Wpis z mikrobloga

Staram się ogarnąć temat stóp procentowych ale całkowity laik here, jedyna pożyczka jaką kiedykolwiek brałem to x lat temu na laptopa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wygląda sprawą w hipotetycznej sytuacji:
Są niskie stopy procentowe, jak obecnie. Biorę kredyt hipoteczny, łącznie do spłaty mam powiedzmy 700k. Na 30 lat to mi wychodzi mniej więcej 2k na miesiąc.

Teraz tak, wszyscy zapowiadają wzrost stóp procentowych. Jeżeli to nastąpi, czego w zakładanym przykładzie mogę się spodziewać? Z aktualnych 700k zrobi mi się 750? 800? Nie będę spłacał po 2k na miesiąc tylko po ile? Jak to obliczyć?

#finanse
#inwestycje
#inwestowanie
  • 10
Teraz tak, wszyscy zapowiadają wzrost stóp procentowych. Jeżeli to nastąpi, czego w zakładanym przykładzie mogę się spodziewać? Z aktualnych 700k zrobi mi się 750? 800? Nie będę spłacał po 2k na miesiąc tylko po ile? Jak to obliczyć?


@robertx: to zalezy o ile wzrosną
Z aktualnych 700k zrobi mi się 750? 800? Nie będę spłacał po 2k na miesiąc tylko po ile? Jak to obliczyć?


@robertx: W przypadku wzrostu stóp procentowych kwota kapitału do spłaty nie ulegnie zmianie. Zmieni się część odsetkowa naliczana w każdej racie. Obliczana jest ona na podstawie aktualnej kwoty kapitału do spłaty i aktualnego oprocentowania. Będzie to skutkowało wzrostem raty i wzrostem całkowitego kosztu kredytu.
@robertx: Każda twoja rata to spłacanie części odsetkowej i kapitałowej. Wzrost stóp procentowych nie sprawi że twój dług wzrośnie a jedynie to że wzrosną odsetki które musisz spłacać więc część kapitałowa pozostanie bez zmian ale wzrośnie to ile spłacasz w części odsetkowej.
@robertx: sky is the limit ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak serio to przeprowadź sobie przykładowe symulacje np tutaj: https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytu-hipotecznego-raty-koszt Aktualnie oprocentowanie kredytu to tak 2.2-2.5% przy wiborze praktycznie zerowym. Prędzej czy później zacznie rosnąć, na początku pewnie stopniowo o 0.5% ale takie 2-4% jest realne. Zakładając 3% + 2.2% aktualne to wychodzi rata 3840 zł i koszt kredytu 1383760.8 zł.
Pozdrawiam cieplutko ( ͡° ʖ
@JoMaHaa: @marcpol: @Drakii: @dontonek: @izud: Zaczynam łapać, dzięki wielkie Panowie.
Idąc tym tokiem myślenia, jak rosną stopy procentowe, drożeją kredyty (również te aktualnie już zaciągnięte), to rosnie również oprocentowanie na lokatach / obligacjach itp.
1. Jak myślicie, jakich % można się na takich lokatach spodziewać? Aktualnie jest jakieś gówno 0.5% z tego co patrzyłem
2. Jeżeli % na lokatach itp ma iść w górę to może się
@robertx 1. Dopóki nie wzrosną stopy to lokaty będą nadal na 0%
2. Jeśli wiesz, że podniosą stopy to pewnie tak. Teoretycznie stopy powinny być nieznacznie niżej niż inflacja ale gdyby przywalili 5% stopy to mielibyśmy masowe bankructwa więc pewnie wrzuca 1-1,5% i będą się modlić, żeby zatrzymało to inflację bo jak nie to będą zmuszeni ja dalej zdusić podnoszeniem stop. Generalnie ja tutaj widzę drugi jeszcze sposób. Lockdown spowoduje spadek inflacji
@maryjuszpitagoras: Z tego co się orientuję (a #!$%@? się orientuję ( ͡º ͜ʖ͡º) ) to chyba wszyscy dookoła podnoszą stopy więc i Polska będzie musiała. Nawet ten 1-1.5% to już ładnie podniesienie koszty kredytobiorcom i podniesie zysk z lokat co powinno (moim #!$%@? zdaniem ( ͡º ͜ʖ͡º) ) wpłynąć na ceny nieruchomości