Wpis z mikrobloga

Tydzień 38/2021

Cześć!
Czas na podsumowanie tygodnia 39
Zgodnie z deklaracją dokupiłem w tym tygodniu za 200 zł fundusz


Nie został jeszcze on uruchomiony, więc nie mam jak uwzględnic go w bilansie.

Nie przedłużając sprawa wygląda następująco:

Wynik na tydzień 39/2021: 591,64 / 600 zł


Niestety wszystko na czerwono i jest to największy dołek odkąd zacząłem bawić się w inwestycje. Nie jest to dobry czas dla funduszy obligacji, chociaż przy progonozach podwyżek stóp procentowych jest minimalna szansa na odbicie się. A jak nie będzie odbicia, to przy regularnych wpłatach jestem w stanie złapać dołek i może zaprocentuje to w dalszym czasie :)

Śledząc na YT przykładowe portfele osób zajmuących sie finansami uzyskuję niewiele gorsze wyniki od nich samych, marne to pocieszenie ale jednak :)

Kolejne fundusze będą bardziej agresywne, ale najbliższy zakup dopiero w listopadzie.

Jeżeli macie propozycje, żeby przedstawiać wyniki w inny sposób niż w/w to czekam na sugestie.

tag do obserwowania #odzeradoklasysredniej
#inwestycje #funduszeinwestycyjne #oszczedzanie #pieniadze , trochę #gielda
  • 11
  • Odpowiedz
fajnie jakbyś jeszcze porównywał to z sp500 żeby każdy widział jak oszczędzanie z funduszami jest nieopłacalne ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@truskawek:
Przy moim wkładzie miesięcznym (200-250 zł) cięzko znaleźć maklera, gdzie nie zjedzą mnie prowizje, bo przy tych kwotach odrabianie zajmie lata nawet przy wyższej stopie zwrotu.
  • Odpowiedz
@surveyorONboard: wśród polskich maklerów pewnie tak, ale na Degiro są etfy gdzie nie masz żadnych opłat. Za 250zł miesięcznie spokojnie byś mógł wchodzić, bo bezprowizyjny etf na sp500 dzisiaj to koszt 37,2 eur. Od początku roku zrobił 17% zysku
  • Odpowiedz
@truskawek:
Z czasem rozszerzę swoje pole działania do etf i spółek dywidendowych. Póki co raczkuję w tym temacie i fundusze inwestycyjne są dla mnie najłatwiejsze do ogarnięcia ze wzgledów podatkowych, łatwości zakupu (mBank robi tutaj super robotę) jak i dostępności informacji (w PL najpopularniejsze sa fundusze)
W perspektywie kilku lat chciałbym zbudować portfele z w/w 3 instrumentów i wtedy porównywać co jest najbardziej opłacalne.
Btw myślę, że inwestując od początku roku
  • Odpowiedz
@truskawek:
Nieeee
jest to 39 tydzień roku pańskiego 2021, ale pierwszy fundusz zakupiłem dokładnie 28 lipca, czyli w 30 tygodniu.
Robie taki zapis, żeby wiedzieć jak w konkretnym tygodniu mi poszło. Jeżeli jest to nieczytelne to sorki ;)
  • Odpowiedz
fajnie jakbyś jeszcze porównywał to z sp500 żeby każdy widział jak oszczędzanie z funduszami jest nieopłacalne


@truskawek: Zasadnicza różnica między samodzielnym kupnem akcji/obligacji a funduszami to jest kwestia aktywnego inwestowania - funduszem ktoś zarządza, akcjami sam sobie zarządzasz. Niekoniecznie się utrafi.

Niestety wszystko na czerwono i jest to największy dołek odkąd zacząłem bawić się w inwestycje


@surveyorONboard: Czy było warto, czy nie było to się oceni po kilku miesiącach -
  • Odpowiedz
dopiero zaczynasz inwestować, najpewniej wybrałbyś akcje trochę losowo, i nie jest powiedziane że wyszłoby to lepiej lub gorzej.


@Filipterka25: @surveyorONboard: zdecydowanie wolę kupować ETFy. Nie dość, że nie wybieram poszczególnych firm, to mają niższe opłaty za zarządzanie niż aktywne fundusze, a strata na jednym papierze obniża podatek z tego z zyskiem. Przy funduszach każdy jest rozliczany niezależnie i jeżeli na jakimkolwiek osiągniesz zysk to musisz płacić od niego podatek.
  • Odpowiedz