Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pytanie do profesjonalnych programistów i pozostałych ludzi, którzy siedzą w #programowanie. Jestem na studiach i miałem styczność z różnymi językami programowania i technologiami: C, C++, C#, Java, Python, PHP, Javascript/Typescript, R, SQL. Szczerze mówiąc nadal nie potrafię znaleźć tego właściwego języka, który będzie moim głównym. W każdym po trochu dziubałem czy to mały projekt czy małe zadania uczące składni i elementów języka.

Chciałbym wybrać 1 język, przerobić jakiś kurs lub książkę od deski do deski i rozwijać się w konkretnym kierunku. Najbardziej myślałem o C# i #dotnet, ale ostatnio czytałem o zmianach mających pojawić się w .NET6 i martwie się w jakim kierunku to zmierza. Ludzie narzekają na zmiany, które osobiście również nie podobają mi się. Dobrymi przykładami mogą być domyślne templatki, które nie mają jawnej definicji metody Main() czy zamieszanie wywołane zmianami namespace'ów, ponieważ będzie co najmniej kilka sposobów na korzystanie z nich. Przez te zmiany nie wiem czy C# będzie dobrym wyborem, ale z drugiej strony odbiłem się od Javy, która wydaje się za stara i kojarzy z początkiem XXI wieku. Jednak w Javie tworzone są aplikacje enterprise, big data, Java ponoć ma lepsze środowisko, różne języki jak Kotlin czy Scala, ale z drugiej strony znowu jest hejt na Oracle, trzeba kombinować z różnymi wersjami JVM i nie ma takiej prostoty jak w przypadku .NET.

Pomimo, że miałem styczność z różnymi technologiami to nadal nie mam dużego doświadczenia i np. nowe zmiany w .NET6 wydają mi się nieintuicyjne, a komentarze od innych osób również mnie w tym uświadamiają. Nie wiem co mam robić, bo bardzo chciałbym na poważnie nauczyć się jakiegoś języka, najlepiej takiego wspierającego obiektowność i statyczne typowanie. C# wydawał się świetny, ale te nowe zmiany jakoś mnie zniechęciły...

Co byście zrobili na moim miejscu a może na czym powinienem się skupić skoro w głowie mam takie a nie inne myśli?

#naukaprogramowania #programownie #programista15k

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6166051b820612000adc7c0b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 41
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: Java to głównie korpo, dotnet w pewnej części też ale mocno zyskuje w mniejszych projektach. Skandynawia lubi c#, coraz więcej startupów też na niego się decyduje. Jeśli chodzi o mniejsze firmy to walka rozgrywa się między nodejs, python a dotnet.
Java wg mnie będzie powoli umierać i ze statystyk wynika, że w ciągu ostatniego roku straciła na popularności 5%.
Jako dotnetowiec, stwierdzam, że c# jest najlepszym językiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ALE, jak zwykle Microsoft sie spóźnij i dotnet nie zdążył się zaadaptować i widzę w ofertach pracy że trudniej o ambitny projekt w dotnet. Jak wybierzesz java, kotlin, python, postgresql + jakas chmura to z głodu nie umrzesz na pewno.
@AnonimoweMirkoWyznania: jezyk to mlotek dla budowniczego, ktory zmieni potem z 10 razy. wazniejsze jest co chcesz zbudowac. na poczatek wybierz to co ci sie podoba (nie wiem, community, skladnia, duza liczba materialow) lub taki co jest latwy. kazdy dzien myslenia nad jezykiem to dzien ktory mogles poswiecic na zrobienie prostego programu ktory nauczy cie wiecej niz kazda ksiazka.
a dyskusje o jezykach to sport dla debili i dysputa ktory klub pilkarski
a dyskusje o jezykach to sport dla debili i dysputa ktory klub pilkarski jest lepszy w swiecie it.


@Nadrill: Co ciekawe największy ból dupy mają javowcy jeśli ktoś uważa, że nie jest to najlepszy język we wszechświecie. Tylko od dłuższego czasu liczba ich argumentów topnieje.

Zgadzam się z tym, że dobierasz język do potrzeb ale w obecnych czasach, w webówce, w każdym zrobisz to samo. Żeby umieć go efektywnie wykorzystać, musisz
PolnyGrabarz: Za dużo myślenia za mało działania :)
Jak podoba Ci się C# to rób C#. Pójdziesz do roboty i okaże się, że macie część napisaną w Javie, część w Pythonie, część w C# i tak będziesz musiał się przerzucić na inny język albo zmieniać robotę. Jedno i drugie to nic strasznego.
Czas na rozważanie przeznacz na klepanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaakceptował: Leszcz_Bagienny
AnonimoweMirkoWyznania - PolnyGrabarz: Za dużo myślenia za mało działania :)
Jak pod...

źródło: comment_1634108445flZz6jB1SyLXImyx1gaLxc.jpg

Pobierz
@WypadlemZKajaka:

: Co ciekawe największy ból dupy mają javowcy jeśli ktoś uważa, że nie jest to najlepszy język we wszechświecie. Tylko od dłuższego czasu liczba ich argumentów topnieje.


#!$%@? juz od jezykow - ludzie lubia praktykowac fanboizm w kazdych dziedzinach zycia - czy to marka samochodow, kawa, najlepsze miasto czy jezyki programowania. chca tez czuc przynaleznosc do community, a ze czesto programisci to no-life'y i maja 1 szanse w zyciu na
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie masz chyba pojęcia o czym piszesz, wersja C# nie jest związana z wersją .NET i jak ci się nie podoba 9 czy 10 to możesz wymusić dowolną w projekcie, nawet 1 a zmiany o których piszesz są bardzo dobre, można szybciej zacząć pisać prostą aplikację bez boilerplate i tak samo z deklaracją namespace, upraszcza tylko strukturę kodu.
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie ma sensu patrzeć na cały język i community przez pryzmat jakiegoś jednego nowego feature'a. W C# pisze się bardzo dobrze, język jest dojrzały, ms mocno rozwija .core. Do tego dobra integracja z własna chmura (azure). Gdybym zaczynał i miał sobie doradzić coś to byłby to c# albo python + typescript, ew jeszcze node.js.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania:

Dobrymi przykładami mogą być domyślne templatki, które nie mają jawnej definicji metody Main()


Rozwiązanie dla prostych skryptów, nie wpłynie w żaden sposób na większe projekty.
Podejrzewam że z namespacami też za dużo się nie zmieni, i tak IDE to robi xD

Java od 1.8 jest znośna, nowsze wersje mają część ficzerów z nowszych języków jak rekordy (co prawda lombokiem się to i tak robiło.wcześniej) i sealed klasy, jak jeszcze reference
@AnonimoweMirkoWyznania: za dużo się przejmujesz. Weź sobie cokolwiek co jest w miarę popularne i nabywaj doświadczenie w programowaniu. To o czym piszesz na temat .NETa to detale i nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy bo język możesz zmienić zawsze (a i potrafi się zdarzyć że w obrębie jednej firmy zetkniesz się z kilkoma z którym wcześniej nie miałeś styczności). Dobrym wyznacznikiem odnośnie wyboru może być ilość ofert pracy w danej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
od conajmniej 5 lat to slysze i nic takiego sie nie dzieje...


@leoha: a jak wytłumaczysz brak rozwoju tego języka? Wg mnie tym charakteryzuje się umierający język.

@WypadlemZKajaka: Java umiera w takim samym tempie co Szwecja upada wg wykopków ( ͡° ͜ʖ ͡°) Graal VM, Project Loom, Project Valhalla nie liczy się jako rozwój, nie to co pajton gdzie dodali walrus operator xD