Wpis z mikrobloga

Ej mirki spod #motoryzacja #fiat
Kupiliśmy wczoraj różowej Fiata 500 1.4 z 2007 roku. Fajne autko, w sam raz na dojazdy do pracy, no lala. Ale wracając po kupnie do domu po autobanie zauważyłem dość dziwną rzecz: skrzynia 6-biegowa, 100 koni, a na szóstym biegu przy 100-120km/h silnik kręci się w okolicach 3.5-4k rpm.
Niby chwilowe spalanie w takich warunkach to nadal 5.5, więc spoko, ale jednak jest to trochę pałowanie. To normalne dla tych silników?
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Norskee: o, i za taką odpowiedz serdeczne dzięki.
Do tej pory jak jeździłem piździkami, to głównie Forda albo Kii, więc nie miałem pojęcia że Fiat tak to rozwiązuje.
  • Odpowiedz
@bidzej: bardzo fajnie rozwiazuje zreszta, bo z 1.4 100 kunia zrobi duza czesc mocniejszych samochodow w miejskim ruchu. Po prostu to nie sa samochody do wygodnego i szybkiego jezdzenia w trasie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@bidzej: nawet gdyby nie chodziło o zestopniowanie skrzyni pod miasto, to utrzymanie wyższej prędkości wymaga również trochę mocy. Mały wolnossący silnik męczyłby się walcząc z konkretnymi oporami powietrza na niskich obrotach, tak to się można bawić w autach które mają trochę więcej momentu z niskiego zakresu obrotów.
  • Odpowiedz
@HetmanPolnyKoronny: prawda. Tyle że to zestopniowanie jest takie, że przy tych 120km/h jak depniesz, to auto idzie jak złoto - bo przy 4200rpm ma max momentu.
Mogliby ten jeden bieg zrobić trochę dłuższy, no ale #!$%@?, zapłacone ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
więc spoko, ale jednak jest to trochę pałowanie.


@bidzej: Żadne tam pałowanie jakby palić laka na postoju trzymając na ograniczniku obrotów to można by nazwać pałowaniem. Mój ojciec nauczony starą PRLowską modą (ostatni bieg powyżej 120km/h) specjalnie jeździ na takich obrotach mając jeszcze jeden wyższy bieg w zapasie.
  • Odpowiedz
@bidzej: Krótka skrzynia, ja w Octavce wydawało mi się że mam turbo krótką, a mam tak na 5tym biegu bo skrzynia pięciobiegowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@bidzej silnik pewnie ten sam co w grande Punto - ciesz się ze masz 6 biegów, ja w Punto mam 5 i też kręci się już na 3,5k. Ale przyzwyczaiłem się.
  • Odpowiedz