Wpis z mikrobloga

Mirki, jak sprzedajecie używany towar na fakturę VAT-marża to jak rozliczacie przesyłkę? Powiedzmy, że sprzedałem telefon i kupujący wybrał wysyłkę paczkomatem. Czy na vat marży mogę dodać drugą pozycję "koszt wysylki 8.99" czy muszę wystawić odrębny rachunek?

Czy Koszt wysyłki jest zwolniony z VAT?

#podatki #jdg #samozatrudnienie #firma #ksiegowosc #vat
  • 8
Teraz znalazłam fajny artykuł, ze mogę po prostu zwiększyć cenę rzeczy której sprzedałem o koszt wysyłki.

Czyli sprzedaje telefon za 300zl + wysyłka 8.99, więc na fakturze mam jedną pozycje:
1) Telefon Samsung s10: 308.99zł

Dobrze rozumuje? (Jestem na ryczałcie, więc jeżeli ktoś mi zaplacil za wysyłkę to nie ważny jest koszt jaki ponioslem na tą wysyłkę)
Znalazłem jeszcze coś takiego, może komuś się przyda :)
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/ibpp2-443-981-14-ik-pismo-wydane-przez-izba-skarbowa-w-184800710

Czy Wnioskodawca właściwie postępuje wliczając do wartości sprzedaży VAT marża, kosztów przesyłki, dostawy, czy też ma obowiązek fakturowania kosztów przesyłki, dostawy oddzielnie ze stawką 23% VAT. Jeżeli postępuje prawidłowo wliczając do kwoty sprzedaży wartość przesyłki, to czy analogicznie do kwoty nabycia, przy ustalaniu wartości VAT marża, należy doliczyć koszty dostawy przesyłki.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że postępuje prawidłowo wliczając koszty przesyłki, dostawy
@zibizz1 vat a ryczałt to zupełnie dwa inne kwestie. Ryczałt to rodzaj podatku dochodowego w którym podatek liczony jest od przychody. Zatem koszty nie mają znaczenia.

VAT z kolei jest podatkiem od towarów i usług. Oczywiście osoba na ryczałcie może być Vatowcem