Wpis z mikrobloga

Planowałem od jakiegoś czasu zakup auta na jdg, ale też pewnie w przyszłym roku przejdę na ryczałt z liniówki przez nowy wał - dobrze rozumuję że opłaci mi się jeszcze przed przejściem na ryczałt ogarnąć leasing z jak największą wpłatą wstępną, tak żeby jeszcze teraz to sobie wrzucić w koszta póki mogę?

Inna sprawa to opłacalność samego leasingu w nowym wale, ale raczej auto zostawię sobie na dłużej, więc średnio najem mi pasi.

Co myślicie?

#leasing #motoleasing #motoryzacja #jdg #podatki
  • 7
Ja dokładnie tak zrobiłem. Profilaktycznie wpakować jak najwięcej hajsu póki jesteś na liniowce, bo finalna forma nowego wału jest jeszcze nie znana. Jeżeli jesteś nastawiony na zostawienie samochodu po okresie leasingu to w sumie dość upraszczające sytuację zagranie. Jedyne na co musisz zwróci uwagę to fakt, że czas oczekiwania na nowy samochód wynosi teraz kilka miesięcy - wbrew temu co obiecują dilerzy i tak mogą być opóźnienia. Warto rozglądnąć się za czymś
@kacper93k: a czy nie jest tak ze jak wejdzie nowy ład to tez do obecnych umów leasingowych będą tyczyć się przepisy? Czyli nie będziesz mógł wykupić za złotówkę?
@bb89: Nie. Jeśli po zakończeniu umowy leasingu sprzedajesz auto to płacisz 23% VAT od kwoty sprzedaży. Od tej kwoty możesz odliczyć sobie 100% VAT z kwoty wykupu. Czyli na przykład - wykup auta za 50% ceny. Sprzedajesz za 60% ceny. No to od tych 60% musisz zapłacić 23% VAT, ale te 50% jest twoim kosztem i od tego możesz odliczyć pełny VAT. Czyli ostatecznie płacisz 23% VAT od 10% wartości początkowej