nic sie prawie nie zmienilo jesli chodzi o klimat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@guest Ma rację, z tych >2700 miliarderów obecnie na świecie, 99% z nich powinno rozwijać nowoczesną energetykę, niskoemisyjny transport i "zielone" technologie. Co ciekawe, głównie zajmuje się tymi rzeczami Musk – a że przy okazji wynosi też więcej ładunku w kosmos niż Rosja, Chiny i cała reszta świata razem wzięta? Cóż, widocznie ma podzielność uwagi ¯\(ツ)_/¯

BTW, zagadka: wiecie, jaki przemysł jest najbardziej neutralny dla klimatu Ziemi? Taki, który nie
  • Odpowiedz
@texas-holdem: Smutna prawda jest taka, że jedynym odkryciem, które pozwoli nam skutecznie ograniczyć emisję CO2 będzie energetyka termojądrowa... w czasie, kiedy pakujemy miliardy w niektóre kompletnie niezmieniające nic projekty (Carbon Capture!?), projekty takie jak ITER narzekają na niedofinansowanie.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: Po pierwsze, fuzja bynajmniej nie jest "niedofinansowana". To po prostu bardzo trudna technologicznie rzecz, która prawie na pewno nie będzie wdrożona w tej połowie wieku, a może nawet nie będzie wdrożona w tym stuleciu. Nie mamy tyle czasu, więc póki co carbon capture jak najbardziej ma sens (tylko musiałby być tańszy o jakieś 100x – właśnie temu ma służyć elonowa X-Prize).

Po drugie, to nie jest tak, że bez
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@guest: Szanowny ksiomże mógłby szepnąć komu trzeba by w miastach w UK pojawiło się więcej koszy na śmieci jak już tak dba o planetę.

Czasami w centrum miast w promieniu kilometra nie ma kosza i wszystko ląduje na ziemi xD
Niektóre miasta zatrudniły cieci wlepiających mandaty za śmiecenie zamiast zainwestować w kosze xDD
  • Odpowiedz
projekty takie jak ITER narzekają na niedofinansowanie.


@GaiusBaltar: projekty takie jak ITER to rak energetyki. Jakby te pieniadze ktore wydano na fuzje przeznaczyc na nowoczesne reaktory atomowe to juz dawno mielibysmy bezpieczna, tania i czysta energetyke jadrowa. No ale po co w to inwestowac skoro zaraz bedzie fuzja! Dopiero ostatnio cos sie ruszylo w temacie reaktorow przyszlosci, tylko 20 lat za pozno.
  • Odpowiedz
@texas-holdem: Pełna zgoda, to właśnie rozwój (pchany kolanem przez takich jak Musk i SpaceX) dostarczy nam narzędzi do zaradzenia problemom klimatycznym a hamowanie tego rozwoju tylko zacementuje obecną mało optymistyczną sytuację.

Przypomina mi się anegdota, jak to w dawnych czasach przewidywano katastrofę ekologiczną związaną ze wzrostem liczby ludzi i co za tym idzie zbyt dużą liczbą koni pociągowych - świat miał dosłownie utonąć w końskim łajnie. Rewolucja przemysłowa spowodowała, że
  • Odpowiedz
Niedawno Trump obcinał finansowanie:


@GaiusBaltar: Nie wspominajmy Donalda w kontekście jakichkolwiek rozmów o technologii, rozwoju ludzkości czy logice, to bez sensu.

powinien to być jeden z najistotniejszych kierunków
  • Odpowiedz
projekty takie jak ITER to rak energetyki. Jakby te pieniadze ktore wydano na fuzje przeznaczyc na nowoczesne reaktory atomowe to juz dawno mielibysmy bezpieczna, tania i czysta energetyke jadrowa. No ale po co w to inwestowac skoro zaraz bedzie fuzja!


@GokuMK: Gdyby te reaktory były wymyślane w formule podobnej jak ITER to nie sądzę żeby to szło chociaż odrobinę szybciej. Przy wszystkich zarzutach do prywatnych biznesów, tego typu projektom IMO
  • Odpowiedz
@texas-holdem: okej, powtórzę się. Wydobycie materiałów ma znikomy wpływ na klimat w porównaniu do obróbki której nie da się przeprowadzić w warunkach kosmicznych. Do tego stopnia, że sam transport rakiet i surowców z Ziemi i do Ziemi w zasadzie zabija argument o większej ekologii takiego rozwiązania.
  • Odpowiedz
BTW, zagadka: wiecie, jaki przemysł jest najbardziej neutralny dla klimatu Ziemi? Taki, który nie jest na Ziemi. Np. przemysł ciężki można by przenieść na Księżyc, a produkcję wielu rzeczy na orbitę.


@texas-holdem: Kto w ogóle plusuje takie kretynizmy?! Hutę aluminium będziesz na Księżycu trzymał? Utrzymanie kilku osób na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to już są niesamowite pieniądze. Jakieś fantastyczne mrzonki o fabrykach na Księżycu gdy problemy na Ziemi są tu i teraz to jest absurd który należy tępić a nie popierać.

Po trzecie, jak energetyka termojądrowa to najlepiej Hel-3, a złoża Helu-3 są na Księżycu, więc idealnie byłoby mieć te fuzyjne reaktory na Księżycu, nad czym – patrz jaki przypadek – też pracuje
  • Odpowiedz