Wpis z mikrobloga

@graf_zero: przeinstalowanie nic nie dało. Karta to GT540M, więc już trochę wiekowa i ostatnie sterowniki wyszły w 2018

@Goglez: Firefox bierze dość dużo zasobów (CPU i ram), gdy mam pootwierane wiele programów to bywa, że dochodzi czasem do throttlingu (wszystko spowalnia i przez kilka sekund występują trzaski w głośnikach), chciałem sprawdzić czy po przestawieniu na mocniejsze GPU będzie to samo

#!$%@?ąc jednak od powodu, takie cuda raczej nie powinny się
@Trewor: Wychodzi na to, że chwilowo pomogło zablokowanie VP8 i VP9 przez enhanced-h264ify (dodatkowo zablokowałem sobie także AV1). Z tym, że po kilku minutach znowu mi zaczęło skakać przez chwilę. W tamtym temacie jeden user napisał: "akurat AV1 jest mniej zasobożerny niż h265 i pozostałe. Kwestia tego, że w FF AV1 wejdzie dopiero w 78" - pytanie czy to prawda i czy na pewno dobrze blokować AV1?

i tak btw. dla
@jaynovak87: Spróbuj on/off w about:preferences, Wydajność/Korzystaj ze sprzętowego przyspieszania, jeśli jest dostępne.
Ja u siebie mam wyłączoną tymczasowo dodatkową kartę graficzną bo windows odpala ją jak chce i ogólnie zarządzanie dodatkowym przetwarzaniem np. wideo na 2 karty jest niewydajne, tj. grzeje się bardziej niż potrzeba.
@Trewor: ale co dokładnie on/off w about:preferences? bo z tych 3 opcji, które podałeś to w about:config tylko media.av1.enabled jestem w stanie wyłączyć u siebie

Czytałem teraz na reddicie, że ponoć lepiej zostawić przeglądarkę na zintegrowanej karcie (Intela), bo Nvidia niepotrzebnie będzie się dodatkowo grzać = szybciej uruchomienie wiatraków i efekcie może być nawet gorzej.

Wróciłem do ustawienia na zintegrowanej Intela, bo na Nvidii i tak robiąc to wszystko co wyżej
Pobierz jaynovak87 - @Trewor: ale co dokładnie on/off w about:preferences? bo z tych 3 opcji,...
źródło: comment_1634230415BXLPsPjTaK5H5qcC5M3r7E.jpg
@jaynovak87: Ja używam zintegrowanej i z wyłączoną opcją AV1 w about:config. Pluginu aktualnie nie używam.
U mnie przy wideo 60fps używa z 15-20CPU i z max 30GPU(zintegrowana) na 1920x1080.
Proporcje przetwarzania powinny być większe na GPU, jak masz więcej zużycia na GPU to można to zmienić.

Co do cięcia obrazu to możesz spróbować: about:config/
media.cachereadheadlimit 9999
media.cacheresumetreshold 9999
media.hls.enabled true

Te on/off, to do opcji w ustawieniach
Pobierz Trewor - @jaynovak87: Ja używam zintegrowanej i z wyłączoną opcją AV1 w about:config....
źródło: comment_1634231610kgoAo9txZSDp9sMyFa330Y.jpg
@Trewor: miałem właśnie dokładnie tak samo ustawione jak na tym screenie

zmieniłem pozostałe ustawienia i na GPU wciąż obraz skacze. (,) Skoro oba ustawienia z media.cache nic nie pomogły to wrócić je do domyślnych wartości? Co to właściwie daje?

Ty ogólnie zalecasz pozostać w Nvidia Control Panel na ustawieniu zintegrowanej karty dla firefox.exe?

tu niby coś znalazłem, co by wskazywało, że VP9 zużywa najmniej zasobów komputera, w
@jaynovak87: Możesz zostawić zmienione opcje w about:config. VP9 jest w większości wideo na YT, AV1 głównie przy mniejszych rozdzielczościach.
Mam jeszcze ustawienie profilu w karcie dla Firefox, że ma używać domyślnych ustawień aplikacji zamiast ustawień sterownika.
@Trewor: Ok, to zostawię już chyba tę wtyczkę z odblokowanym jedynie VP9 (czyli dokładnie tak jak na screenie wyżej)

Masz na myśli tę zakładkę w Nvidia Control Panel? Ja tutaj mam takie domyślne ustawienie (takie samo jak po wciśnięciu "Restore"). Globalne ustawienia (pierwszą opcję) mam wyszarzoną, więc w domyśle ustawiona jest ta trzecia opcja (choć to w praktyce pewnie to samo).
Pobierz jaynovak87 - @Trewor: Ok, to zostawię już chyba tę wtyczkę z odblokowanym jedynie VP9...
źródło: comment_1634240027fMfB4c3Csb0qdJrO1a9IA0.jpg
@jaynovak87: Przyczyn może być wiele, np. przeglądarka, karta graficzna i system ma swoje ustawienia do zarządzania odtwarzaniem obrazu. Np. w systemie: Ustawienia funkcji windows HD color(optymalizacja przesyłania wideo itp.)

Możliwe, że problem może być z przydzielaniem mocy (ustawienia zasilania), karta, procesor(najniższy stan CPU), multimedia jak i co się dzieje podczas wyjścia z uśpienia/hibernacji. Dynamiczne przełączanie grafiki, Minimalny stan procesora 5% itp.

Gdy zmieniasz kilka opcji naraz to nie wiesz co robi
@jaynovak87: Tak krótko, walczyłem z tym kiedyś. Robiłem kilka razy podejście. Nie ma sensu. Firefox na nvidia nie pójdzie. Artefakty nie tylko na yt.
Mam optimus hd4000 i 630M i w global mam ustawioną integrę i w program na firefox też. Działa git, płynnie i bez problemów.
Robiłem podejście do linuxa i tam to samo, na nvidia nie pójdzie. Nie wiem kto to ścierwo wymyślił ale następny lapek na pewno będzie
Pobierz ashmedai - @jaynovak87: Tak krótko, walczyłem z tym kiedyś. Robiłem kilka razy podejś...
źródło: comment_1634407174W82n4Vy3N6YU4qFg7mDn8B.jpg
@ashmedai: w tym lapku i7-2670qm, więc dość stary, ale ogólnie to jest dziwne, że czasem FF potrafi brać po 500-600mb w identycznej sytuacji, a czasami blisko 2GB ramu. Podobnie z CPU, często po 2-5%, a bywa, że i 30-40%.

Teraz przy 5 statycznych kartach (nie jest to yt) pobiera mi 1,7gb ramu. Największe cuda są i tak wtedy, gdy w jakiejś karcie jest odpalony youtube. Mimo, że zainstalowałem polecaną wtyczkę 'enhanced-h264ify'
@jaynovak87: @ashmedai:
Firefox (jak i inne przeglądarki) rezerwuje pamięć pod dekompresje obrazów/wideo itp. Np. w windowsie jak otwierasz obraz to też jest dekompresowany. Możesz to zobaczyć np. w IrfanView na dolnej belce jak masz otwarty obraz ile zajmuje po dekompresji. Tak samo jest w przeglądarce, także gdy przewijasz stronę to dochodzi więcej danych/zajęcia pamięci. To są dane "live" nawet jak nie patrzysz na dany fragment strony to nie jest to
@jaynovak87: W sumie u mnie to podobnie wygląda, kilka zakładek, yt i do 2.2Gb dochodzi. Pozamykam, zostawiam ino mirko i spada do 1.2Gb.
Kwestia taka, nie używam disk cache. Mam wyłączony i ustawiony 'memory only'.
Jak masz czas to pokmiń to co ci Trewor napisał, poczytaj na reddit, może coś znajdziesz ale jak dla mnie to wygląda normalnie.
@Trewor: @ashmedai: tak sobie sprawdziłem w hwmonitorze, to samo wznowienie odtwarzania na jednej karcie YouTube (720p) na Firefoxie podnosi mi temperatury o 10-15stopni i mam wówczas 70-80 stopni w laptopie (CPU + integra) w Windowsie mając odpalonego samego YT. (ʘʘ)