Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Chwilowy zanik prądu w mieszkaniu lub na osiedlu spowodował, że mojego routera szlag trafił. Objawy po błyskawicznym powrocie zasilania są takie, że się restartuje po ok. 3-4 s. po uruchomieniu. Odłączenie zasilania i przeczekanie chwili oraz ponowne uruchomienie niczego nie zmienia. Jeśli wcisnę przycisk RESET zaraz po uruchomieniu to router przestaje się restartować, ale nie jestem w stanie się z nim połączyć, żeby przeprowadzić konfigurację. Jeśli po resecie ponownie go uruchamiam to wpada znowu w cykl niekończących się restartów. Można coś tu zadziałać niewielkim kosztem czy rozglądać się za nowym urządzeniem?

MikroTik MT RB951G-2HnD - pacjent. Router, który został mi tu polecony kilka lat temu i do teraz jestem z niego zadowolony. Nie wiem czy brać ponownie ten sam model czy wziąć pod rozwagę coś innego? Zależy mi na kompaktowym rozmiarze, ponieważ muszę go wcisnąć w małą przestrzeń w ścianie, w teorii fajnie by było jakby był zasilany z sieci WAN, ale najwyraźniej u mnie to nie działa - MikroTik ma taką opcję, nigdy nie udało mi się go tak uruchomić, chyba, że coś źle robiłem. Obsługa WiFi, choć to już pewnie od wielu lat standard.

#router #internet #siecikomputerowe

Jeszcze pytanie do @MOICO - na nowym urządzeniu wystarczy, że ustawię ten sam MAC address co na poprzednim i połączy się z siecią bez problemu?

Nie ukrywam, że dobrze by było dostać któryś z polecanych routerów od ręki we #wroclaw - żona ciągle na pracy zdalnej, dzisiaj ratujemy się tetheringiem, komórka / notebook.
  • 17
@JohnMarkII: miałam dokładnie taki sam scenariusz - pisz o odszkodowanie z ubezpieczenia mieszkania, jeśli masz pakiet elektroniczny. Z routerów - teraz niektóre sklepy mają ekspresową dostawę w ciągu godziny, możesz się rozejrzeć :)
Z MOICO - dzwoń do nich, bo muszą wyrejestrować stare urządzenie i nadać nowe.
@JohnMarkII: Jeśli miałeś Mikrotika i byłeś z niego zadowolony i o ile posiadasz backup konfiguracji, to ja wgrasz go na nowego Mikrotika to nawet adresy MAC interfejsów się zmienią na te z pliku z backupem - wtedy od ręki wszystko śmiga, a jak nie to po prostu napisz i od ręki też się temat ogarnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. zanik prądu to to chyba 1/3 miasta
@JohnMarkII: najpierw zniszczył mpk, potem zniszczył ruch samochodów w mieście, a teraz bierze się za sieć elektryczną. Co będzie następne? Ja stawiam na jebnięcie wodociągu, ale to chyba zbyt oczywiste ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MOICO: Och, nie wydaje mi się, żebym miał, ale będę musiał zerknąć. Możliwe, że robiłem przed aktualizacją firmware'u ostatnio. Będę w kontakcie. Dzięki.
bjawy po błyskawicznym powrocie zasilania są takie, że się restartuje po ok. 3-4 s. po uruchomieniu.


@JohnMarkII: zanim kupisz nowego, spróbuj po prostu podmienić zasilacz. Jakikolwiek 12V, minimum 1A wystarczy, upewnij się jedynie, czy ma polaryzację zgodną.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: też się zastanawiałem nad zasilaczem, ale po resecie urządzenie się nie restartuje już, chyba, że sam go ręcznie ponownie uruchomię - wtedy znowu wpada w ten cykl restartów.
@JohnMarkII: mimo wszystko spróbuj. Uwalony zasilacz, podający zbyt niskie albo niestabilne napięcie może powodować różne dziwne objawy, a po takim strzale zasilania to zasilacz właśnie jest pierwszym podejrzanym. Nawet przepnij na moment zasilanie od jakiegoś innego domowego urządzenia z takim zasilaczem, tylko by sprawdzić, czy coś się zmieni w zachowaniu routera.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@brokenik: z tego co wyszukałem w necie to potrzebna jest możliwość nawiązania połączenia z routerem. A takiej opcji nie mam. W sensie w przeglądarce nie mogę nawiązać połączenia wpisując prawidłowy adres. Co prawda gdy wpisze ipconifg /all to wyświetla się ten właściwy adres pod któraś z pozycji (nie pamiętam, którą - jestem poza domem), ale nawet zwykły ping nie dochodzi. Chyba, że aplikacja NetInstall to omija.

Edit: dobra, na wiki mam
@JohnMarkII: Tutorial powinien pomoc. Wylaczasz Mikrotika, trzymasz przycisk reset, podlaczasz podczas tego zasilanie i trzymasz wcisniety reset dopoki nie polaczy sie z Netinstallem. Port recovery to zawsze jest Ether1/WAN. Naprawialem tak wiele Mikrotikow - ale wazne jest to ze jesli on Ci sie wywalil podczas migania pradem to na 99% problem moze byc z pamiecia flash lub kondensatorami w nim.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@brokenik: poszło zgodnie z tutorialem. NetInstall widzi router po wejściu w tryb etherboot, instalacja kończy się sukcesem, ale po restarcie urządzenia wpada ono znowu w automatyczne restarty.