Wpis z mikrobloga

@Zuben: Wrzucanie pełnych danych nie ma sensu, bo prawie nikt na twitterze tego nie przeczyta. Jak ktoś szuka pełnych statystyk, to zwykle zagląda do GUS-u. Nie mniej, dane które wrzucili wystarczają do potwierdzenia, że szczepionka zmniejsza ryzyko poważnych objawów, oraz drastycznie zmniejsza szansę na zgon.

Powiedziałbym że też liczbę zakażeń, ale jest to już zbyt dalekie wybieganie, i te statystyki mogą co najwyżej na to wskazywać, ale nie udowadniać
  • Odpowiedz
Nie mniej, dane które wrzucili wystarczają do potwierdzenia, że szczepionka zmniejsza ryzyko poważnych objawów, oraz drastycznie zmniejsza szansę na zgon.


@RedveKoronny: W jaki sposób z danych z tych dwóch ikonografii to wywnioskowałeś?
  • Odpowiedz
@Zuben: wyliczenia co do szansy na zgon masz wyżej, a ryzyko mniejszej szansy na wystąpienie poważnych objawów możesz wziąć z tego, że mniej więcej połowa osób w polsce jest zaszczepiona, więc jeżeli na testy zgłaszają się głównie ludzie z objawami, to zakładając że szczepionka nie zmniejsza ryzyka na wystąpienie tychże objawów, liczby osób wykrytych jako chore powinny być w miarę równe.

Zamiast tego u osób niezaszczepionych jest ponad 140 razy
  • Odpowiedz
wyliczenia co do szansy na zgon masz wyżej,


@RedveKoronny: ale te wyliczenia nie mają najmniejsze wartości tak jak to moje 7%. Z powodu tego jak zmieniała się przez podany okres grupa z drugą dawką(od kilku tysięcy do 17 milionów) i innych.

a ryzyko mniejszej szansy na wystąpienie poważnych objawów możesz wziąć z tego, że mniej więcej połowa osób w polsce jest zaszczepiona, więc jeżeli na testy zgłaszają się głównie ludzie z objawami, to zakładając że szczepionka nie zmniejsza ryzyka na wystąpienie tychże objawów, liczby osób wykrytych jako chore powinny być w miarę
  • Odpowiedz
@Zuben: Nie chce mi się szukać statystyk ile nowych zachorowań to zaszczepieni, a ile nie (o ile takie dane w ogóle gdzieś są, może jakbym napisał mail do gusu do dostałbym odpowiedź). Zobaczymy jakie będą efekty czwartej fali (jak nie zapomnę, to zawołam jakoś w styczniu). Narazie dobrym państwem do monitorowania jest Bhutan, gdzie zaszczepiono 100% społeczeństwa. Chociaż tutaj dane ministerstwa (mimo że oczywiście są z różnych okresów) myślę że
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: chodziło mi tylko o to że na podstawie danych z tych ikonografii nie można wywnioskować praktycznie nic. Ale dzięki chętnie przyjrzę się jak to prezentuje się na dokładnych danych.
  • Odpowiedz