Wpis z mikrobloga

Heloł Mireczki. Pierwszy raz będę wynajmował mieszkanie komuś i generalnie od czytania internetu już głupieję, co powinienem zawrzeć w umowie.
Zakładam, że pewnie jest milion klauzul niedozwolonych i jeśli jakąś zawrę, to i tak legalnie nie uda mi się pozbyć niepłacącego i trzeba wtedy najzwyczajniej w świecie chamstwo zwalczyć chamstwem czyli wbić na własną chatę, wypier*** czyjeś rzeczy za drzwi lub przez balkon i zmienić zamki.

1. Jak opisać w umowie moje wynagrodzenie a jak opłaty za media (w zależności od zużycia) i za czynsz (który wiadomo, że rośnie w spółdzielniach), żeby płacić w razie czego podatek tylko od mojego wynagrodzenia, a media i czynsz, żeby najmujący sam uiszczał do spółdzielni itp. a ja mu będę tylko wysyłał wysokości wpłat na konkretne rachunki?

2. Czy przepisanie gazu/prądu na osobę najmującą jest dobrym rozwiązaniem? Z jednej strony mówią, że wtedy nie ma problemu z zaległościami, bo to taka osoba robi sobie dług, ale z drugiej strony ponoć ciężej się pozbyć kogoś, kto widnieje gdzieś w papierach (gdybym jednak nie planował zgłaszać umowy do urzędu).

3. Czy w obecnych czasach notariusz (najem okazjonalny) to "must have"? Czy takie dobrowolne poddanie się egzekucji i opróżnienia lokalu w formie aktu notarialnego ma jakąś wartość czy jednak nawet mimo tego matka z dzieckiem lub jakiś niepełnosprawny może mi zrobić melinę z domu, a jedyne co to mogę to się przyglądać?

4. Jaką brać kaucję? Jak opisywać co znajduje się w domu i w jakim jest stanie?

5. To kawalerka 30m2, to może wynająć 29,99m2, żeby mieć furtkę do wynajęcia komuś, kto pozbędzie się lokatora?

Jakieś inne rady?

#wynajem #nieruchomosci #mieszkanie #mieszkania #prawo
  • 4
@PepeXD: Patrz komu to wynajmujesz, polecam starsze Panie. Z nimi raczej nie ma problemów, młodzi ludzie to menele na ogół, #!$%@?ą Ci pół mieszkania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@PepeXD: nie myślałeś aby przejśc się do prawnika i zapłacić te 400-500 zł aby Ci zrobił dobrą umowę, która nie będzie Cie narażać w żaden sposób?

1. w umowie rozbić sobie odstępne i media, oraz dostawać 2 oddzielne przelewy.
2. Lepiej nie przepisywac, potem jest mniej zachodu
3. To oświadczenie można obejść bez problemu i jesli trafisz na "kozaka" to nic Ci nie da
4. Kaucja 1x czynszu to norma, wiecej
1. Jak opisać w umowie moje wynagrodzenie a jak opłaty za media (w zależności od zużycia) i za czynsz (który wiadomo, że rośnie w spółdzielniach), żeby płacić w razie czego podatek tylko od mojego wynagrodzenia, a media i czynsz, żeby najmujący sam uiszczał do spółdzielni itp. a ja mu będę tylko wysyłał wysokości wpłat na konkretne rachunki?

- Odstępne - to co dla Ciebie
- Czynsz - to co dla wspólnoty/spółdzielni (media