Wpis z mikrobloga

@modzelem: ale turbodzban

trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,

odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,

my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

zarówno wierzący w Boga

będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

jak i nie podzielający tej wiary,

a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,

równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski,
mnie to też boli ale Polska nie jest świeckim państwem, mało tego w Europie praktycznie nie ma takich państw (był o tym wykop Francja i Słowacja mają świeckość w konstytucji)


@Fearaneruial: no ale powiedz mi jedno, nawacki powołuje się na preambułę. Gdzie w tej preambule jest napisane, że państwo nie jest świeckie? Ja widzę tylko, że wobec prawa zarówno wierzący, jak i niewierzący są równi.
państwo nie jest świeckie? Ja widzę tylko, że wobec prawa zarówno wierzący, jak i niewierzący są równi.


@Drmscape2: nie to definiuje świeckość Państwa. Gdybyśmy mieli wpisaną świeckość do konstytucji to nie było by takich wynalazków jak religia albo krzyże w szkołach, śluby konkordatowe, utrzymywanie KUL czy UKSW z budżetu i tak dalej.
Francja jest świecka i tam użędnik przed wejściem do pracy ma zdjąć burkę i krzyżyk z szyi czy co
@Fearaneruial: Francja ma model umiarkowanie ale „wrogi” - podane przez Ciebie przykłady + np pozwy przeciw państwu od obywateli którzy po drodze do pracy byli „atakowani” religia przez np krzyż na budynku kościoła widoczny z drogi. Jest to swego rodzaju przechył. Świeckość państwa nie wyklucza umów np ze stolica Apostolska, dotacji ze strony państwa itp. Nie jesteśmy (przynajmniej oficjalnie) państwem wyznaniowym - czyli nie opieramy systemu prawnego na religii, wobec czego
Jasne, że RP to nie państwo świeckie ale za to bezstronne - Art. 25 ust. 2 Konstytucji RP: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Pan Nawacki to zamordysta i chyba nieuk.