Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki, żona zażyczyła sobie na urodziny ekspres do kawy (kolba albo automat), pije głównie kawy mleczne. Co polecacie w przedziale 2000-2400 cebulionów? Zastanawiam się nad Nivona 756 ale może coś jest lepszego? Zależy mi na łatwości utrzymania, acha ekspres będzie stał na blacie kuchennym pod wiszącymi szafkami czyli mam jakieś 50cm wysokości z tego powodu odpadają krupsy bo mają zbiornik z tyłu. Z góry dzięki za wszystkie komenty taguje też #programista15k bo pewnie kawami się ochlewacie ( ͡° ͜ʖ ͡°) #technologia #kawa
  • 20
@rybak17: chyba więcej kosztów. Ja też chcę sobie kupić coś do kawusi i po czytaniu forum z tym zwiazanych, reddita czy recenzji na YT dochodzę do wniosku że bez młynka za 1200zł to ja mogę co najwyżej sobie z kawiarki kawę zrobić a o espresso zapomnieć
@NPC_358034: chyba kolby nie miałeś
A myślisz że automat za 2000zł jest dobry?

Automat jest bardziej awaryjny, trzeba go częściej czyścić, kupować filtry, chemie, częściej serwisować itp. Z czasem jest więcej elementów do wymiany.

Kolbę odkamieniasz proszkiem raz na jakiś czas, system podgrzewania mleka parą praktycznie się nie psuje.

W kolbie krążek kawowy jest dużo większy i to od Ciebie dużo zależy jak go przerobisz.
@rybak17: moje doświadczenia z kolbą to delonghi ec156 rodziców bo sam piję z kawiarki i french pressa, czyli z espresso to ma niewiele wspólnego. Argument z czyszczeniem nie ma dla mnie wiele sensu, bo czyścić trzeba każdy ekspres bo przyczyna jest ta sama czyli kamień. A kamień się czyści wyłącznie chemią.
@rybak17: fakt, mój błąd, ma młynek (pytanie jakiej jakości, taki breville barrista pro też ma ale nie cieszy się uznaniem na wspomnianych forach)

tak czy inaczej, sprzęt raz że niedostępny, 2 że to nadal półka 4k+
@NPC_358034: Sprzęt jest dostępny w PL, młynek jest ok i łatwy w serwisowaniu.

Taka włoska kolba nadal zrobi lepszą kawę niż automat za 7000zł, w dodatku jest tańsza w utrzymaniu.

W automacie płacisz za wygodę.
@rybak17: najpierw to muszę się przejść po kilku kawiarniach żeby sprawdzić czy poczuję różnicę wartą dodatkowych kilku tysięcy złotych, tak samo jak to robiłem przy zakupie kolumn audio (a i tak przepłaciłem)
Taki ekspres zrobi lepszą kawę niż Jura za 7000zł

https://www.lapavoni.com/en/product/domus-bar-dmb/

Tylko jak masz gości i chcesz zrobić 7 kaw to szału można dostać.


@rybak17: Z kawiarki też zrobisz lepszą, tylko różnicą jest taka że w Jurze klikasz jeden przycisk, a różnica jakości jest taka, że nie da się nią uzasadnić czasu, którego już nigdy nie odzyskasz. A jak masz w domu dwie osoby, które piją po 3 różne kawy dziennie, to
@janowski85: Nivona 756 jest bardzo dobrym automatem ale ma dwie wady. Kawy mleczne nie są gorące. Praktycznie od razu do picia. Dla niektórych w sam raz. Druga to zanieczyszczenie zbierające się w okolicy wałka mechanizmu (wewnątrz ekspresu pod zaślepką. Trzeba rozkręcać raz na miesiąc i czyścić bo może resztki po mieleniu mogą zacząć pleśnieć. Nie wiem czy problem występuje we wszystkich egzemplarzach ale w kilku się spotkałem.