Wpis z mikrobloga

Cześć!

Zabieram się do robienia rębaka tarczowego. Najważniejszą część, czyli tarczę, chcę zrobić ze stali 20 mm grubości. Zrobiłem rysunek w SW jakby to miało wyglądać. Czy znacie miejsca/firmy/osoby, gdzie mógłbym to zlecić do wycięcia na plazmie CNC (razem z materiałem)? Jak szacujecie koszt tego elementu?

Drugie pytanie, jakbyście widzieli kolejność działania przy tej tarczy? Ja myślałem tak:
1. Wycięcie plazmą tarczy po obwodzie + trzy prostokątne otwory
2. Zaznaczenie puntowe środka tarczy
3. Na wiertarce zrobienie wiertnicą otworu zgrubnego do zamocowania w tokarce (od wewnątrz)
4. Wykończenie tarczy po obwodzie na tokarce
5. Zaznaczenie obwodu na zrobienie otworów pod śruby (6x M14)
6. Zrobienie otworów na wiertarce
7. Przykręcenie obejmy do tarczy na śruby (o średnicy mniejszej niż 60cm, żeby weszło w szczęki) i wykończenie otworu na wał na gotowo

Jak wy byście to widzieli? Jaka jest jakość cięcia na plazmie 20mm stali? Czy otwory pod śruby można wykonać od razu plazmą? Chcę zastosować tutaj śruby pasowane, jako że będą tam raczej duże siły poprzeczne, więc zależy mi na dokładności

#cnc #plazma #majsterkowanie #diy #obrobkametali #warsztat #toczenie #skrawanie #solidworks #spawanie
Mowi - Cześć!

Zabieram się do robienia rębaka tarczowego. Najważniejszą część, czy...

źródło: comment_1630178199zyRjB8J0ffRXEFOdXoY1Bs.jpg

Pobierz
  • 9
@Andr3v:

jak komuś zlecasz i nie masz jakiś ważnych powodów to nie wtrącasz się z proces produkcyjny. Musiałbyś znać czyjś cały park maszynowy, obłożenie, planowanie produkcji, itd


Zastanawiam się nad tym głównie z powodu niepewności, czy trafię jedno miejsce, gdzie będę mógł wykonać jednocześnie tę tarczę i obejmy do mocowania na wałku (nie wrzucałem ich tu jeszcze) - ale masz rację, może na razie nie będę wyprzedzał tematu.

Ani to otwór
@Mowi: mogę polecić firmę polwos z Radomska albo kerol z Piotrkowa. Takie kółko to ok. 100 zł powinno wyjść. Tylko wyślij im rysunek bez wymiarów też.
@Andr3v: Dzięki za info co do obejm! Aczkolwiek bardziej projektuję pod wałek, który posiadam, więc nie wiem czy coś znajdę.
Dzięki również za przypomnienie o waterjetcie! Patrzę i chyba to byłoby to czego potrzebuję - skupia wszystkie cechy, na których mi zależy w jednym. Będę uderzał w tym kierunku :)

@Trelik: Dzięki za info!
@Trelik: @Mowi: Rysunek bez wymiarów to bardzo, bardzo zły pomysł, bo różne softy do wycinarek różnie interpretują skalę i jednostki. Zawsze jak wysyłam rysunek w dwg do palenia to zostawiam jeden główny, najłatwiejszy do złapania wymiar, żeby operator jak mu wyjdzie coś 2x mniejszego od razu zwrócił uwagę a nie przy odbiorze.

Jeśli wysyłka to firm proponuję szukać na północny wschód- jest taniej, ale zawsze warto wybrać się do lokalnej
@Falquan: zrobiłem wczoraj ostatecznie tak jak @Trelik: mówi - dokładnie ten sam sposób wysyłki plików zastosowałem. Ale dzięki za uwagę! Tamten szkic był na szybko wrzucony do podglądu tylko.

Ostatecznie zastosuję chyba rozwiązanie kombinowane, tj. zgrubne wycięcie wodą (tarcza po obwodzie + prostokątne otwory) i wykończenie na obrabiarce (otwór na wał + śruby). Kwestia tylko znaleźć miejsce, które ogarnie mi to za jednym zamachem :/ czekam na razie na propozycje
@Mowi: Wycinałem kółka laserowo, a nie plazmą tylko 1 cm blachy to były równe. To samo otwory w środku (12 mm i 35 mm), że nie musiałem obrabiać nawet.