Wpis z mikrobloga

Czy psychoterapeuta widzac pacjenta w depresji powinien mu ja zakomunikowac, a potem zalecic np. psychologa, ktory moze przepisac leki?

Czy psychoterapeuci sami probuja wyciagnac z depresji i nie kieruja gdzie indziej, nalezy o to zadbac samemu?

#psychoterapia
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@smacznyy: Chyba na odwrot. Zreszta pytam o to, co powinien w tej sytuacji zrobic psychoterapeuta, skoro sam nie moze wystawic recepty, a widzi pacjenta z depresja, ktorej ten nie jest swiadomy.
  • Odpowiedz
@smacznyy: Dokładnie, jeśli leki i leczenie chorób psychicznych, depresji itd. to tylko psychiatra - psychiatria to specjalizacja medyczna, a psychologia i jej pochodne to nauki społeczne a nie medyczne...
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: Psychoterapeuta jak sama nazwa wskazuje jest po to zeby przeprowadzac terapie z pacjentami, ale dalej nie moze leków Ci wypisywac, tylko psychiatra to moze bo tak jak pimenista Ci mówi lsychiatra to nauka medycyny
  • Odpowiedz
  • 1
@Pimenista: Ok, to moze prosto z mostu: chodze pol roku na terapie, moj terapeuta nie powiedzial mi nigdy, ze widzi u mnie depresje, a ja pol roku nie moge sie ze swojego stanu wygrzebac i mam depresyjne mysli. Nie wiem, czy ja mam. Boje sie, ze moj terapeuta nie kieruje mnie do lekarza, bo straci klienta. I tak sie zyje na tej wsi. Nie wiem, co robic.
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: idź do lekarza ¯\_(ツ)_/¯, jeżeli płacisz psychoterapeucie i dalej nic to za co mu płacisz? Usługa jak każda inna, nie pomaga to zmień go albo pójdź drogą medyczną (lekarz POZ -> psychiatra). Nie wiem jak to teraz jest z psuchiatrami, czy potrzeba skierowania czy nie, nie pamiętam.
  • Odpowiedz
  • 1
@Pimenista: Po czesci mi pomaga zrozumiec siebie, ale miewam problemy z funkcjonowaniem. I nie wiem, co robic. Czy to dobry gosc, czy nie, przeciez moglby mi powiedziec, zebym poszedl do psychiatry po diagnoze…
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: Nie wiem, według mnie to psychiatra powinien decydować o metodach leczenia. To taka analogia do ortopedy i fizjoterapeuty. Załóżmy że masz problem z kręgosłupem. Idziesz do fizjo i męczysz te ćwiczenia latami i dalej nic. A powinno się najpierw zasięgnąć porady ortopedy który zdecyduje czy korzystamy ze skalpela czy rehabilitacja wystarczy czy może to i to.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@onuceSzatana: idziesz do psychiatry i on stawia diagnozę. Potem kieruje na leczenie albo tabletki albo psychoterapia albo obywa. Psychoterapeta nie robi diagnozy bo nie ma wiedzy ani uprawnień.
  • Odpowiedz