Wpis z mikrobloga

@paramyksowiroza: powodzenia Mirek, pamiętaj żeby nie przegiąć z temperaturą fermentacji, no i te miarki do cukru to od razu wywal albo schowaj gdzieś głęboko

@Tryggvason jeśli chcesz zacząć warzyć to musisz zastanowić się jak, bo te zestawy startowe są różnie kompletowane. Jak masz duży garnek 20l i i tak planujesz zacierać to ten wydaje się rozsądniejszy

https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-pro,c274,p4020,pl.html
no i te miarki do cukru to od razu wywal albo schowaj gdzieś głęboko


@czy_pisiont: Podsunąłbyś lepszy protip? Po prostu z łyżeczki do butelek sypać? Jak to zrobić najwygodniej?

@czy_pisiont: @polskabialoczerwoni: @ciezkiwybor:
Co sądzicie o wykorzystaniu do piwa wody przepuszczonej przez filtr Britta?
Teoretycznie mam tu kranówkę którą można pić prosto z kranu, ale nawet do herbaty wolę ją przefiltrować.
Natomiast w większości filmów ludzie leją z baniaków
@paramyksowiroza: ja to robię tak że przy rozlewie przelewam piwo do wiadra z kranikiem i patrzę ile wyszło, wtedy wrzucam objętość do kalkulatora i dobieram nagazowanie do stylu, rozpuszczam cukier w wodzie i wlewam do piwa (można też w druga stronę że najpierw patrzysz ile będzie piwa bez osadów i zlewasz piwo już do roztworu). Używam wodę z kranu ale u mnie jest bardzo dobra do picia, widziałem że ludzie puszczają
@polskabialoczerwoni: @czy_pisiont: OK, Panowie, mam nadzieję, że nie wykorzystam całej Waszej cierpliwości jeśli zadań jeszcze parę pytań. To będzie moje pierwsze piwo, więc pewnie pytam o rzeczy oczywiste.

Plan mam taki:
Mam dwa fermentory z czego jeden z kranikiem.
W tym z kranikiem chcę zrobić Irish Red Ale, a w tym bez kranika Imperial Ipa.
Po zlaniu do butelek tego pierwszego chcę przelać to drugie do fermentora z kranikiem, odstawić
@paramyksowiroza: spoko pytaj ja, zaczynałem półtorej roku temu ale po pierwszej warce wiedziałem, że będę leciał trochę grubiej bo o warzeniu myślałem już z 10 lat temu, a obecnie coś koło 17 warek zrobione.
Jeśli masz tylko 2 fermentory to raczej trzeba robić pojedynczo, po fermentacji drożdży i innych osadów na dnie często jest dużo, jak będziesz lał prosto z wiadra do butelki to sporo z tego ci się przedostanie i
@czy_pisiont: OK, czyli będę robił pojedynczo, czyli fermentował w tym bez kranika, a potem przelewał bez "fusów" do tego z kranikiem. Ile czasu sugerujesz zostawić na cichą? Kolejne 7 dni, czy to już może być krócej?
Ten dodatkowy cukier dodać od razu po przelaniu, czy na sam koniec?

Tak, oba piwa z brewkitu, do IPA jest dołączony jakiś dziwny wynalazek (wrzucam zdjęcie) na którym jest napisane, żeby wrzucić to w fermentator
Pobierz paramyksowiroza - @czy_pisiont: OK, czyli będę robił pojedynczo, czyli fermentował w ...
źródło: comment_16331227778YWKwkrEK6vEPJJvo0s47K.jpg
@paramyksowiroza: no szkoły są różne (sam z brewkitu warzyłem tylko raz) ale jak na początek to bym zrobił tak że odkąd zacznie fermentować (bo drożdże pewnie masz z zestawu, one nie są za dobre ale na początek muszą być no i mogę ruszyć po jakimś czasie) to niech sobie łącznie stoi w fermentorze minimum 2-3 tygodnie. Jeśli ekstrakt początkowy był poniżej 14-15 blg i chcesz przyspieszyć butelkowanie to po tygodniu możesz
@czy_pisiont: Wielkie dzięki za odpowiedź!
Wygląda na to, że i tak będę musiał zrobić dodatkowe zakupy, bo:

nie widziałem środka dezynfekującego w zestawie a butelki trzeba zdezynfekować

No i faktycznie go nie kupiłem, bo założyłem że skoro butelki mam fabrycznie nowe, to je po prostu umyję i wyparzę w piekarniku. Ale kupię, tak chyba będzie pewniej i prościej.

Ale poza tym, w zestawie nie było też żadnego wężyka do zlewania z