Wpis z mikrobloga

W końcu i do mnie zadzwonili oszukiści. O dziwo nie dzwonił Ukrainiec tylko Polak (przynajmniej z akcentu). O dziwo do pewnego momentu brzmiał dość wiarygodnie. O dziwo dzwonił „z mojego” banku.

Przedstawił się jako specjalista z działu bezpieczeństwa informując o nieautoryzowanym przelewie na 200 złotych do jakiegoś tam Michała. Czy znam. Czy zlecałem. Bo oni się już kilkukrotnie spotkali z podobnymi przypadkami wyłudzeń (o ironio). Czy korzystałem z OLX, Allegro. Czy mam antywirusa na laptopie. Czy dokonywałem płatności BLIK w ostatnim czasie. Czy karta nie została zgubiona. Sporo pytań „do protokołu” mające wzbudzić zaufanie.

Podświadome podejrzenia mialem od początku kiedy wbrew procedurze mojego banku nie zweryfikował kodu autoryzacji.
Na całego lampka zaczęła walić czerwienią kiedy weszło główne danie. „Proszę o instalacje aplikacji, która pozwoli naszemu informatykowi na zeskanowanie urządzenia w celu zidentyfikowania i zneutralizowania wirusa odpowiedzialnego za przelew”.

Szybki telefon na infolinie i ścierwo zostało zweryfikowane.

Pisze o tym bo może nie każdy, zreszta tak jak ja, słyszał o tego typu przekręcie. Pisze bo kiedy nie dzwoni pan ze wschodnim akcentem to „show” może brzmieć wystarczająco wiarygodnie. Pisze o oszustwach na OLX i SMS dowiedziałem się z wykopu i a nóż teraz kogoś ten post uchroni przed utratą wszystkich oszczędności i zaciągnięciem kredytów (gość z infolinii banku potwierdził, że niestety są takie przypadki).

Dobra, tyle wypocin. Z fartem Mireczki! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#oszukujo #niewiemjaktootagowac
  • 11
@Czuly-Barbarzynca: Do mojego kumpla dzwonił typek, pytał o to samo i na koniec powiedział, że zaraz zadzwoni „pan z infolinii, który też przeprowadzi wywiad”, podał numer z którego zadzwoni i rozłączył się.
Kumpel wklepał ten numer w Google a tam, że jak odbierzesz to kasę będzie Ci naliczało
Proszę o instalacje aplikacji, która pozwoli naszemu informatykowi na zeskanowanie urządzenia w celu zidentyfikowania i zneutralizowania wirusa odpowiedzialnego za przelew”.


@Czuly-Barbarzynca: Noż kurna są takie debile co instalują?
@Matpiotr: No właśnie o dziwo tak. Wiesz, sam od razy pomyślałem o moich rodzicach. Lat powyżej 60 i z elektronika trochę na bakier. Dla przykładu, mój tato ostatnio rozłupał ekran w P20 Lite bo chciał wymienić kartę (myślał, że bateria wyjmowania). I u takich ludzi pewnie to działa. Dlatego warto o tym mówić ( ͡° ʖ̯ ͡°)