Wpis z mikrobloga

Czołem!

Obiecana lista książek które przeczytałem i które polecam. Pewnie coś mi wyleciało, ale pewnie za rok ją uaktualnię. Kolejność przypadkowa:

**************
Dla każdego, dla początkujących, nowicjuszy w treningu siłowym i tych którzy już jakieś pojęcie mają:

Dan John, Pavel Tsatsouline – Easy Strength – dla mnie jedna z lepszych książek w zestawieniu. Przeczytałem na początku pracy jako trener i pozwoliło mi to odsiać masę głupstw, pokierowało w stronę kettli, dwuboju. Myślę, że w dużym stopniu dzięki niej patrzę na trening nie tylko przez pryzmat siły maksymalnej i jestem całkiem sprawny.

Max Shank - Ultimate Athleticism – silny i sprawny gość, fajny warsztat, trochę kettli, trochę gimnastyki, trochę sztangi.

Rippetoe – nie jestem fanem, ale doceniam prostotę przekazu. Książka o programowaniu i zacznij od siły.

Matt Wenning -Tactical Manual
Greg Nuckols - The Science of Lifting – To i wenning moim zdaniem lepsze niż zacznij do siły na początek.

Charles Poliquin - The Poliquin Principles
Christian Thibaudeau - Black Book of Training Secrets – dwa klasyki. Dużo rzeczy pewnie „nieaktualnych” ale Panowie mieli swój wkład.

Dan John – Intervention
Dan John – Never let go (z resztą poza MMS polecam wszystkie jego książki)

The Juggernaut Method 2.0 – dla tych którzy już coś kumają, raczej nie na sam start. Książka podobna do ich kanału na yt. W sumie podobny sposób przekazywania informacji, prosto napisana, proste wskazówki bez komplikowania. Podobnie jak reszta ich manuali.

**************
Dla S&C. Sporo tu również programowania dla sportów siłowych, zasad które znajdą zastosowanie w trójboju czy treningu siłowym kulturystycznym.

Strength Training Manual (1&2) – Mladen Jovanovic – dla mnie numer 1 w książkach z tematyki S.C. Przystępna, dopakowana informacjami. Myślę że trójboiści, trenerzy "siły" i osoby zainteresowane też powinny tu zajrzeć, bo książki są naprawdę dobre i użyteczne.

The System – Soviet Periodization Adapted for the American Strength Coach – Johnny Parker, Al Miller& Rob Panariello – numer 2. Część przyda się do trójboju/programowania. Fajnie skrojone, bez komplikowania, chociaż w pełni radzieckich zasad programowania siłowego nie tłumaczy, zwłaszcza w ujęciu trójbojowym.

Concurrent Aerobic and Strength Training Scientific Basics and Practical Applications by Moritz Schumann Bent R. Rønnestad – naukowe opracowanie. Kobyła. Nie przeczytałem, korzystałem i korzystam żeby coś znaleźć.

Special Strength Development for All Sports - Louie Simmons – ze wszystkich książek Simmonsa najlepsza (pomijając rozdział o fighterach XD). Dziadzia specyficznie pisze (czyt. enigmatycznie, powtarzalnie i nieprzystępnie). Całą metodę, patrząc na sposób w jaki to robi mógłby opisać w jednym rozdziale. Reszta to powtórzenia, retrospekcje. Taki urok jego książek, nie ujmując mu geniuszu. Po prostu ciężkie to pióro.

Integrated Periodization in Sports Training & Athletic Development - Croker Tudor Bompa – To i klasyk czyli Periodization Theory and Methodoloy of Training. Ogólne zasady można odnieść również do trójboju, chociaż przebrnięcie przez całość od strzała dla mnie niemożliwe. Zaczynałem kilka razy, nigdy nie skończyłem i już raczej nie skończę. Dla kogoś kto chce skumać o co chodzi w tych całych blokach treningowych w ujęciu klasycznym, fazie akumulacji intensyfikacji etc. dobre, ale w zestawieniu są książki które podają te informacje szybciej i przystępniej.

Vladimir Issurin - Block Periodization I & II Przypomina Bompe, czytałem wybrane rozdziały, wydaje mi się bardziej przystępna, ale nic mi się z niej nie przydało. Nie, że wszystko to wiedziałem. Po prostu nie zdążyłem zastosować zanim zapomniałem.

Effective Coaching in Strength and Conditioning - Ian Jeffreys – 2020. Dobry trener, dobra książka o tym, jak być trenerem, jak rozumieć zawodnika i jak z nim rozmawiać. Nie przeczytałem całości, jestem w trakcie.

Mike Boyle - New Functional Training for Sports (2nd ed) – jest w wersji Polskiej. Dobre na początek żeby skumać o co chodzi z tym funkcjonalnym treningiem (albo i nie).

Mladen Jovanovic - HIIT Manual (High Intensity Interval Training and Agile Periodization) – super napisana, dopchana informacjami.

Triphasic Training - A Systematic Approach to Elite Speed and Explosive Strength Performance - Cal Dietz and Ben Peterson – nie czytałem, ale wiele razy mi się przewinęło. Koncepcje znam, myślę że warto zajrzeć.

*******************
Programowanie trójbój&trening siłowy ukierunkowany na hipertrofie. Wiem, że większość czeka na to, ale chyba tutaj będzie zawód. Kilka pozycji być może pominąłem, większość pewnie znana. Ciężko trafić na coś konkretnego, zwykle schemat jest podobny – dobry trener/zawodnik pisze średnią lub słabą książkę której treść można by zawrzeć w półgodzinnym filmiku na yt. I myślę, że obecnie na yt czy instagramie można znaleźć lepszą pigułę wiedzy, chociaż początkujący może się tam zgubić.

Powerlifting: The complete guide to technique, training, and competition – Dan Austin, Bryan Mann – nie mam, nie czytałem. Mam wpisane „do zajrzenia”, więc ktoś musiał polecić.

All about powerlifting – Tim Henriques – dobre dla początkujących, trochę więcej o programowaniu a mniej o liftach etc.

Scientific Principles of Strength Training by Mike Israetel, James Hoffmann, Chad Wesley Smith – 2015 – dobre, obszerne
Science and Development of Muscle Hypertrophy Brad-Schoenfeld-2016 jak wyżej
The Muscle and Strength Pyramid Training – Eric Helms jak wyżej

Mike Tuchscherer - Reactive Training Manual – Mike jest dla mnie jednym z najlepszych trenerów na świecie. Widzę jego nazwisko to słucham/czytam/oglądam/kupuje. Książka trochę już nieaktualna, metoda RTS się rozwinęła, trochę zmieniła, ale idea zawarta w książce jest aktualna. Myślę że warto nawet po latach.

Bompa & Buzzichelli - Periodization Theory and Methodology of Training (6th ed.) – pisałem wyżej.

Louie Simmons - The Westside Barbell Book of Methods – podobnie jak wyżej w S.C. Ciężka, źle napisana, ale warto biorąc pod uwagę to czym Westside jest dla trójbojarstwa.

Beyond 531 – Jim Wendler – gdybym miał wybrać jedną z książek Wendlera to chyba tę. Chyba najlepiej napisana, uaktualniona.

Juggernaut Training Systems - Program Design Manual – proste, przystępne programowanie
Juggernaut Training Systems- Bench-Manual (Chad Wesley Smith) (2018) jw.

Sheiko-PowerliftingFoundationsAnd_Methods – zawód. Warto przeczytać początek i zerknąć na końcówkę. O diecie nie polecam. Część o analizie liftów – próbowałem znaleźć program którym się posługuje, ale niestety. Ciężko to w jakikolwiek sposób wykorzystać, poza „uhm, fajne”

Daily Undulating Periodization: Programming for the Natural Powerlifter- Justin Gage – nie mam, ale DUP jest bardzo fajnym uzupełnieniem, na swój sposób inną interpretacją RTS. Tj może nie dosłownie, ale bardzo dużo podobnych schematów tutaj zauważyłem. Polecam sprawdzić moją playlistę podcastów i posłuchać odcinka o DUP.

*******************
Dla zaawansowanych, nerdów, geeków i reszty która żyje treningiem i chce się rozwijać. Książki do których zaglądam, wracam do nich dla znalezienia rozwiązania dla konkretnego problemu, dla poszerzenia wiedzy. Ciężkie, naukowe, każda kilkaset stron gdzie prawie każda strona dopakowana jest wiedzą. Z niektórych naprawdę niewiele jeszcze rozumiem. Nie opisuje, za duże kobyły.

Supertraining - 6th Expanded Version by Yuri Verkhoshansky and Mel C. Siff
Sports Injury Prevention and Rehabilitation- David Joyce
Sports Biomechanics - The Basics; Optimising Human Performance - Anthony Blazevich
Science and Practice of Strength Training 2-Zatsiorsky et al.
Science and Application of High-Intensity Interval Training Solutions to the Programming Puzzle by Paul Lauren, Bartin Buchheit (z-lib.org)
Roger Bartlett - Introduction to Sports Biomechanics, Analysing Human Movement Patterns (2nd ed.)
Neumann, Donald A. - Kinesiology of the musculoskeletal system foundations for physical rehabilitation.-MosbyElsevier (2010)
[GillSolberg]PosturalDisordersandMusculoskeletal Dysfunctions
Monitoring Training and Performance in Athletes – Mike Guigan
Biomechanics of Training and Testing - Innovative Concepts and Simple Field Methods (2018)
Sports Biomechanics
Reducing Injury and Improving Performance

Bonus dla trenerów:
Brett Bartholomew - Conscious Coaching Field Guide (2017)

I 3 najlepsze, poza tematem siłowni jakie przeczytałem w 2020:

- Pułapki Myślenia - Daniel Kahneman (ogólnie to wrzucam do top 5 książek które "otwierają furtkę w głowie")
- Halucynacje – Olivier Sacks (a tu top 5 autorów)
- Człowiek w poszukiwaniu sensu – Frankl Viktor

#mikrokoksy #silownia wszystko wrzucam pod tag #bdmbyq
  • 25
  • Odpowiedz
Nie czytałem nic od dawna,

Z takich ciekawszych pozycji:

Anatomia/Kinezjologia(dla freaków)

Kinesiology of the Musculoskeletal system - Donald Neumann
Joint Structure and Function A Comprehensive Analysis 5ed - Pamela Levangie
Kinesiology, The Mechanics and Pathomechanics of Human Movement - Carol Oatis

Ze stajni NSCA:
Essentials of Strength Training and Conditioning 4th Edition
NSCA's Essentials of Sport Science - Duncan N. French, PhD
Generalnie wydawnictwo Human Kinetics... parę pozycji bym chętnie przytulił :)
  • Odpowiedz
Nie wiem, czy jest sens kopiować dalej... bo samemu nie przeczytałem większości od deski do deski. W sumie, nie widzę nawet sensu ;p
  • Odpowiedz
@pkrr:
na różne książki trafiałem na różnych etapach życia, dlatego lista nie jest na sztywno. Teraz też widzę ją inaczej, a czytać lubiłem zawsze. Po prostu w danym czasie czegoś konkretnego szukałem i potrzebowałem a dana książka "coś" w tej głowie zmieniła.

Pułapki Myślenia - Daniel Kahneman
Mapy sensu - Jordan Peterson (kończę polski przekład)
Rozmyślania - Marek Aureliusz
Oliver Sacks – „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”
I coś
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Dlaczego na liście nie ma akademii hipertrofii pawla gluchowskiego ani barbell Brothers black book? Boisz się rekomendować pozycje po których ktos faktycznie będzie miał efekty???
  • Odpowiedz