Wpis z mikrobloga

Słyszał ktos o tym, że Polska w sierpniu 1939 roku zestrzeliła cywilny samolot lub nawet dwa należace do Lufthansy?

Bo w rosyjskim necie takie info lataja. Kiedys szukałem i nic nie znalazłem. Na rosyjskim forum historycznym też powatpiewali w to, bo jak niby takie zdarzenie mogłoby zostąc zapomniane.
Teraz widze znowu to powtarza deputowany Marzaliuk jeden z głównych białoruskich polonfobów - fanatyczny wyznawca Łukaszenki, ale jednak jednoczesnie historyk z tytułem naukowym.

Tu cały wywiad z nim, fragment o ktorym pisze jest na końcu.
Ogólnie on wychwala 17 wrzesnia 1939 roku nowe świeto na Białorusi.

https://www.sb.by/articles/chuvstvo-bezogovorochnoy-radosti.html

#bialorus #iiwojnaswiatowa #niemcy #iiirzesza #historia #lotnictwo #1939 #ruskapropaganda
  • 11
@szurszur: Jakim cudem, skoro Lufthansa powstała dopiero po wojnie?
Chyba że chodzi o Deutsche Luft Hansa. Faktycznie 24 sierpnia stracili JEDEN samolot, w trakcie lotu testowego nowego silnika.

Mowa też jest o niemieckim konsulu. August Schillinger istotnie zaginął, ale nie mógł zostać zabity 30 sierpnia w Krakowie, skoro jeszcze 8 września widziano go żywego pod Warszawą. Miał zostać odkonwojowany przez polskich oficerów, ale później uznano, że Polacy go zlikwidowali, bo
@szurszur: Hm dwa 'cywilne' samoloty zestrzelone 24 sierpnia, kiedy Wehrmacht już rozstawiał się na granicach od 14 sierpnia.

Jeszcze wzmianka o niemieckim dyplomacie, który miał zostać zamordowany 30 sierpnia w Krakowie. Cóż. Na to akurat jest artykuł na niemieckiej wikipedii:

https://de.wikipedia.org/wiki/August_Schillinger

A nawet na polonie jest oryginalny druk z nagrodą za wskazanie losu tego dyplomaty i jego sekretarki:

https://polona.pl/item/1000-mk-nagrody-inc-od-dnia-4-wrzesnia-1939-r-nie-ma-zadnych-wiadomosci-o,OTIzMTg0/0/#info:metadata

Wedle tego to nie 30 września i nie Kraków, a ok. 8
W sekcji faktów jest też wzmianka o tajnym protokole do polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Czy ktokolwiek znalazł coś takiego?


@Okcydent: A nawet tego nie zauwazyłem w tekscie. Rosjanie jednak czasem o tym pisza, a zapytani o szczegóły twierdzą, że co prawda dowodu w postaci dokumentu nie ma, ale takie tajne protokoły były wtedy czeste, wieci tu mógł być taki.
Czasem ma miejsce też powoływanie sie na jakąs francuska gazete, ktora miała
@szurszur: Z tego co w wystąpieniach mówił pan Krzysztof Rak to Niemcy mieli takie wtyki w ambasadzie niemieckiej w Polsce, że ze spotkań polsko-niemieckich też sporządzali własne notatki. Oczywiście dopiero w ostatnich latach to ujawniają.
@Okcydent: Masz na mysli Rosjan? bo wyglada jakby Niemcy robili notatki z wlasnych spotkan w neimeickiej ambasadzie,a to chyba nie sensacja.

Gdyby Rosjanie mieli jakies dowody to ujawniliby na pewno. Rózne smaczki odgrzewali i przeinaczali, ale tego o tajnym protokole akurat nie. A Rosjanie mieli dostep i do niektórych niemieckich i do polskich miedzywojennych archiwów z których wiele posiadają ponoć do tej pory.