Wpis z mikrobloga

Czy mając te 20-25k na B2B w IT Polsce, emigracja niezależnie od kierunku będzie wiązać się z częściowym obniżeniem standardu życia? Mam na myśli np. rozmiar / standard mieszkania i jakość usług na które można sobie pozwolić. W zamian dostajemy oczywiście lepszą służbę zdrowia i bardziej zamożne społeczeństwo, co w sumie też się przekłada bardzo na komfort życia.
Są tu mirki, które mając dość dobre zarobki w kraju i tak zdecydowały się na wyjazd na stałe? Jeśli tak, co was do tego przekonało, i jak z perspektywy czasu oceniacie decyzję?

#programista15k #emigracja #pytanie
  • 56
  • Odpowiedz
@blackyabbol: moim zdaniem zarabiając tyle nie opłaca się emigrować z PL. Jedynie kultura ludzi jest na plus - to fakt. Nie zlicze ile razy ktoś np. w obsłudze zachował się mega chamsko w Polsce. Za granicą nigdy nie miałam tego problemu - a przecież ci ludzie też może nie wykonują zawodów swoich marzeń. Ogólnie pojezdzilabym sobie po świecie - jak Ci się jakiś kraj mega spodoba to kombinuj z przeprowadzka.
  • Odpowiedz
@blackyabbol:

Czy mając te 20-25k na B2B w IT Polsce, emigracja niezależnie od kierunku będzie wiązać się z częściowym obniżeniem standardu życia?


To zależy czy złapałeś pana boga za nogi i cudem wyszarpałeś 20-25k, czy jesteś bardzo dobrym specjalistą. Jak jesteś, to dostaniesz i 20-25k, ale dolarów.

Jak w Polsce zarabiasz 60-70k to wtedy możemy mówić o obniżeniu standardu życia przy ofercie zagranicznej. Ale też nie do końca, bo na
  • Odpowiedz
@little_muffin : właśnie z obsługą klienta słyszałem zupełnie odwrotnie - tam gdzie jest lepszy work-life balance i wyższa "kultura pracy" można się też mniej spodziewać po pracownikach obsługi klienta, bo po prostu mają bardziej wywalone. Teraz jestem w Hiszpanii, i trochę to widać, no ale powiedzmy, że to jest już skrajny przypadek :D
  • Odpowiedz
@blackyabbol:
Na takie pytania nie ma dobrej i prostej odpowiedzi w stylu tak/nie.

Zależy czy te 20-25k to już sufit u ciebie czy nie. Czy masz rodzinę. Jakieś nieruchomości.
Gdzie konkretnie chcesz się przenieść i jak
  • Odpowiedz
@WypadlemZKajaka: @A_Duda: Trochę tak robię - do czerwca jestem w Hiszpanii, z tym że tutaj celem jest bardziej pozwiedzanie i oderwanie się od biurka, nie jestem pewien czy to właściwy kraj do życia na stałe. W tej kategorii na ten moment myślę głównie o Szwajcarii, Danii, Norwegii, z tym że tam (szczególnie w przypadku CH) przerażają trochę ceny nieruchomości, a jednak fajnie byłoby w którymś momencie życia mieć
  • Odpowiedz
@blackyabbol: ja na przykład mam dzieci i też zarabiam podobnie a chcę wyjechać z trzech powodów.

* Nie trawię polskiego systemu edukacji, wyjeżdżam do kraju gdzie wiem że jest on lepszy.
* Pogoda. 2-3 miesiące lata i koniec, moja psychika potrzebuje więcej słońca.
* Moje dzieci nie musza być programistami20k więc chcę dać im życie w kraju gdzie work-life balance będą mieli lepszy niż w Polsce. Gdzie nawet na niższym stanowisku będą dość spokojnie mogli
  • Odpowiedz
@little_muffin: no wiem wiem, dlatego tylko turystycznie. Ale nawiązuję do tego że mają bardzo luźną kulturę pracy i to się przekłada na jakość obsługi. Ostatnio słuchałem podcastu o Norwegii (The Life in Norway Show), i tam gość który przyleciał kilka lat temu z USA mówił coś bardzo podobnego - work-life balance to "miecz obusieczny" - bo z jednej strony fajnie jak sam pracujesz, ale z drugiej dużo mniej możesz oczekiwać
  • Odpowiedz
@Luigi93: Oooo ciekawe. Ja też mam dzieci i nie wyobrażałem sobie przez to przeprowadzki gdzieś dalej. Dwa to rodzice i teściowie, którym pewnie będę "musiał" i chciał pomóc na starość.
  • Odpowiedz
Moje dzieci nie musza być programistami20k więc chcę dać im życie w kraju gdzie work-life balance będą mieli lepszy niż w Polsce. Gdzie nawet na niższym stanowisku będą dość spokojnie mogli żyć.


@Luigi93: O, to jest bardzo trafny argument. Dołączam się do pytania - gdzie jedziesz?
  • Odpowiedz