Wpis z mikrobloga

Zastanawiałem się co spala więcej kcal - bieganie czy chodzenie.

Wiadomo, że przebiegnięcie 10 min spali więcej kcal niż przejście 10 min. Ale co jeśli weźmiemy pod uwagę ten sam dystans?

Okazuje się, zgodnie z tym co podpowiada zdrowy rozsądek, przebiegnięcie 1 km spali więcej kcal niż przejście. A o ile?

O około 30%.

Innymi słowy:
Mniej więcej tyle samo kcal spali
Przejście 100 min co przebiegnięcie 30 min. (spalasz 3x szybciej/h biegając)
Przejście 10 km co przebiegnięcie 7 km. (Spalasz 30% więcej/km biegając)

Dołączam porównanie dla chłopa 105 kg

#mikrokoksy #silownia #bieganie #sport #ciekawostki
źródło: comment_1628803757nMBVGQR7cBTaAB6kRl6fAK.jpg
  • 18
@DywanTv: noo, ale to jest chyba zilustrowanie tych wszystkich hamerykańskich filmów, gdzie biega pół ulicy razem z uśmiechem na mordach i ze sobą gadają. chyba chodzi o sam wysiłek włożony w bieg niż prędkość¯\_(ツ)_/¯
@DywanTv: @lalalama: @GhostTrick: Bieganie tego typu jest świetne, zwłaszcza dla osób z nadwagą, zaczynających bieganie, starszych i tych z dość niską sprawnością. Przyjemność z czegoś takiego jest ogromna, ale nie oszukujmy się... Wynikami na Stravie się w ten sposób nie pochwalisz, no i ludzie na ulicy patrz się jak na skończonego kretyna.
Ja w sumie zaczynam przygodę z bieganiem i raczej wolę klasyczne marszobiegi, a slow joggingiem dobijam jak
@DywanTv: Podczas biegania, jeśli jesteś osobą słabo wytrenowaną pod kątem bazy tlenowej, zachodzą inne procesy na tle wykorzystywanych zasobów energetycznych aniżeli podczas chodu. Po zakończonej aktywności organizm zupełnie inaczej będzie prowadził adaptacje fizjologiczne po jednym i drugim rodzaju wysiłku aby się zregenerować. Tylko i wyłącznie sama fizyka w takiej dyskusji nie ma prawa bytu mając na uwadze fizjologię człowieka.
@DywanTv: Poza tym czy twój kalkulator uwzględnia wydatek PPM czy są to kalorie netto z wysiłku? Stad często wydaje się ze spacer 10km jest równy biegowi 10km gdyż przez okres 3x dłuższy (1h biegu vs 3h chodu) zużywamy w tym czasie 3x więcej kcal z PPM która i tak byśmy zużyli leżąc tez na kanapie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Darknes17: Na tej stronce jest napisane jak to zostało obliczone.

This calculator is based on METs (metabolic equivalents) for physical activity provided by the Compendium of Physical Activities. The calculations will differ from actual calories burned to the individual differences as well as the possible afterburn effect.
@DywanTv:

Zużycie energii podczas chodzenia i biegania" został opublikowany w magazynie „Medicine and Science In Sports and Exercise" przez badaczy z Syracuse University.


Przedstawia on wyniki rzeczywistej straty energii u 12 kobiet i 12 mężczyzn podczas biegu i chodu na dystansie 1 mili (1,6 km) na bieżni stacjonarnej. Wyniki są następujące: mężczyźni spalili średnio 124 kcal podczas biegu i 88 kcal podczas chodu. Kobiety - odpowiednio 105 i 74 kcal (mężczyźni
@DywanTv: Ja od maja robie sobie kilka minut na airbike, bardzo szybko spala się kcal. Potem dorzuciłem trening na worku bokserskim i skakankę. I sobie to tak przeplatam jak mi się podoba+spacery zamiast auta/komunikacji miejskiej. Pomimo, że z wagi poszło jakieś 5kg (celowo chciałem tylko trochę) to nie czuję się już jak typowy kloc trójboista. Jak tak dalej pójdzie to zaraz będę trenować trening pod wyskok ( ͡º ͜ʖ
@DywanTv: spacery są 2x skuteczniejsze niż cardio. Generalnie najważniejszy w redukcji jest NEAT (Non-exercise activity thermogenesis). 1 godzinka cardio to nic w porównaniu z tym, jeżeli np chodzimy przez 6 godzin po mieszkaniu, robimy pranie, gotujemy, coś naprawiamy itd. Albo pracujemy fizycznie. Neat spali więcej kcal. Po cardio wydaje ci się, że spaliłeś 1000kcal (nawet jeśli spaliłem 300-400) i organizm będzie próbował cię oszukać, żebyś sobie zjadł "większy" posiłek - w